Přírodní park Klánovice-Čihadla
V červenci 2010 vydal Odbor ochrany prostředí MHMP druhou sadu letáků s informacemi o přírodních parcích v Praze. Součástí této sady je leták Přírodní park Klánovice-Čihadla.
[ Úvodní popis | Základní charakteristika | Orientační mapa | Podrobné informace | Fotogalerie ]
Použité texty byly převzaty z brožury Přírodní park Klánovice-Čihadla vydané v roce 2010 Odborem ochrany prostředí MHMP s doplněním dílčích informací o pražských lesích a lesoparcích, studánkách, trasách podél potoků a dalších turisticky i přírodovědecky zajímavých místech v dané lokalitě.
- brožura ve formátu PDF ke stažení (vel. souboru 480 kbyte)
zdeÚvodní popisRozlehlý komplex klánovických lesů s několika zvláště chráněnými územími ve vazbě na Počernický rybník, který je také maloplošným chráněným územím. Přírodní park tak představuje přírodovědecky pozoruhodný komplex a zároveň velmi důležitý rekreační areál. . . |
Přírodní park Klánovice-Čihadla - orientační poloha v Praze zdeZákladní charakteristika:Rozloha: 2222,80 |
zdeOrientační mapka:
odkaz na mapu Prahy v Atlasu životního prostředí |
Zvláště chráněná území na území parku:
|
Soustava NATURA 2000 na území parku: |
zde
Naše tipy k návštěvě a k rekreaci:
Parky: |
Trasy podél potoků: Páteřní a hlavní cyklotrasy: |
Podrobné informace:
Rozlehlý komplex klánovických lesů s několika zvláště chráněnými územími ve vazbě na Počernický rybník, který je také maloplošným chráněným územím. Přírodní park tak představuje přírodovědecky pozoruhodný komplex a zároveň velmi důležitý rekreační areál.
Podstatnou částí parku jsou zalesněné úseky, dnes z větší části maloplošně chráněné. Na západě je to přírodní památka Xaverovský háj, východněji pak rozlehlý lesní komplex z větší části zahrnutý do přírodní rezervace Klánovický les-Cyrilov. Ještě dále k západu se pak nachází menší chráněné území přírodní rezervace v pískovně, což je bývalá pískovna (dnes zatopená) s přilehlým úsekem nivy potoka Rokytka, která se stala refugiem mokřadní květeny, význačné mokřadní entomofauny, obojživelníků, mezi jiným i skokana skřehotavého a četných vodních ptáků včetě moudivláčka lužního. Pro oba lesní celky jsou význačné bezkolencové, lipové i bikové doubravy, v menší míře i doubravy habrové. Roste zde bříza pýřitá a některé acidofilní rostliny, které jsou v užším prostoru Prahy vzácné, např. smilka tuhá nebo prha arnika. Blízkost teplého Polabí naznačuje výskyt ochmetu evropského na dubech, pro oblast mezofytika je charakteristická např. vrba ušatá.
Přírodní rezervace Klánovický les byla zřízena k zachování cenných lesních společenstev. Je tu bezkolencová březová doubrava, biková doubrava a černýšová dubohabřina biková. Zajímavý je výskyt břízy pýřité a jejích kříženců s břízou bělokorou. Bohatá je avifauna s kání lesní, jestřábem lesním a puštíkem obecným.
Největší rybník na území Prahy je chráněn jako Přírodní památka Počernický rybník. V mělké přítokové části rybníka jsou vysoké ostřicové porosty s dominantní ostřicí dvouřadou. v litorálu rybníka roste rákos obecný, orobinec úzkolistý a chrastice rákosovitá. z vodní vegetace můžeme jmenovat šejdarku bahenní. Vyskytuje se zde několik druhů obojživelníků mj. skokan zelený a skokan hnědý. Rozlehlá vodní hladina láká četné druhy ptáků, kteří zde mají tahovou zastávku a mnohé druhy zde hnízdí. Uvést můžeme např. potápku roháče, kachnu divokou, lysku černou a slípku zelenonohou. Na hrázi rybníka je porost starých dubů, z nichž některé dosahují velkých rozměrů a jsou tvarově zajímavé. Ve východní části na pravém břehu rybníka jsou rozsáhlé porosty vrb s několika druhy jako je vrba popelavá, vrba košíkářská či vrba trojmužná. Přírodní park je ukázkou biocenóz, které jsou v pražském prostoru poměrně řídce zastoupeny. Je i významným rekreačním zázemím obyvatel okolních nově budovaných čtvrtí. |