Bioindikační monitoring životního prostředí, 2010

Pražská příroda je z velké části negativně zasažena antropogenními vlivy (znečištěním ovzduší, hlukovou zátěží, nadměrnou návštěvností cenných přírodních lokalit aj.). Za účelem sledování dopadu těchto faktorů zajišťuje hl. m. Praha již od roku 1984 bioindikační monitoring životního prostředí pomocí inventarizace vybraných skupin rostlin a živočichů, a to v pětiletém cyklu pro 5 vybraných území (v roce 2010 na území Pitkovického údolí a Uhříněveské kotliny).

(text je převzatý z ročenky Praha životní prostředí 2010 /podrobné elektronické verze/)

Pravidelné sledování živé složky na vybraných lokalitách

Pro hodnoceni kvality životního prostředí mohou byt využity chemické a fyzikální veličiny a jejich porovnání s doporučenými hygienickými limity. V případě současného působeni většího počtu faktorů je však vyhodnoceni souhrnného účinku problematické vlivem synergismu znečišťujících látek při jejich působeni na živé organismy. Dochází často k nepřiměřenému zesílení, ale někdy i zeslabeni vlivu jednotlivých složek (např. kombinace zásaditého spadu z cementárny s kyselým deštěm).
Z toho vyplývá význam bioindikačního monitoringu, který nezjišťuje příčiny, nýbrž sleduje účinky a následky pro organismy, pobývající ve sledovaném území. Protože některé skupiny organismů (toxifobové) reaguji citlivěji než člověk na škodliviny prostředí, mohou s předstihem a výrazněji upozorňovat na změny jeho kvality. Jejich nahrazování invazivními odolnými druhy má podobnou vypovídací hodnotu.
V Praze je takovéto sledování prováděno dlouhodobě od roku 1984. V pětiletém cyklu se na jednom z pěti vybraných územích provádí v průběhu roku inventarizace vybraných skupin rostlin a živočichů s výraznou výpověďní hodnotou. Opakování a porovnání s předešlými výsledky umožňuje hodnotit trend vývoje. Hodnoceni zajišťuje OOP MHMP ve spolupráci s ČSOP ZO 01/68.


Bioindikační monitoring 2010

V roce 2010 ZO ČSOP 01/68 a kolektiv autorů provedlo opakovaný biomonitoring v oblasti Uhříněveské obory a Pitkovického údolí. Rozšířený monitoring se zabýval se analýzou :

  • Lišejníků
  • Mechorostů
  • Vyšších cévnatých rostlin
  • Měkkýšů
  • Motýlů
  • Střevlíků
  • Obratlovců (průzkumy herpeto a avifauny)

 

Z hlediska lišejníků biodiverzita obou území roste, ale skutečny posun bude znamenat až změna managementu obou území, i když Pitkovické údolí je optimu výrazně blíže.
Z hlediska výskytu mechů je území dlouhodobě sledováno a opět je vidět pokračující trend zlepšování kvality prostředí. Přibývá totiž počet nalezených druhů, bohužel spíše nových druhů, které jsou např. reakci na silné využiti území k rekreaci. V obecné rovině se zřejmě začíná projevovat trend zlepšování prostředí.
Z hlediska výskytu motýlů lze konstatovat, že obora je výrazně druhově chudší než Pitkovické údolí, počet jedinců při průzkumech mírně klesá, i když počet nalezených druhů stoupa.
Z pohledu výskytu střevlíků byl průzkum ovlivněn zhoršeným klimatickými podmínkami během roku 2010. Nalezené počty druhů tak byly nižší než v předchozích průzkumech. V obou územích na střevlíky jako na indikátor kvality prostředí funguje silná antropogenní zátěž vznikla návštěvnosti lokalit. Z druhového rozrůzněni lze konstatovat, že prostředí se zlepšuje, ale vzrůstá místní antropogenní tlak.
Z hlediska výskytu Avifauny a Herpetofauny byl zaznamenán úbytek počtu obojživelníků v obou územích. U avifauny byl potvrzen narůst druhů závislých na stromech v porostu a ne na jiných hnízdištích (okraje měst). Mírně klesá počet jedinců v území vlivem rekreačního tlaku z okolí.
Na závěr bioindikační studie byl proveden finální bioindikační souhrn Výsledkem je zjištění, že Pitkovické údolí během průzkumu vykazovalo podstatně lepši parametry ve výskytu zvláště chráněných a ohrožených druhů živočichů než Uhříněveská obora, která trpí zatížením dálkovým přenosem škodlivin z území hl. m. Praha. Prostředí v obou lokalitách se s mírným zlepšujícím trendem dále vyvíjí, stejně jako jinde v okolí Prahy, zejména v závislosti na okolní zástavbě území.

 

Biomonitoring zvláště chráněných území prostřednictvím hmyzu

V roce 2010 v rámci biomonitoringu chráněných území hmyzem byla dokončena „Souhrnná zprava o výsledku I. a II. etapy dvousezónního systémového faunistického průzkumu fytofagních brouků čeledi CHRYSOMELIDAE (mandelinkoviti), BRUCHIDAE, ANTHRIBIDAE a CURCULIONIDAE (nosatcovití)“ - RNDr. Jaromír Strejček.

  • Průzkum byl proveden ve zvláště chráněných územích Prahy 6:
  • Přírodní památka Nad mlýnem
  • Přírodní památka Dolní Šarka
  • Přírodní památka Vizerka
  • Přírodní památka Jenerálka
  • Přírodní památka Zlatnice

 

V rámci průzkumů bylo v obou letech zaznamenáno zhoršeni přírodních podmínek, zejména v roce 2010 – silná zima a suché léto. Prakticky ve všech územích dochází, pravděpodobně v souvislosti s klimatickou změnou, k silnějšímu zarůstání stepí, které jsou entomologicky významné, křovinami. Nejhůře postižena je prakticky neudržovaná PP Vizerka. Stepi je vhodné kosit mozaikovitě nebo ponechat alespoň 1/3 nekosenou.
Z hlediska entomologických kvalit se jako velmi kvalitní ukázala PP Dolní Šarka, ale i Jenerálka, kterou je potřeba chránit před nadměrnou návštěvností. V PP Vizerka je nutná okamžitá údržba území po 20 letech, kdy byly poslední zásahy realizovány v rámci prací ČSOP.

4. února 2013
4. února 2013