Nápověda
Témata:
- Začínáme vyhledávat
- Rozšíření vašeho vyhledávání
- Zpřesnění vašeho vyhledávání
- Pokročilé vyhledávací operátory
Začínáme vyhledávat
Chcete-li vyhledat dokument, vepište několik popisných slov do vyhledávacího pole, případně můžete pro upřesnění zvolit i sekci, ve které by se měla hledaná informace pravděpodobně nacházet, a stiskněte klávesu Enter nebo klikněte na tlačítko vyhledávání.
Zobrazí se stránka výsledků se seznamem dokumentů a webových stránek, souvisejících s vyhledávanými výrazy, přičemž nejrelevantnější se zobrazí nahoře. Standardně se zobrazují pouze stránky, které obsahují všechny vyhledávané výrazy. Takže vyhledávání rozšiřte nebo zužte – zahrňte do něj více či méně výrazů. Mezi výrazy nemusí být spojka „a“. Chcete-li například najít dokumenty o vlastnostech stavebnin, napište:
Vyhledávací zařízení využívá důmyslných technik porovnávání textu a s jejich pomocí vyhledává stránky, které jsou jak důležité, tak relevantní pro vaše hledání. Vyhledávací zařízení například analyzuje nejen příslušnou stránku, ale též stránky, které na ni odkazují. Vyhledávací zařízení rovněž upřednostňuje stránky, na kterých se výrazy vašeho dotazu vyskytují navzájem blíže. Každý výsledek obsahuje alespoň jeden úryvek či výtažek z dokumentu, aby se vyhledávané výrazy zobrazily v kontextu. V úryvku se vyhledávaný výraz zobrazuje tučně, takže hned vidíte, jestli je výsledkem stránka či dokument, které chcete navštívit.
Poznámka: Šifrované zobrazitelné dokumenty PDF se pro potřeby indexování převádějí do formátu HTML, ale kód HTML se nezobrazuje.
Pravopis
Při hledání v češtině se u dotazů, kde kontrola pravopisu rozpoznala možnou chybu, zobrazí jeden návrh změny pravopisu. Kontrola pravopisu zohledňuje kontext.
Velká písmena
Vyhledávací zařízení nerozlišuje velká a malá písmena. Všechna písmen, jakkoli je zadáte, jsou považována za malá. Například dotazy „jan hus“, „Jan Hus“ i „Jan hus“ zobrazí stejné výsledky.
Pomocná slova
Vyhledávací zařízení ignoruje pomocná slova jako jsou "kde" a "jak", stejně jako některé jednomístné výrazy, protože spíš zpomalují vyhledávání a výsledky pak nejsou lepší. Vyhledávací zařízení ohlásí vyloučení pomocného slova zobrazením podrobností na stránce výsledků.
Má-li pomocné slovo pro výsledek zásadní význam, můžete jej zahrnout tím, že před něj napíšete znak plus ("+"). Před znakem "+" napište mezeru, po něm ne. Chcete-li například najít dokumenty o Hvězdných válkách I, napište:
Jiným způsobem je dát více slov do uvozovek a provést vyhledávání frází.
Řazení podle data
Standardně jsou výsledky vyhledávání seřazeny podle relevance, přičemž nejrelevantnější se zobrazí nahoře. Chcete-li je však raději třídit podle data, klikněte na odkaz Třídit podle data. Nejnovější dokumenty se zobrazí nahoře a datum souboru je zobrazeno u každého výsledku. Nedatované výsledky se zobrazují na konci a jsou seřazeny podle relevance.
Čísla
Při hledání čísel nepoužívejte mocniny jako "1e10" a záporná celá čísla jako "-12".
Čísla oddělená čárkami jsou považována za samostatná čísla, nikoli desetinná, protože čárka slouží jako oddělovač výrazů, nikoli jako desetinná čárka. Když například napíšete "3,75", vyhledávací dotaz je vyhodnocen jako hledání dvou samostatných výrazů "3" a "75", nikoli desetinné číslo "tři a tři čtvrtě". Čárky pro oddělení tisíců se ignorují a nejsou zapotřebí. Například "10,000" i "10000" jsou považovány za stejný výraz.
Rozšíření vašeho vyhledávání
Index vyhledávání můžete rozšířit operátorem OR. K vyhledání stránek, které obsahují buď slovo A nebo slovo B mezi ně napište velkými písmeny OR. Chcete-li například najít kancelář buď v Praze nebo v Bratislavě, napište:
Zpřesnění vašeho vyhledávání
Protože vyhledávací zařízení zobrazuje pouze webové stránky, obsahující všechna slova v dotazu, zpřesňování či zúžení hledání se dá provést prostým přidáním dalších slov k již zadaným výrazům. Zpřesněný dotaz zobrazí podmnožinu stránek, které byly zobrazeny na váš původní širší dotaz. Pokud stále nemáte požadované výsledky, můžete zkusit vyloučit slova, hledat přesné fráze nebo omezit hledání na rozmezí čísel. Tyto techniky jsou popsány v následujících pododdílech.
Vyloučení slov
Má-li vyhledávaný výraz více významů, můžete své hledání zaměřit tak, že před slova, související s nechtěným významem, přidáte znak mínus ("-"). Ujistěte se, že je před znakem mínus mezera. Slov, která chcete vyloučit můžete napsat víc.
Například když chcete vyhledat planetu Saturn ale nezajímají vás výsledky, týkající se římského boha nebo americké značky automobilů, odešlete tento dotaz:
Vyhledávací zařízení zobrazí výsledky týkající se Saturnu, které neobsahují ani slovo "bůh", ani slovo automobil.
Vyhledávání frází
Vyhledávání frází je užitečné, chcete-li vyhledat známá rčení nebo konkrétní názvy. Přesnou frázi, nebo název lze najít těmito způsoby:
- Tím, že dáte frázi do uvozovek. Vyhledávací zařízení zobrazí pouze výsledky, které obsahují přesně zadanou frázi.
- Vložením spojovacích znaků jako jsou —pomlčky, lomítka, tečky, rovnítka a odsuvníky— mezi všechna slova vyhledávacího dotazu.
Spojovací znaky a uvozovky spojí hledaná slova v jediný celek. Například pokud odešlete následující dotaz, zařízení jej považuje za frázi, i když nejsou vyhledávaná slova v uvozovkách.
Vyhledávání v rozmezí
Vyhledávací dotaz můžete omezit na určité rozpětí. Můžete nastavit rozmezí dat, vah, cen, meta tagů atd. Následující pododdíly popisují, jak se dá rozmezím zpřesnit hledání.
Číselná rozmezí
Chcete-li vyhledat dokumenty nebo položky obsahující čísla v určitém rozmezí, napište vyhledávaný výraz a čísla od-do oddělená dvěma tečkami (".."). Nastavit můžete rozmezí vah ("karbonová vidlice 250..500 g "), rozměrů ("představec 90..100 mm"), let ("tour de france 2000..2006"), cen v dolarových měnách ("světlomety $10..$30") atd. Určitě zadejte měrnou jednotku, nebo jiný údaj toho, co čísla znamenají.
Chcete-li například najít tužky, které stojí mezi $1.50 a $2.50, napište:
Každé číslo by mělo obsahovat nanejvýše šest platných číslic. Například kdybyste napsali vyhledávací dotaz "1..1234567 tun kamion", z části "1234567" se v hledání v rozmezí zohlední pouze prvních šest platných číslic, takže je výsledek stejný, jako kdybyste napsali "1..1234560 tun kamion."
Časová rozmezí
Můžete vyhledat dokumenty obsahující data, která spadají do určitého časového rámce. K hledání podle data napište:
- Vyhledávací výraz
- Časové rozmezí: operátor
- Datum od
- Oddělovač hodnot (což jsou dvě tečky, používáte-li formát RRRR-MM-DD, nebo pomlčka, používáte-li juliánský formát)
- Datum do
Mezi vyhledávací operátory a časové rozmezí nepište mezeru. Data mohou být v obou těchto formátech:
- Formát RR-MM-DD (ISO 8601). Časové rozmezí v tomto formátu musí být odděleno dvěma tečkami ("..").
- Juliánský formát. Juliánské datum se počítá po dnech od 1. ledna 4713 př. n. l. Například juliánský zápis pro 1. srpna 2001 je 2452122. Časové rozmezí v tomto formátu musí být odděleno pomlčkou ("..").
Například chcete-li vyhledat dokument o Harry Potterovi, který byl upraven v určitém dvouletém období, zadejte výraz:
Nejstarší datum, které lze v časovém rozmezí použít, je 1. ledna 1990 a nejpozdější je 9. listopadu 2034.
Rozmezí Metadata a Meta Tag
Můžete vyhledat dokumenty, které obsahují metadata, nebo meta tagy ve vámi specifikovaném rozmezí. K hledání podle metadat napište všechny tyto údaje:
- Vyhledávací výraz
- inmeta: operátor
- Název metadat nebo meta tagu
- Číselné rozpětí oddělené dvěma tečkami ("..")
Pro přesné hledání s operátorem inmeta musí meta tag obsahovat pouze datum a nic jiného. Předpokládejme, že vaše dokumenty obsahují metadata pojmenované "upraveno", která obsahují datum poslední úpravy dokumentů. K vyhledání dokumentu o rizicích, který byl upraven někdy v roce 2006, napište:
Můžete použít operátor inmeta místo pouhého vyhledávání dokumentů s metadaty, která obsahují časové nebo číselné rozmezí. Více informací o operátoru inmeta naleznete na stránce Referenční příručka protokolu.
Pokročilé vyhledávací operátory
Vyhledávací zařízení podporuje několik pokročilých operátorů, což jsou slova v dotazu, která omezují vaše hledání na menší množinu dokumentů. Když zadáváte vyhledávací dotaz, nepřidávejte mezeru mezi vyhledávací operátor a vyhledávané termíny.
Vyhledávací operátor | Popis | Příklad |
---|---|---|
allinanchor: | Omezuje hledání na stránky obsahující všechny vyhledávané výrazy ve fixačním textu stránky. Fixační znak je značkovač vložený v určitém oddíle stránky. Umožňuje tvůrci dokumentu vytvořit odkazu na tyto fixační znaky, které čtenáře hned přemístí do požadovaného oddílu. Například obsah na začátku dokumentu používá odkazy na fixační znaky umístěné po celém dokumentu. S operátorem allinanchor: nepoužívejte již žádné další operátory. |
Když napíšete do vyhledávacího pole allinanchor:levné monitory, zobrazí se pouze stránky, jejichž fixační text obsahuje slova "levné" a "monitory." |
allintext: | Omezuje hledání na dokumenty, jejichž hlavní text obsahuje vyhledávané výrazy. Vyhledávací zařízení nevyhledává výrazy dotazy v metadatech, titulcích a fixačních částech. Podívejte se také na vyhledávací operátor intext: . |
Když napíšete do vyhledávacího pole allintext:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž hlavní text obsahuje slova „vyhledávání“ a „google“. |
allintitle: | Omezuje hledání na dokumenty, jejichž titulek HTML obsahuje hledané výrazy. Podívejte se také na vyhledávací operátor intitle: . |
Když napíšete do vyhledávacího pole allintitle:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž titulek HTML obsahuje slova „vyhledávání“ a „google“. |
allinurl: | Omezuje hledání na dokumenty, jejichž adresa URL obsahuje hledané výrazy. Vyhledávací operátor nevyžaduje, aby byla slova dotazu v dokumentu u sebe, ani aby se v dokumentu objevila v tomto pořadí. Vyhledávací operátor v adrese URL pracuje se slovy, nikoli se součástmi adresy, jako jsou třeba tečky. Například lomítka ("/") jsou ignorována. Podívejte se také na vyhledávací operátor inurl: . |
Když napíšete do vyhledávacího pole allinurl:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž adresa URL obsahuje slova „vyhledávání“ a „google“. Když napíšete do vyhledávacího pole allinurl:vyhledávání/google, zobrazí tytéž dokumenty, jako předcházející příklad. Lomítko ve vyhledávacím výrazu je zcela ignorováno. |
mezipaměť: | Vyhledávání uchovává text mnoha dokumentů, které se prochází, v záložním formátu známém jako „mezipaměť“. Verzi uloženou v mezipaměti lze načíst, není-li původní stránka dostupná, například pokud je na jejím serveru výpadek. Stránka z mezipaměti se zobrazí přesně v takovém stavu, v jakém byla, když ji prohledávač naposledy procházel, ale obsahuje oznámení (na začátku stránky), že se jedná o verzi uloženou v mezipaměti. Pokud kromě webové adresy v dotazu zahrnete také vyhledávaná slova, budou tato v dokumentu z mezipaměti zvýrazněna. |
Když do vyhledávacího pole zadáte výraz cache:www.google.cz, zobrazí se verze domovské stránky Google, uložená v mezipaměti. Když do vyhledávacího pole zadáte výraz cache:www.google.cz tiskové zprávy, zobrazí se verze domovské stránky Google, uložená v mezipaměti, s zvýrazněnými slovy „tiskové“ a „zprávy“. |
filetype: | Omezuje hledání na určité typy souboru, například tabulky Excel nebo dokumenty Word. Napište operátor filetype: následovaný příponou souboru. | Když do vyhledávacího pole zadáte výraz letadlo filetype:pdf, zobrazí se pouze soubory PDF o letadlech. |
info: | Zobrazí pro konkrétní adresu URL tyto údaje:
|
Když do vyhledávacího pole zadáte výraz info:www.google.cz, zobrazí se tyto informace o domovské stránce Google:
|
intext: | Omezuje hledání na dokumenty obsahující vyhledávané slovo v hlavním textu. Umístěním operátoru intext: před každé slovo v dotazu je totéž, co umístění operátoru allintext: Na začátek dotazu. |
Když napíšete do vyhledávacího pole intext:google, zobrazí se dokumenty, v jejichž hlavním textu je zmíněno slovo „google“. Má-li dokument slovo "google" v titulku HTML, ale nikoli v hlavním textu, nebude mezi výsledky vyhledávání zařazen. Když napíšete do vyhledávacího pole intext:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž hlavní text obsahuje slovo „vyhledávání“, slovo „google“ však může být v titulku, v hlavním, fixačním i jiném textu. Když napíšete do vyhledávacího pole intext:vyhledávání intext:google, je to totéž, jako když napíšete allintext: vyhledávání google. |
intitle: | Omezuje hledání na dokumenty, obsahující hledané slovo v titulku HTML. Umístěním operátoru intitle: před každé slovo v dotazu je totéž, co umístění operátoru allintitle: na začátek dotazu. |
Když napíšete do vyhledávacího pole intitle:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž titulek HTML obsahuje slovo „vyhledávání“, slovo „google“ však může být v titulku, v hlavním, fixačním i jiném textu. Když napíšete do vyhledávacího pole intitle:vyhledávání intitle:google, je to totéž, jako když napíšete allintitle:vyhledávání google. |
inurl: | Omezuje hledání na dokumenty, jejichž adresa URL obsahuje vyhledávané slovo .Tento operátor pracuje se slovy, , nikoli se součástmi adresy, jako jsou třeba tečky. Například lomítka ("/") jsou ignorována. Umístěním operátoru inurl: před každé slovo v dotazu je totéž, co umístění operátoru allinurl: na začátek dotazu. |
Když napíšete do vyhledávacího pole inurl:vyhledávání google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž adresa URL obsahuje slovo „vyhledávání“, slovo „google“ však může být v adrese URL, v hlavním, fixačním textu či kdekoli jinde. Když napíšete do vyhledávacího pole inurl:vyhledávání/google, zobrazí tytéž dokumenty, jako předcházející příklad. Lomítko ve vyhledávacím výrazu je zcela ignorováno. Když napíšete do vyhledávacího pole google inurl:vyhledávání inurl:google, zobrazí se pouze dokumenty, jejichž adresa URL obsahuje slova "vyhledávání" a "google". Zobrazí se tytéž dokumenty, jako na vyhledávací dotaz allinurl:vyhledávání google. |
link: | Omezuje hledání na všechny stránky odkazující na webovou stránku v dotazu. K tomuto operátoru a zadané webové stránce nelze přidat žádný další výraz. |
Když do vyhledávacího pole zadáte výraz link:www.berkeley.edu , zobrazí se všechny stránky, které na tuto stránku odkazují. |
site: | Omezuje hledání na dokumenty na určitém webu. Nezadáte-li webové stránky a napíšete pouze obecnou doménu nejvyššího řádu jako jsou .com, .edu nebo .org, vyhledávání zobrazí všechny dokumenty v takové doméně. Operátor site: Vám dovoluje rozšířit omezení vyhledávání na nižší adresáře. |
Když do vyhledávacího pole zadáte výraz nápověda site:www.google.cz , zobrazí se stránky nápovědy, nebo uživatelské dokumentace na stránkách www.google.cz. Když do vyhledávacího pole zadáte výraz nápověda site:cz , vyhledají se stránky nápovědy nebo uživatelské dokumentace, které končí příponou .cz. Když zadáte výraz site:www.google.com/enterprise/ , hledání je omezeno na úroveň adresáře „enterprise“. Vynecháte-li konečné lomítko, jako zde: www.google.com/enterprise, prohledají se všechny podadresáře. |
© Google Inc. 2008