Praha přátelská

Každá moderní metropole by měla svým obyvatelům a návštěvníkům nabízet co možná nejširší spektrum služeb nejenom v oblasti agend, nezbytně nutných k životu (bydlení, práce apod.), ale nabízet i ty, ke kterým má většina z nás mnohem vstřícnější vztah: sport, relaxace a zábava.

Milé, vstřícné město bez předsudků, nevšímavosti, apatie a nesmyslných opatření je snem mnohých lidí. Především pak těch, kterým příroda či osud nenadělili do vínku „život bez bariér“ v tom nejširším slova smyslu. Stránky, které jste nyní otevřeli, jsou věnovány právě jim. Lidem, kteří v životě neměli to štěstí, aby o sobě mohli říci „jsem člověkem bez reálného handicapu“. Lidem, kteří na rozdíl od většiny z nás musí přemýšlet pokaždé, chtějí-li si vyrazit do společnosti, kam vlastně půjdou: Bude tam bezbariérový přístup? Dostanu na jídelním lístku to, co mohu jíst? A přečtu si vůbec takový jídelní lístek?

Jak ale říká klasik, nejenom jídlem živ je člověk. Na těchto stránkách tedy nenaleznete pouze výčet pražských bezbariérových restaurací s nabídkou bezlepkového jídla v Braillově písmu a obsluhou se znalostí znakové řeči. Praha přátelská je projekt, který se snaží jít napříč kulturními a volnočasovými institucemi, organizacemi, sdružujícími lidi s podobnými handicapy, ale i nejnovějšími pokroky v medicíně či rozhovory s lidmi, kteří s daným handicapem musí žít a nutno podotknout, že jej zvládají na výbornou. Dozvíte se, že stát se handicapovaným člověkem se může přihodit každému z nás velmi lehce (u některých handicapů pak doslova z minuty na minutu) a že pohled z druhé strany břehu stejného města může být opravdu velmi rozdílný.

Lidé na vozíku tak naleznou na těchto stránkách nejenom co možná nejširší výčet bezbariérových přístupů do nejrůznějších institucí, památek nebo veřejných WC. Dozví se i kam si mohou jít zasportovat, zrehabilitovat své tělo nebo kolik je v Praze aktivních organizací, které lidi s tímto postižením sdružují. Cukrovkáři, celiatici, fenylketonurici a další lidé s podobným dietologickým režimem zde zase mohou využít seznam restaurací a obchodů, které v Praze nabízejí jim určenou speciální stravu a potraviny. Kromě toho nebudou opět chybět organizační centra, sportovní a volnočasové aktivity či aktuální pokroky v medicíně. Na své si přijdou i lidé s poruchami zraku a sluchu. Podobně jako v předchozích případech i oni se snad budou v české metropoli lépe orientovat pomocí našeho webového rádce, který jim poradí, kam za vzděláním, zábavou, sportem či relaxem.

Speciální prostor v tomto projektu jsme věnovali maminkám s malými dětmi. Přestože v tomto případě nelze hovořit o handicapu v pravém slova smyslu, mnoho maminek má při vycházkách s kojencem či batoletem velmi často pocit přesně opačný. I pro ně je zde tedy seznam institucí všemožného druhu, ve kterých je k dispozici nejenom hrací koutek pro děti starší, ale navíc třeba i přebalovací pult, v restauracích pak dětská židlička, bryndáček a dětské přesnídavky pro ty nejmenší. Anebo třeba věc, která je v některých jiných zemích zcela běžná: speciálně vyškolená opatrovnice, která se postará o dítě po celou dobu pobytu matky v daném místě.

I s handicapem se toho dá v životě mnoho dělat. Můžete se vzdělávat, cestovat, sportovat, pracovat, vyřizovat si agendu na úřadech, nebo si prostě jen tak vyjít s přáteli bavit se. Chceme dokázat, že to jde i v Praze. Ve městě, které má zájem na tom stát se vaší přátelskou metropolí.


Autor: Zuzana Filipová, redakce portálu
21. dubna 2008
21. dubna 2008