Divadlo Ponec - premiéra tanečního projektu Vypravěčka
Taneční projekt Jany Drdácké (flamenco) a Anežky Hessové (kathak) zkoumá a přibližuje divákům dvě hudebně-taneční tradice, španělskou a indickou, skrze osobní příběhy a přístup k těmto tradicím každé z interpretek.
Flamenco a kathak kdesi v minulosti společné kořeny a společného prostředníka – cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po své dlouhé pouti Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka.
Taneční představení Jany a Anežky ale nepátrá po přesných historických souvislostech spojení flamenka a kathaku. Naopak si s těmito tradicemi pohrává osobitým způsobem a přináší jakousi intimní výpověď dvou žen, které svůj umělecký život zasvětily poznávání a přibližování těchto kultur českým divákům. V odlescích těchto dávných, téměř mytologických, kultur hledají své vlastní hlubiny a touhy, své vlastní já...
Jana Drdácká, flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka, je průkopnicí flamenka v České republice. Své znalosti a zkušenosti nasbírala na četných stážích ve Španělsku a v USA. Vede od roku 2001 svou taneční školu v Praze. Spoluzaložila dvě hudebně-taneční formace, Arsa y Toma v roce 2000 a Flamenco Element v roce 2010. Je zároveň dramaturgyní svých projektů a spolupracuje s významnými španělskými umělci, v jejichž představeních hostuje.
Anežka Hessová, tanečnice a lektorka indického tance. V roce 2008 studovala na prestižní škole kathaku Dhwani v New Dilí (roční stipendium od ICCR - Indian Council for Cultural Relations). Další studijní pobyty v Indii - 2001 Bangalore a Benares a 2006 Kolkata. Vystupuje v ČR a zahraničí. Věnuje se také divadlu a filmu.
Slovo kathak znamená vypravěč tedy ten, který vypráví příběhy bohů a bohyň. Kathak má původ ve staré hinduistické Indii. Původně chrámový tanec se v 15. století za mughalských panovníků přesunuje do královských paláců. V současné době se prezentuje v divadlech a je jeden z nejrozšířenějších klasických tanců Indie. Jedna z nejstarších tanečních technik, která dodnes překvapuje svojí živelnou energií, dynamikou a neočekávanými rytmickými formami.
Vedle tanečnic počítá projekt s živou hudební složkou založenou na indických perkusích „tabla“ (Tomáš Reindl), flamenkové kytaře (Stanislav Kohútek „Morenito de Triana“) a práci s hlasem (flamenková zpěvačka Gema Caballero).
Flamenková zpěvačka Gema Caballero pochází z Granady a flamenku se věnuje od raného dětství docházením do tanečních škol, kterou se staly její první školou. Po boku mladých granadských kolegyň jakou je Estrella Morente nebo Marina Heredia vystupuje už tou dobou na různých festivalech. Profesionální kariéru posléze odstartuje právě jako zpěvačka, která se specializuje na doprovod k tanci a působí v souborech tanečniků jako je Rocío Molina, Rafaela Carrasco, Belén Maya, Manuel Liñán, Domingo Ortega nebo Concha Jareño. Mezi posledními projekty spolupracovala s tanečnicí Sarou Calero na Zona Cero a El Mirar de la Maja a Belén Mayou na představení Los Invitados.
V roce 2012 vydala své debutové album nazvané De paso en Paso, které sklidilo u specializovaných kritiků velký ohlas. V roce 2014 představila své CD francouzskému publiku na festivalu v Toulouse. (zdroj: www.divadloponec.cz)
Premiéra se uskuteční v úterý 28. 4. 2015 ve 20 hodin v divadle Ponec.