TISKOVÁ ZPRÁVA: Praha chce urychlit řízení při obnově památek
Hlavní město Praha hodlá navrhnout změnu zákona o státní památkové péči. Jejím cílem je jednak urychlit rozhodování při obnově kulturních památek a jednak umožnit obcím, aby mohly stanovit podrobnější podmínky pro obnovu nemovitostí např. v památkových rezervacích. Návrh na změnu dnes předložil Radě hl. m. Prahy náměstek primátora Rudolf Blažek a ta s ním souhlasila.
„Podle zákona si musí každý vlastník kulturní památky, který chce provést její údržbu, opravu, rekonstrukci, restaurování nebo jinou úpravu, předem vyžádat závazné stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností, a jde-li o národní kulturní památku, závazné stanovisko krajského úřadu. V případě zásahů do nemovitosti, která není kulturní památkou, ale nachází se v památkové rezervaci, v památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, je vlastník, popřípadě správce či uživatel, povinen vyžádat si předem stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Uvedené orgány vydávají závazné stanovisko po předchozím písemném vyjádření Národního památkového ústavu, který však nemá stanovenu lhůtu pro vydání stanoviska. V praxi dochází ke značnému prodlužování doby, než je stanovisko vydáno, a tím se prodlužují i následná územní a stavební řízení, což je naprosto nevyhovující,“ uvedl náměstek Blažek. „Jde nám o to, aby byla zákonem stanovena lhůta dvaceti dnů, ve které by měl památkový ústav stanovisko vydat, pokud by šlo o složitější případ, pak by po dohodě s příslušným orgánem – v Praze Magistrátem hl. m. Prahy – mohla být lhůta prodloužena. Pokud však tato podmínka nebude splněna, mělo by být možné vydat závazné stanovisko i bez vyjádření památkového ústavu. “
Druhou změnou, kterou je třeba podle náměstka Blažka v zákoně učinit, je umožnit obcím, na jejichž území se nachází památková rezervace, zóna nebo ochranné pásmo, vydat nařízení, jímž pro obnovu nemovitostí stanoví podrobnější podmínky. „Důvodem k této navrhované změně je především to, že obce, na jejichž územích jsou památkové rezervace, zóny atd., mají větší místní znalosti o potřebách pro zabezpečení památkové péče. Jsme navíc přesvědčeni, že ve svém důsledku by přijetí návrhu mělo větší právní sílu pro obec i z hlediska řešení případů, kdy jsou porušovány podmínky stanovené pro zásahy v památkových rezervacích,“ dodal náměstek Blažek.
O návrhu na novelizaci zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, bude jednat pražské zastupitelstvo v lednu.
V Praze 13.12.2005
__________________________________________________________________________________
Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy
do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti