Modelové hodnocení kvality ovzduší na území hl. m. Prahy – Projekt ATEM

Informace z ročenky Praha ŽP 2006

(Informace z ročenky Praha ŽP 2006)

„Modelové hodnocení kvality ovzduší na území hl. m. Prahy“ (projekt ATEM) probíhá v Praze od roku 1992. V roce 1994 byla dokončena tzv. základní úroveň projektu, následně byla emisní a imisní situace v Praze hodnocena pravidelně ve dvouletých cyklech v rámci tzv. aktualizací. Výstupy těchto hodnocení jsou pravidelně prezentovány na stránkách http://www.wmap.cz/atlaszp/ a jsou využívány pro potřeby orgánů města a městských částí či pro hodnocení vlivu všech předpokládaných změn v území na kvalitu ovzduší.

V posledním období byly práce na projektu ATEM zaměřeny zejména na tyto činnosti:

  • příprava nové Aktualizace A6 – 2006
  • variantní modelové výpočty
  • metodické projekty a vývoj nových výpočetních postupů.

 

Aktualizace A6 – 2006 navazuje na předchozí etapy modelového hodnocení. Při hodnocení stavu kvality ovzduší byly v plné míře využity nové výpočetní postupy, vyvinuté v předcházející etapě. Jedná se zejména o nový model pro stanovení emisí z dopravy MEFA-06, zohlednění emisí ze studených startů zaparkovaných vozidel, hodnocení vlivu tzv. sekundární prašnosti, modelování průběhu koncentrací organických látek a oxidu dusičitého a další. Obdobně jako v Aktualizaci 2002 jsou posuzovány suspendované částice PM10, oxid siřičitý, oxid dusičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý a benzen.

Modelové výpočty byly dokončeny v prosinci 2006 a jejich výsledky budou prezentovány v příštím čísle této ročenky.

 

Variantní modelové výpočty

Zkušenosti s dosavadním využitím projektu ATEM jednoznačně prokázaly, že nejvýznamnější praktickou aplikací projektu jsou variantní modelové výpočty. Zejména ve spojení s pravidelnými aktualizacemi představují variantní výpočty účinný nástroj pro vyhodnocování dopadů investičních a koncepčních záměrů i nápravných opatření na kvalitu ovzduší.

Z významných koncepčních záměrů, posuzovaných v uplynulém období, lze uvést zejména řadu hodnocení opatření ke zlepšení kvality ovzduší z hlediska jejich očekávaných přínosů. Tyto výpočty byly použity jako podklad pro vypracování „Programu ke zlepšení kvality ovzduší na území hl. m. Prahy“. Nejvýznamnější v těchto hodnocení byla samostatná studie k plánované výstavbě městského okruhu, která prokázala, že stavba představuje jednoznačně přínos pro kvalitu ovzduší a zdraví obyvatel Prahy. Mezi koncepční záměry lze zařadit také např. hodnocení vlivů různých variant energetického zásobování na kvalitu ovzduší v tzv. územních celcích (Hlubočepy, Jinonice - Radlice), urbanistické studie (Masarykovo nádraží, Západní město, Štěrboholy, Dolní Počernice) a další.

Jako příklady posuzovaných investičních záměrů v posledním roce lze uvést např. variantní hodnocení Břevnovské radiály, obchodní a administrativní centra na Florenci, na Vinohradech, v Michli, v Modřanech, v Holešovicích, jakož i větší počet kotelen, garáží, čerpacích stanic apod., poměrně častým úkolem je také hodnocení vlivů prašnosti ze stavební činnosti. Pravidelně jsou také využívány tzv. imisní analýzy – rozbory údajů o imisní situaci v konkrétní lokalitě.

Značná pozornost byla věnována také aplikaci nových metodických postupů, které byly vypracovány v předchozím období v návaznosti na novou legislativu, a jejich uvedení do běžné praxe při modelových výpočtech. Jedná se zejména o vývoj nového emisního modelu MEFA-06, který v sobě zahrnuje emisní faktory z metodiky MEFA-02, značně však rozšiřuje praktické možnosti prováděných výpočtů. Jednotlivé metodiky jsou také průběžně optimalizovány na základě praktických zkušeností.

Jako samostatný podkladový materiál pro zpracování Aktualizace A6 – 2006 byla vypracována studie „Vyhodnocení vlivů významných parkovišť a garáží na kvalitu ovzduší v Praze“. Cílem tohoto projektu bylo doplnit do sestavy hodnocených zdrojů hromadné garáže a parkoviště, které jsou budovány především u větších obchodních a komerčních center. Tyto zdroje dosud nebyly v celoplošném modelování zahrnuty, přitom bylo zřejmé, že řada z nich má významný vliv na kvalitu ovzduší v dotčených lokalitách.

V rámci úkolu byly zajištěny údaje o více než 700 garážích a parkovištích. Podstatnou část z nich však tvoří veřejné parkovací plochy malého rozsahu či pronajaté části veřejných komunikací. Předkládaný projekt byl zaměřen především na parkování u objektů, které tvoří zdroj a cíl automobilové dopravy, tj. u prodejen, komerčních center, administrativních budov, hotelů apod. Pro další hodnocení proto bylo vybráno 355 těchto ploch (164 garáží a 191 parkovišť) s odpovídající charakteristikou a s kapacitou nad 50 stání. Pro vybrané objekty byly zpracovány veškeré údaje potřebné pro emisní a imisní výpočty. Zpracované výstupy pak byly ověřeny pomocí imisních výpočtů pro dvě charakteristické oblasti s významným zastoupením velkých parkovišť (Zličín) a podzemních garáží (Smíchov).


26. července 2007
26. července 2007