TISKOVÁ ZPRÁVA: Primátor Bém si prohlédl zrekonstruovanou obrazárnu Strahovského kláštera

Po dvouměsíční rekonstrukci se otvírá obrazárna Strahovského kláštera obohacená o několik desítek exponátů a moderní zabezpečovací systém. Pražského primátora Pavla Béma dnes odpoledne obrazárnou provázel opat kláštera Michael Josef Pojezdný. Veřejnost bude mít možnost novou instalaci obdivovat vždy od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou.

„Strahovský klášter je nejen jednou z dominant Prahy, ale je také odedávna významným kulturním centrem. Již v minulosti město přispělo klášteru na opravu areálu, části fasád, střech a na zahrady, ale jsme si vědomi, že takovýto objekt potřebuje podstatně větší podporu než doposud,“ řekl u příležitosti otevření obrazárny primátor Bém. „Návštěvníci Prahy přicházejí na Strahov, aby viděli klášterní areál, zejména však knihovnu a obrazárnu. Proto vítáme skutečnost, že klášter znovu otevřel obrazárnu pro Pražany i návštěvníky města a těšíme se na spolupráci, která přinese užitek jak městu tak Strahovu samotnému.“

Strahovský klášter

 

Již v 18. století existovala ve Strahovském klášteře hodnotná sbírka obrazů, kterou se rok po svém zvolení strahovským opatem (1834) Jeroným J. Zeidler rozhodl zpřístupnit v nově zbudované obrazárně. Důležitým podnětem byl nepochybně rostoucí zájem o Růžencovou slavnost, stěžejní dílo Albrechta Dürera, jež bylo v té době v majetku kláštera. Nově zřízená obrazárna tehdy čítala na 400 obrazů. Následkem zrušení kláštera roku 1950 komunistickým režimem došlo k rozchvácení sbírek, jejichž nejhodnotnější část převzala Národní galerie v Praze a další díla se většinou dostala do správy památkových objektů. V roce 1993 byla část kolekce znovu zpřístupněna ve stálé expozici, která nabídla veřejnosti výběr uměleckých děl z časového rozmezí 14. až 19. století. Současná, podstatně rozšířená expozice je svou instalací připomínkou, původní obrazové galerie opata Zeidlera a v chronologickém sledu jsou v ní zastoupeny téměř všechny tématické celky, jež jsou v dnešní strahovské sbírce obsaženy. Veřejnost bude moci novou instalaci obdivovat vždy od úterý do neděle 9 - 12 a 12:30 - 17 hodin.

 

Premonstráti se nazývali podle svého mateřského kláštera ve francouzském Prémontré, který založil poblíž burgundského Laonu roku 1121 Norbert z Xantenu. Jako samostatný řád potvrdil premonstráty roku 1126 papež Honorius III. (zpočátku se nazývali norbertini). Roku 1126 se Norbert stal arcibiskupem v Magdeburku, který byl misijním arcibiskupstvím pro východní Evropu. Premonstráti poté působili jako misionáři mezi Polabskými Slovany, Prusy a Litevci.

 

První premonstrátský klášter v Čechách byl založen roku 1142 na Strahově olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem, který premonstráty přivedl do našich zemí. Hlavním centrem premonstrátů v Čechách je dosud Strahovský klášter. Pod jeho pravomoc spadá klášter Milevsko. V čele strahovské kanonie stojí v současné době opat Michael Josef Pojezdný. Dále jsou v České republice premonstrátské kláštery Teplá, Nová Říše a Želiv. Premonstráti působí ve farnostech po celé České republice, strahovští například na Kopečeku u Olomouce, Praze, Jihlavě, Bechyni, Holíči, Louce u Znojma, Říčanech, nebo v Doksanech, kde je také klášter sester premonstrátek.

 

 

V Praze 6. 3. 2007

 

___________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.

8. března 2007
8. března 2007