Obnova živého plotu na parteru před Šlechtovou restaurací a Kaštankou
Na podzim proběhne nezbytná obnova tvarovaného živého plotu lemujícího mlatovou cestu na hrázi bývalého rybníka a reprezentativní historický parter s květinovými záhony před Šlechtovou restaurací a Kaštankou. Stávající živý plot z tisů (taxus) musí být odstraněn z důvodu zasažení patogenní houbou.
- 3 minuty čtení
Vážení návštěvníci parku Královská obora Stromovka,
informujeme Vás o nezbytné obnově tvarovaného živého plotu lemujícího mlatovou cestu na hrázi bývalého rybníka a reprezentativní historický parter s květinovými záhony před Šlechtovou restaurací a Kaštankou.
Stávající živý plot z tisů (taxus) musí být odstraněn z důvodu zasažení patogenní houbou. Dle odborného vyjádření fytopatologa je co nejdříve nezbytné zamezit dalšímu šíření houby na stávající tisy v parku Stromovka.
Jako adekvátní náhrada tisů byl pro tvarovaný živý plot zvolen jeden z druhů ptačího zobu (ligustrum), za stávající situace odolnějším keřem pro tvarované živé ploty z hlediska fytopatologického. Důvodem výběru je i podobnost listů ptačího zobu se zimostrázem a schopnost tvarování ptačího zobu do nízkého živého plotu.
Na podzim, kdy je nejvhodnější doba pro výsadbu, bude živý plot obnoven.
Děkujeme Vám za pochopení.
OCP MHMP, oddělení péče o zeleň
lokalizace místa obnovy:
Podrobnější informace od fytopatologa Ing. Rozsypálka:
Tvarovaný živý plot na hrázi bývalého rybníka lemující parter před Šlechtovkou a Kaštankou byl historicky osázen buxusem (zimostrázem). Bohužel se po celé České republice od roku 2016 začal masivně šířit nový nepůvodní škůdce zavíječ zimostrázový. Jeho housenky způsobují rozsáhlou defoliaci (odlistění) buxusů, vedoucí až k holožírům (sežerou všechny listy) a následnému odumírání buxusů. Ochrana buxusů je sice možná, ale je v této lokalitě velmi komplikovaná a musela by se kombinovat mechanická a chemická ochrana, což se v parku Stromovka, kde se pohybuje i velké množství dětí prakticky nedá realizovat. Proto byly buxusy v rámci celkové rekonstrukce parteru v roce 2020 zaměněny za odolnější tisy.
Bohužel i v tomto případě se po několika letech projevil na tisech obtížně detekovatelný patogen. Tato houba je velmi obtížně detekovatelná při výsadbě, neboť u tisů, které jsou vitální a netrpí žádnými stresory ve školce, je její infekce takzvaně latentní, tedy pouhým okem neviditelná. Do Stromovky tak byly dovezeny tisy vypadající zdravě a až pár let po výsadbě, pravděpodobně vlivem abiotických a antropogenních stresorů na ně působících se začala choroba projevovat typickým odumíráním jehlic a větví, přičemž nyní, cca 4 roky po výsadbě, jsou škody již tak významné a je nutné tisy odstranit. Krom škod na vysazených tisech by totiž ponechání, byť jen části lépe vypadajících tisů, vedlo k dalšímu sekundárnímu ohrožení touto infekcí dalších vzrostlých tisů v parku.
Životní cyklus patogenní houby Cryptocline taxicola na tisech je takovýto: Na napadených jehlicích narůstají po obou stranách během léta černé plodnice - pyknidy (vel. do 1 mm) kulatého až oválného tvaru, jejich povrch je spíše plochý. Ve vlhkém počasí praskají a uvolňují se z nich konidie, které infikují jehlice nového hostitele. Infekce vniká do pletiv a její symptomatický projev je viditelný až v druhém roce po vzniku nákazy. Patogen přezimuje v pletivech jehlice na stromě anebo na opadlých jehlicích. Koncem léta a ve vlhkém podzimu dochází k největšímu šířen spor na nové jedince, čemuž chceme předejít včasným odstraněním živého plotu.
Podrobnější informace od projektanta koncepčních výsadeb Ing. Součka:
Klimatické změny s sebou přináší i výskyt nových chorob a škůdců, i proto je celá řada tradičních běžně používaných druhů dřevin výrazně ohrožena a jejich pěstování se stává dlouhodobě nejisté. V případě živých plotů je ohrožen zejména zimostráz (buxus), který byl dříve považován za jednu z nejvhodnějších dřevin pro tvarované živé ploty v historických parcích a původně tvořil živý plot na parteru ve Stromovce. Obdobně může dojít i k poškození tisu (taxus) i dle zkušeností ze Stromovky.
Jako adekvátní náhrada tisů byl pro tvarovaný živý plot zvolen jeden z druhů ptačího zobu (ligustrum), za stávající situace odolnějším keřem. Důvodem výběru je i podobnost listů ptačího zobu se zimostrázem a schopnost tvarování ptačího zobu do nízkého živého plotu.