Příspěvky Stop agesivním řidičům: týden 27. srpna-3. září

Zda naleznete zaslané příspěvky od občanů, kterým není lhostejné, jak bezpečně či nebezpečně se dá přecházet na přechodech pro chodce. Postupně zde budou přibývatstanoviska k poskytnutým podnětům. Některé potrvají delší dobu, jelikož návrhy je třeba zkonzultovat s příslušnými městskými částmi, popřípadě i Policií ČR.

Nebezpečný přechod u zastávky Hadovka.

Zpět na kampaň

Přechod u zastávky MHD Hadovka

Mám velmi vážnou připomínku k zajištění bezpečnosti chodců-cestujících MHD v prostoru nástupního ostrůvku ve stanici MHD Hadovka ve směru do centra. Při rekonstrukci okoklí ostrůvku bylo opomenuto OSADIT NÁSTUPNÍ OSTRŮVEK OCHRANNÝM ZÁBRADLÍM MODERNÍ KONSTRUKCE, T.J. S PROSKLENÝMI VÝPLNĚMI.

Na to, že je na ostrůvku zábradlí zcela nesmyslně osazeno až koncové části ostrůvku, kde vozy MHD pravidelně nezastavují, jsem upozorňoval Odbor dopravy ÚMČ Praha 6 dopisem již v r. 2007. Sdělili, že o zřízení zábradlí jednají s DP hl.m. Prahy. Po rekonstrukci okolí nást. ostrůvku v r. 2009 zůstalo vše při starém. Bezpečnost chodců má zajistit výstražný bílý pruh na umístěný na vozovce podél ostrůvku. Navrhoval jsem i omezení rychlosti projíždějících vozidel dopravní značkou i svedení dopravy do 1 pruhu, ale marně. Také případné měření rychlosti projíždějících vozidel i autobusů MHD a jiných nebylo akceptováno.

Nejsem notorický stěžovatel, žiji v těchto místech již 70 let a stále mám v paměti, že při přicházení k nástupnímu ostrůvku tragicky zahynul při střetu s projíždějícím vozidlem pilot RAF dopravní letec-pilot p. Altmann. Vyhovující moderní řešení bylo již realizováno v Praze 6 v ulici Bělohorská.

Odpověď:

Šířkové poměry v zastávce Hadovka neumožňují ani při úlevě z ČSN 73 6110 instalaci bezpečnostního zábradlí. Při výstavbě zábradlí by byl zúžen prostor zastávky na 150 cm, což je bohužel nepřípustné a nebezpečné pro pohyb cestujících. Do doby rekonstrukce nebo většího zásahu do této lokality nelze tento stav měnit.

Úpravy provedené v r. 2009 se týkaly rekonstrukce SSZ (světelného signalizačního zařízení) s doplněním bezbariérových úprav v celé šířce přechodů pro chodce, dále do prostoru zastávek nezasahovaly. Zastávky tedy budou pravděpodobně rekonstruovány až s vlastní tratí, což nelze očekávat dříve, než bude zahájen provoz metra Dejvická - Veleslavín - Petřiny - Motol. Tato trať metra se však již staví.

Instalované prosklené zábradlí (např. na Bořislavce) se stalo terčem kritiky, že brání výhledu automobilistů a chodců na automobily. Je tedy nutné takovéto zábradlí často umývat. Na takovouto aktivitu nemá DP dostatek dodatečných finančních prostředků. Prioritou je stav tratí, přičemž řada úseků je ve velmi špatném technickém stavu, například nyní rekonstruovaná Vyšehradská ulice nebo Podolské nábřeží.

Věřím že toto vyjádření přijmete s pochopením.

Chybějící chodník v Praze 8 - Březiněvsi

Déle jak rok se potýkáme zde v Praze 8-Březiněvsi se scházejícím chodníkem. Konkrétně se jedná o první část ulice "K Březince" v místě napojení na silnici "Na Hlavní". V této části docílil náš pan starosta zkolaudování této komunikace bez provedení chodníku, bez přechodu a bez řádného značení. Nejsou zde anoi žádné zpomalovací pruhy. Veškeré stížnosti na úřad jsou marné, prakticky se nám vysmívá i odbor dopravy v Zenklově. Dokonce si jednou na místní šetření přivedli jakéhosi dopravního policistu kpt.Vocáska, který situaci totálně zlehčoval a prakticky se nám vysmíval. "Musíte si prostě dávat pozor, dejte si sem třeba barevný světýlka, sloupy omotejte třpytkami atd. říkal". To je už dle nás vážně ostuda...

Nechceme zde úraz, nadále uskakujeme před projíždějícími vozidly. Jsme bezmocní vůči "totalitnímu" jednáním místních úředníků (jsou vždy zvoleni na základě jediné kandidátky), kteří jsou navíc navzájem přes magistrát propojeni (smlouva o spolupráci) a proto Vás žádáme o skutečnou a politicky nezávislou pomoc.

Ved. stavebně dopravního odboru Ing. Baumruk eviduje přímo ode mě opakovanou stížnost, kterou prakticky neřeší a neschopné úředníky z Březiněvse tím prakticky dlouhodobě kryje. Za všechny pěší obyvatele lokality Březinka děkuji za účinnou a včasnou pomoc. (Dříve než se tady stane neštěstí).

Přechod přes ulici Plzeňská u ústí Holečkovy a světla u Klamovky

Chtěl bych Vás upozornit na nebezpečný přechod přes ulici Plzeňská, u ústí ulice Holečkova do ulice Plzeňská. Tento přechod je u vrcholu stoupání a rozjetá vozidla do kopce, která zde běžně (podle mého názoru) překračují max. povolenou rychlost, by asi nebyla schopná včas před přechodem zastavit...

Navrhoval bych proto na tento přechod umístit jednorázový světelný semafor, který by měl stále zelené světlo pro vozidla s tím, že chodec stisknutím tlačítka by aktivoval červené světlo pro auta a zelené pro chodce. Obdobný světelný semafor je např. v rovnoběžné ulici Vrchlického.

Dále bych chtěl upozornit na špatně seřízené světlo u křižovatky Klamovka. Třebaže vozidla mají na Plzeňské ulici červenou, pro chodce na příčné ulici svítí také červená a naopak. Já jsem místní, takže jsem si na to zvykl, ale pro jiné lidi to může být matoucí, nehledě na to, že se v blízkosti nachází základní škola.

Schodiště u stanice metra Jinonice

Obracím pozornost na nebezpečný stav schodiště na Praze 5 vedoucí z novodobější bytové zástavby, v rámci které je též situována i Filozofická fakulta UK, přes silnici a směřující k hlavnímu přístupu do stanice metra JINONICE.

Polorozpadlé schodiště bylo za posledních 10 let několikráte provizorně opraveno, resp. flikováno betonem, který se téměř pravidelně vždy po zimě rozpadl. Vzhledem k tomu, že tato přístupová cesta je velice frekventována lidmi všech věkových skupin, je to místo pro chodce velmi nebezpečné a tudíž schodiště by si "zasloužilo" větší či generální opravu.

Odpověď: Stanovisko odboru dopravy

Schodiště se opravuje průběžně dle poškození, oprava stávajícího poškození je naplánována na 18. a 19. září t.r. tak, aby nejméně narušila pěší vazby.

Případná celková oprava je v porovnání s těmito průběžnými opravami velmi nákladná, proto se o ní v současné době neuvažuje.

Přechod u konečné autobusů v Praze 21 Újezd nad Lesy

Díky nesmyslnému opatření bez jakýchkoli dalších návazných kroků - poplatky na dálnicích bez většího zpoplatnění silnic ve městech se mnohonásobně zvýšil průjezd nákladní dopravy po hlavní komunikaci (výpadovce na Kolín) v Praze 21 - Újezd nad Lesy. V nočních hodinách kamiony nedodržují omezení rychlosti 50km/h a projíždí i na červenou v plné rychlosti přesahující 80km/h. Hluk je nesnesitelný, je to jako u letiště.

V raních hodinách jsem byl tento rok již osmkrát svědkem v buse 109 vyjíždějícím z konečné na zelenou jak v plné rychlosti projel kamion na červenou před vyjíždějícím busem. Díky rychlé reakci řidičů autobusů naštěstí nedošlo k havárii. Vezměte ještě v úvahu při hustotě provozu ke kolika takových prohřeškům muselo již dojít. Vloni jsem byl svědkem těchto ranních horrorů přes 40x! Řidiči busů aby měli nervy z ocele! Jediné co se přihodilo je, že byl osazen měřič rychlosti který je pouze pro srandu když nejsou řidiči postihováni za přestupky.

Navrhoval jsem osazení značek Průjezd pro nákl. automobily zakázán a přesměrování nákl. dopravi na D11, která je souběžná s výpadovkou na Kolín. Dosud bez provedení opatření.

Odpověď:

Na základě zaslaného podnětu bylo na Novosibřinské ulici v Újezdě nad Lesy, na konečné zastávce autobusů MHD, provedeno místní šetření. Z něj vyplynulo,že výjezd autobusů je řízen světelnou signalizací, která je nastavena tak, aby při vyjíždění vozidla z tzv. „točny“, byl aktivován signál „Stůj“. Signalizace se dá rovněž ovládat manuálně a to ze strany chodců přecházejících po přechodu poblíž vyústění z ulice Vlkanovická.

Vzhledem k obsahu podnětu bylo rozhodnuto o provedení kontroly řidičů jedoucích ve směru do centra, zda předmětnou signalizaci respektují či nikoliv. Vzhledem k tomu, že strážníci městské policie nemají přímý přístup do registru řidičů, tak aby mohli již během projednávání tohoto přestupku zjistit, zda nejde o tzv. recidivu, byla na místním oddělení Policie ČR dohodnuta cílená součinnostní akce, která opakovaně proběhne v měsíci září. Na základě jejího výsledku bude rozhodnuto o dalších kontrolách.

Stanovisko odboru dopravy MHMP:

Nebezpečné situace vznikají nedodržování pravidel provozu na pozemních komunikacích, které jsou oprávněny kontrolovat policejní složky. Stížnosti na jízdu na červenou jsou velmi časté a svědčí o chování řidičů. Bohužel dalším dopravním značením toto chování nelze změnit. Další značení by naopak mohlo vést ke snížení srozumitelnosti a přehlednosti. Lokalitu zařadíme mezi návrhy osazení automatických systémů záznamu přestupku.

Co se odklonění kamionů týče, rádi bychom vyšli tazateli vstříc, ale vzhledem k tomu, že ul. Novosibřinská (následně pokračující do Prahy jako Českobrodská) je současně obslužnou komunikací pro velkou část Prahy, včetně místních ochodů a průmyslových areálů, nelze na tuto komunikaci zakázat vjezd těžkým nákladním vozidlům. Zákaz tranzitu není při délce komunikací kontrolovatelný. Snížení tranzitní dopravní zátěže tak přinese až připravovaná výstavba přeložky silnice I/12, která vytvoří náhradu výše uvedených komunikací mimo obydlené oblasti.

Přechod přes ul. Průběžná z ul. Gutova dále

Přechod přes ul. Průběžná z ul. Gutova dále do ul. Gutova, kde se nachází základní škola Gutova (v místě tramvajové zastávky Na Hroudě).Důvod nepřehlednosti přechodu pro chodce:

  • přechod není světelný, zajištěna zde není ani v ranní špičce, kdy dědi dochází do školy, asistence Městské policie
  • přechod spojuje dvě části jedné ulice (tedy spádovou oblast základní školy), přičemž děti jsou nuceny dát přednost nejdříve zleva jedoucím vozům, potom tramvajím v obou směrech a následně opět vozidlům (jedoucím v opačném směru)
  • vzhledem k tomu, že Průběžná je jednou z hlavních dopravních tepen, je provoz ve špičce velmi silný, rovněž intervaly tramvajových spojů jsou velice krátké

Prosím o zvážení asistence dobrovolníků, příp. asistence strážníka.

Odpověď:

Předmětný přechod vede přes jeden jízdní pruh pro vozidla, ostrůvek tramvajové zastávky, tramvajovou trať, ostrůvek tramvajové zastávky a druhý pro pro vozidla. Z hlediska bezpečnosti se jedná o pravděpodobně nejbezpečnější řešení na komunikacích s provozem tramvají, protože chodec má možnost se v průběhu přecházení 2 x bezpečně zastavit, rozhlédnout se a opětovně zhodnotit situaci. Navrhované osazení přechodu semaforem dle našeho názoru situaci nezlepší, neboť nebezpečí je vyvoláno především řidiči nerespektující pravidla provozu (nedají přednost chodci na přechodu) a tito řidiči často nerespektují ani semafory, o čemž svědčí řada podnětů na této stránce.

V současné době se připravuje projekt rekonstrukce tramvajové trati, včetně tramvajových zastávek a pěších vazeb, tento projekt je připravován v úzké součinnosti z odborem územního plánování MČ Praha 10, který shromažďuje požadavky občanů a zapracovává je do projektové dokumentace. Váš podnět jsme tomuto odboru zaslali pro informaci.

Přechod u zastávky MHD Modřanská rokle

Přechod je sice nedávno upraven jen na dva jízdní pruhy, ale v sídlišti se nachází ZŠ Angel (je vyhlášená individuální výukou), kam dojíždí většina dětí autobusem a tramvají. Ještě pak děti musejí přes další dva přechody v sídlišti. My bydlíme v blízkosti školy a tak přechod na hlavní sice moje děti nepoužívají, ale každé ráno jdu pak na zastávku a vidím kolik dětí přijíždí. Předem seniorům děkuji i za rodiče dojíždějících dětí.

Přechod Ke Kateřinkám, Praha 11-Opatov

Velice nebezpečný přechod je před domem Ke Kateřinkám 1394, Praha 11-Opatov. Při přecházení od tohoto domu přijíždějící auta zleva vidí tento přechod na poslední chvíli a tudíž nezastaví. Výhled vlevo je pro chodce omezen z důvodů parkujících aut. Přejít na tomto přechodu je v podstatě ruská ruleta. Přijďte se podívat.

Přechod na Sokolovské - roh ulic Palmovka/U Koule

Ráda bych opět upozornila, tentokrát možná na správný kontakt na velmi nebezpečný přechod na Sokolovské ulici/roh ulice Palmovka/U Koule v blízkosti základní školy Palmovka a mateřské školy Sokolovská. Celoročně zde jezdí auta na červenou,zelená pro chodce má malý interval a není možné bezpečně přecházet.

Loni a ani předloni první školní den NESTÁLI příslušníci městské policie na přechodech,aby ohlídali školáčky! Ani během roku zde není vidět žádného policistu! Například na Ortenově náměstí na Praze 7 u přechodu ke gymnásiu a základní škole nebo na Praze 3 v ulici Jana Želivského a Jeseniova bývají strážníci každý den.

Prosím prověřte, proč tomu tak není v této lokalitě, kde je v blízkosti velká základní a velká mateřská škola.

Přechod v ulici Kotlaska u mateřské školy

Nebezpečný přechod je na Praze 8-Libeň, v ulici Kotlaska u mateřské školy - přechod směrem k metru B - Palmovka, k ulici Na Hrázi, kde nejsou semafory a kde je velmi nebezpečné přecházet, neboť na straně přechodu ve směru od mateřské školy do ulice Na Hrázi stojí na vozovce zaparkovaná, vozidla, přes která není tento přechod vidět. Je to nebezpečný přechod pro chodce i pro vozidla.

Zpět na kampaň

3. září 2010
3. září 2010