TISKOVÁ ZPRÁVA: STIMUL 2006 - průběžný festival jiné hudby
Pozvánka na hudební festival
Koncertní řada hudby STIMUL se zaměřuje na žánry, jejichž hlavním pojítkem je snaha po inovativních přístupech k hudbě. Specializuje se na všechny hudební oblasti, které stojí mimo hlavní proud, tedy ty hudební žánry, ve kterých hlavní roli hraje potřeba uměleckého vyjádření a nikoli komerční úspěch, ať už se jedná o současný jazz (nu-jazz, elektrojazz, freejazz), improvizovanou hudbu, ambient či progresivní elektroniku.
Festival vznikl spojením sil časopisu pro soudobou hudbu His Voice (vydavatel Hudební informační středisko, o.p.s., je hlavním organizátorem) a kulturního magazínu UNI. Výraznou měrou ke zdaru festivalu přispívá Univerzální prostor ROXY NoD, který na festivalu STIMUL participuje.
STIMUL klade hlavní důraz na inovativnost a aktuálnost dramaturgie, proto je záběr festivalu velmi široký a představuje vedle sebe např. post-jazz, progresivní elektroniku, ambient či volnou improvizaci. Filozofie festivalu STIMUL vychází z přesvědčení, že současnou hudbu není třeba uzavírat do jednotlivých škatulek, ale je dobré ji představit v celé její škále. Nutno dodat, že podobný festival nemá obdoby jak na území hl. m. Prahy, tak v celé České republice. Zaplňuje tak podstatnou mezeru v pražské kulturní nabídce. Festival rozdělil svou působnost do dvou časových období – jarního (únor-duben) a podzimního (září-prosinec).
STIMUL si klade za cíl umožnit všem příznivcům alternativní kultury spatřit živě hudebníky, skupiny a projekty, které běžně nemůže posluchač vidět a slyšet na českých pódiích. Proto většina hudebníků hostuje na festivalu STIMUL v české premiéře. U mnoha významných jmen hudební současnosti je český posluchač odkázán výhradně na poslech nahrávek či na výlety do blízkých zemí, v nichž tito umělci vystupují běžně. Přáním festivalu STIMUL je vytvořit v Praze platformu pro pravidelné zastávky jejich evropských turné.
Druhým cílem festivalu je zprostředkovat českému posluchači dění na hudebních scénách sousedních zemí, o nichž je pohříchu mnohdy méně informován než o produkci anglo-americké. Tyto oblasti jsou v Čechách často opomíjeny odborným tiskem i promotéry, ačkoliv mají velký hudební potenciál.
STIMUL – program jaro 2006:
17. 2. 2006, ROXY NoD – Pink Freud (Polsko)
Polská elektrojazzová skupina baskytaristy Wojciecha Mazolewského Pink Freud, která si v současné době dobývá čím dál větší popularitu na evropských scénách, v mnohém připomíná tvorbu hudebniků typu Erica Truffaze a Nils Petera Molvaera. Propojuje jak vlivy jazzu a free jazzu, rocku, ale take dj-ingu a tanečnější odnože elektronické hudby.
3. 4. 2006, ROXY NoD – Column One (Německo)
Berlínská elektronická skupina Column One se původně vylíhla z industriální scény, aby o pár let později vytvořila svůj vlastní styl tzv. cut-up sounds, který propojuje samply a fragmenty z hudby jiných hudebníků společně s trendy současné progresivní elektroniky. Jejich tvorba je také otevřena chybám a náhodám vzniklým při procesu nahrávání a skládání, které jsou umně zapojeny do výsledného díla.
26. 3. 2006, Divadlo Komedie- LOK 03 – Alexander von Schlippenbach, Aki Takase, DJ Illvibe (Německo)
Hudebnici představují unikátni projekt Lok 03, který je inspirován železnicemi, vlaky a jejich industriálním zvukem. Schlippenbach, který je legendárním freejazzovým pianistou, je známý svojí spolupraci s hudebníky Peterem Brötzmannem, Derekem Baileym, Evanem Parkerem. Spojil se s o dvě generace mladším DJem a pianistkou, aby propojili freejazzovou hru dohromady s trendy soudobého turntablismu, hip hopu a abstraktní taneční hudby.
31. 3. 2006, ROXY NoD – Abstract Monarchy Trio (Rakousko/Maďarsko)
Trio slavného rakouského improvizátora na čtvrttónovou trubku Franze Hautzingera, stojícího na pomezí minimalismu a volné improvizace, je charakteristické tvůrčí metodou tzv. komprovizace, tedy komponované improvizace. Jeho maďarští spoluhráči - kytarista Zsolt Kovács a houslista Zsolt Sörés - jsou hlavními postavami současné maďarské experimentální a improvizované hudby, v níž se prolínají nekonvenční postupy jazzu a soudobé vážné hudby.
7. 4. 2006 ROXY NoD – Sao Paulo Underground (USA/Brazílie), Mikrokolektyw (Polsko)
Jeden z mnoha projektů slavného amerického trumpetisty a elektronika Roba Mazurka, který je doplněn o trumpetistu z polské skupiny Robotobibok. Ten propojuje, stejně jako stěžejní a proměnlivá skupina Roba Mazurka Chicago Underground, abstraktní elektroniku, ambient s jazzovým základem a pulsem. Sao Paulo Underground Duo je skupinou amerického, brazilského a polského hudebníka se všemi specifiky jejich odlišných hudebních kořenů.
13. 4. 2006 Divadlo Archa – Fennesz (Rakousko), Philip Jeck (Velká Británie),
Philip Jeck se řadí mezi legendy alternativní hudby, byl jedním z prvních, který začal experimentovat s vinylovými deskami, dávno před tím, než vešel v patrnost pojem Djing. Tomu se Jeck na hony vzdaluje, stále hledá ve své hudbě inspirativní kreace s gramofony a progresivní elektronikou. Koncert bude doplněn o vystoupení Christiana Fennesze - tento umělec s
laptopem vytváří digitální hudbu v reálném čase koncertu a kombinuje ji s hrou na elektrickou kytaru.
STIMUL – program podzim 2006:
data budou upřesněna
Supersilent (Norsko)
Norské jazzové trio s elektronikou osciluje mezi improvizací, jazzem, ambientem a soudobou hudbou.
Nurse With Wound (Velká Británie)
Hudebni dada koláže Stevena Stapletona, který je znamý svou spoluprací se skupinami Current 93 či Coil.
Otomo Yoshihide (Japonsko)
Otomo Yoshihide je klíčovým hudebníkem jiné hudby 90. let, stejně významným a stylotvorným jako napřiklad John Zorn nebo Fred Frith. Kytarista, turntablista, elektronik, který se svojí skupinou Ground Zero zcela změnil hudební jazyk avantgardy. Jeho záběr je široký - od jazzových oktetů přes gramofonové improvizace až k noise.
Faust + Paul Wirkus (Německo)
Legendární skupina Faust stála u zrodu stylu jménem krautrock, u kterého došlo poprvé k originálnímu spojení progresivní elektroniky a avantgardního rocku.
Německý jazzovy bubeník a elektronik polského původu Paul Wirkus představuje mnoho odstínů současné elektronické scény propojené s postrockovým hraním - minimal electro, improvizace s užitím laptopu, minidisku a mixážního pultu.
Fe-mail (Norsko)
Hudba Fe-mail (projekt dvou protagonistek skupiny Spunk) je hudbou elektronickou, která je postavena na improvizaci s živým samplingem, již vytvořenými nahrávkami, a také terénními nahrávkami z rozmanitých prostředí. Mimo elektroniky jsou hlavními nástroji hlas (Maja Ratkje) a lesní roh (Hild Sofie Tafjord).
Dieb 13 (Rakousko) + ErikM (Francie)
Dvě legendy inspirativní práce s gramofony, Dieb 13 z Rakouska a ErikM z Francie se představí poprvé ve společném programu, kdy dojde určitě na alternativní zpracování známých skladeb J. S. Bacha.
Pan Sonic (Finsko)
Finské duo Pan Sonic se stalo ikonou v práci a “renovaci” práce s analogovými elektronickými nástroji. Syntéza starých nástrojů a nových hudebních postupů dává dohromady vskutku originální dílo.
Maestro Trytony + Mitch&Mitch (Polsko)
Skupina bubeníka a kytaristy Tomasze Gwinczinskeho, který taktéž je či byl hudebníkem skupin Milosc, Loskot, Arhythmic Perfrection, Trupy nebo Czan propojuje vlivy art rocku s postupy soudobé vážné hudby, minimalismu a avantgardního jazzu.
Skupina Mitch&Mitch oslovuje mladé publikum inovativní recyklací stylu country, kde propojili kytarové postupy s elektronickým experimentem.