Pilotní projekt odděleného sběru nápojových kartonů

od listopadu 2004 mají občané Prahy možnost třídit jako další složku komunálního odpadu nápojové kartony

aktuality


Nápojové kartony se na českém trhu objevují ve stále větší míře již od začátku 90. let. Jejich vlastnosti skýtají mnoho výhod pro výrobce, obchodníky i spotřebitele. Po jejich upotřebení doposud končily ve směsném odpadu a následně ve spalovně nebo na skládce odpadů. Nyní bude jejich osud jiný. Praha se stala členem systému EKO-KOM a tyto obaly se budou odděleně třídit a následně recyklovat.

 

nalepka_napoj.jpg
 
Nálepka na  nádobě určené pro sběr nápojových kartonů


Hlavní město Praha ve spolupráci se svozovou společností Pražské služby a.s. připravuje v rámci komplexního tříděného sběru komunálního odpadu zavedení sběru nápojových kartonů. Stane se tak v návaznosti na zapojení hlavního města Prahy do systému EKO-KOM (Ekokom a.s. je autorizovaná obalová společnost, která zajišťuje sdružené plnění povinnosti zpětného odběru a využití odpadů z obalů – pozn. aut.).

V současné době jde pouze o pilotní projekt. Na území města je rozmístěno 1.000 kusů sběrných nádob o objemu 240 l  označených oranžovou nálepkou „nápojové kartony“.
Projekt byl zahájen v listopadu roku 2004, kdy byla na jednu třetinu stanovišť sběru tříděného odpadu přistavena nádoba určená pro sběr nápojových kartonů. Je možné, že v některých malých městských částech tuto nádobu nenaleznete. Pro první období sběru této komodity byla vybrána místa, kde se předpokládá větší výtěžnost.

Do těchto nových nádob je možné odkládat veškeré vícevrstvé nápojové obaly, tzv. kartony. Tyto obaly by měly být prázdné, vypláchnuté a stlačené.  V současné době jsou k dispozici poměrně malé nádoby, které jsou sváženy jednou za čtrnáct dní, je tak v zájmu každého z nás, aby byla zachována čistota v okolí stanoviště sběru.

Nápojový karton je tvořen několika vrstvami různých materiálů: papíru, polyethylenu a většinou i hliníku. Papírová vrstva (75 – 80 %) má nosnou funkci, polyethylenová a hliníková folie má funkci ochrannou.

 

vrstvení.jpg

 

Správně vytříděný nápojový karton v sobě skýtá velmi cennou surovinu – kvalitní papírová vlákna, o která je zájem v papírnách.

A kde končí nápojové obaly vytříděné Pražany? Vytříděné kartony z celé Prahy se nejprve navezou na speciální linku, kde jsou slisovány do balíků a ty se  pak odvezou do papíren v Bělé pod Bezdězemi na recyklační zpracování.

Tyto papírny jsou vybaveny zařízením pro oddělení jednotlivých vrstev. To probíhá vířivým rozvlákněním, kdy se na sítech zachytí kvalitní dlouhá papírová vlákna. Zbytky polyethylenu lze energeticky využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody.

Alternativou zpracování vícevrstvých obalů je jejich využití ve stavebnictví, kdy se rozdrtí a za tepla lisují do desek či panelů. Praha však o tomto způsobu zatím neuvažuje, jelikož možní zpracovatelé nejsou v dostupné vzdálenosti.

Do připravovaného projektu jsou samozřejmě zařazeny i sběrné dvory hlavního města Prahy, takže pokud máte chuť třídit nápojové kartony, ale zrovna v místě vašeho bydliště ještě není speciální nádoba, můžete nashromážděný odpad odevzdat v nich. Zavádění tříděného sběru této komodity je samozřejmě spojeno  s rozmanitými problémy, zádrhely a nedokonalostmi, ovšem mějme na paměti, že jde o projekt pilotní, který má případné mouchy vychytat. Pokud pilotní projekt prokáže, že třídění nápojových kartonů v Praze má smysl, pak v průběhu dalšího období dojde k jeho proměně na stálý systém.

Prostřednictvím takovýchto projektů se nám jistě podaří připojit jméno našeho hlavního města k dalším ekologicky uvědomělým městům Evropy.

Jak probíhá recyklace vytříděných nápojových kartonů z Prahy?

Nápojové kartony z Prahy jsou dále využity při výrobě papíru. Nejprve se oddělí jednotlivé vrstvy (papíru, polyethylenu a hliníku) ve vířivém rozvlákňovači, který je naplněn celými nápojovými kartony a vodou. Rozvlákňování trvá 15 – 30 minut a během této doby dojde k rozvolnění celulózových (papírových) vláken a vytvoření vodné suspenze – tzv. vlákniny. U tohoto postupu není nutné používat pomocné chemikálie ani teplou vodu. Záleží však na materiálové čistotě, znečištění by nemělo být větší než 10 %. Z tohoto důvodu je rozvlákňovač vybaven systémem umožňujícím účinné odstranění nevláknitých materiálů (zbytků nápojů, polyethylenových a hliníkových fólií, tiskařských barev, bláta, písku, kovového odpadu a jiných cizorodých látek), které by jinak zahltily agregát. Vířivým rozvlákněním se získá z nápojových kartonů 70 - 90 % celulózových vláken. V papírně jinak nevyužitelné zbytky vrstev hliníkových a polyethylenových fólií jsou energeticky využity - spalovány při výrobě páry. Horká pára je využita při sušení buničiny a při výrobě elektřiny pro potřeby rozvlákňovacího procesu.



Aktuality pilotního projektu nápojových kartonů


Výsledky prvního svozu vytříděných nápojových kartonů

Od začátku listopadu mají občané Prahy možnost třídit jako další složku komunálního odpadu nápojové kartony. Ve středu 10.11.2004 proběhl první svoz a zde jsou první výsledky tohoto pilotního projektu.

Svozové společnosti zajišťující svoz komunálního odpadu na území města vyslaly ve středu do ulic speciální vozy pro svoz nápojových kartonů. Po naložení obsahu kontejnerů ve svozových oblastech byly nápojové kartony svezeny do sběrny odpadů Papkov s.r.o., kde bylo každé vozidlo nejprve zváženo. Poté byl obsah vysypán, dotříděn a slisován. Slisované balíky budou odvezeny do papírny v Bělé pod Bezdězem.

Během svozu bylo zjištěno, že lépe zatím třídí obyvatelé sídlišť a rodinné zástavby, lepší výsledky, tj. čistší obsah i větší objem, vykazovala severní část Prahy (např. Kbely, Horní Počernice, Čimice, Bohnice).

Občas se do nádoby „připletl“ i jiný odpad, např. pytel se směsným odpadem, lepenkový papír či polystyrenové desky, tedy to, co se do vedlejších nádob nevešlo. Z tohoto důvodu je zvažována možnost úpravy víka tak, aby bylo možno vhazovat pouze stlačené nápojové kartony.

Celkem kontejnery obsahovaly 343 kg odpadu, z čehož bylo vytříděno 180 kg čistých nápojových kartonů. Ač se toto množství může zdát malé, stačí si vzpomenout na situaci před 8 lety, kdy se v Praze začínalo s kontejnery na papír a plasty. I tenkrát bylo vytříděné množství zprvu malé a v kontejnerech se často objevovaly odpady, které tam nepatří. V tomto srovnání je 53 % nápojových kartonů z celkového množství odpadu při prvním svozu velkým úspěchem.

Občané mají možnost se k probíhajícímu pilotnímu projektu vyjádřit, a to prostřednictvím příslušných úřadů městských částí. Připomínky od občanů a úřadů městských částí budou zpracovány při optimalizaci systému sběru nápojových kartonů v příštím roce.
Děkujeme všem občanům, kteří se do pilotního projektu tříděného sběru nápojových kartonů již zapojili i těm, kteří se zapojit chystají a věříme, že výsledky příštího svozu 24.11.2004 budou ještě lepší.


fotodokumentace z 10.11.2004:

vůz na váze   vůz při výsypu   detail výsypu   dotřiďování  postup na páse   hotový výlisek


5. ledna 2006
5. ledna 2006