TISKOVÁ ZPRÁVA: Město připravuje nový prezentační portál světového významu

Odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy připravuje samostatné webové stránky města Prahy.

 

Především milovníci a obdivovatelé staré Prahy se mohou těšit na velkolepou novinku, kterou pro ně město naplánovalo. Z iniciativy odboru památkové péče Magistrátu hlavního města se v současné době začíná realizovat vznik zajímavého projektu - samostatných webových stránek města Prahy. Ty mají být z velké části zaměřeny na historickou část města, dílčím způsobem pak na život v současné moderní české metropoli.

„Snaha o vytvoření nových webových stránek vychází z toho, že podle představitelů města nemá Praha v současné době žádnou kvalitní ucelenou prezentaci, která by dokázala uspokojit široké spektrum požadavků kladených na kvalitně zpracovaný webový portál. Nový webový portál bude určen jak Pražanům, tak všem občanům České republiky, ale i turistům z celého světa,“ zdůvodnil záměr města Jan Bürgermeister - náměstek pražského primátora, do jehož kompetencí spadá péče o památky.

Předběžný návrh funkčního uspořádání:

Praha historická

 

„Potenciálními návštěvníky těchto stránek by mělo být všech 6 miliard lidí této planety,“ uvedl ředitel Odboru památkové péče Jan Kněžínek. Jak dodal, hlavní informační vrstvou nového portálu by měla být zejména prezentace Pražské památkové rezervace - zapsané na seznam UNESCO - formou podrobného popisu, dokumentace, u většiny objektů pak i virtuální prohlídky. Nové webové stránky by tak podle něj měly obsahovat přehlednou mapu, na níž by si internetový návštěvník našel určitý objekt, kliknutím na něj by získal potřebné informace jak pro odborníky tak pro laickou veřejnost. Neměla by chybět ani bohatá fotodokumentace a možnost virtuální prohlídky objektu zevnitř i zvenku. Perličkou by měla být časová osa, která by umožňovala prohlídku Prahy v různých časových obdobích a z různých úhlů pohledu. Jedná se zásadní krok k tomu, aby z řady roztříštěných, vcelku však nesmírně důležitých a zajímavých informací a dokumentací o Praze byla vytvořena jednotící databáze, která se stane datovým podkladem pro plánovaný portál.

„Protože s touto iniciativou začínáme v období, kdy je obor vytváření a ztvárňování webových stránek velmi rozvinutý a konkurence je velmi silná, budeme se hned od počátku snažit použít co nejmodernější technologie a veškerých soudobých trendů v této oblasti. Myslím tím např. možnosti rezervování ubytování, objednávání vstupenek, zasílání zpětných informací, odborných rešerší apod.,“ doplnil Jan Kněžínek.

V současné době je celý projekt v nejzákladnější přípravné fázi, kdy se město snaží zmapovat zdroje, dostupnost a kvalitu dat, potenciální využitelnost již existujících informačních kanálů a zejména časovou a finanční náročnost. Všechny názvy, které se vytvářejí, jsou zatím pracovní, nicméně Odbor památkové péče pro tento projekt již některé domény zaregistroval (např. oldprague.net a oldprague.org). Probíhají také vstupní pracovní jednání, jichž se za magistrát účastní Odbor památkové péče a Odbor informatiky, dále pak externí spolupracovníci – zástupci firem Logica CMG, pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj a zástupci agentury CzechTourism.

Zhruba do konce září by měla být podle města k dispozici úvodní studie proveditelnosti realizačního projektu (to znamená jaká bude zvolena technologie, obsah, forma, struktura, finanční náročnost, časový horizont proveditelnosti) s tím, že po vytvoření této studie bude zpracován podrobný materiál, který bude předložen k projednání Radě hlavního města Prahy. Ta poté rozhodne, zda v zajímavém a užitečném, nicméně i finančně velmi náročném projektu dále pokračovat. „V první fázi si můžeme dovolit maximalistické představy a klást si vysoké nároky. Studie proveditelnosti by měla odpovědět co a v jakém rozsahu je a není z našich vizí realizovatelné. Město nyní prověřuje také možnosti spolupráce s Ministerstvem pro místní rozvoj ohledně čerpání financí z fondů Evropské unie, popř. dotací ze Státního programu podpory cestovního ruchu i jiných dalších zdrojů,“ sdělil.

„Protože jsme si vědomi velkoleposti projektu a zodpovědnosti za něj, nepočítáme, že vznikne v zázračně krátké době. Kompletní zpracování na nejvyšší možné úrovni může trvat pět i šest roků. Nicméně naším záměrem je v relativně krátkém časovém horizontu vytvořit provozuschopnou zkušební verzi portálu, jež bude obsahovat celou strukturu a mít určitou formu, která bude postupně doplňována. V této fázi bychom chtěli být do konce příštího roku,“ uvedl dále náměstek primátora Jan Bürgermeister.

23. září 2004
23. září 2004