Pražské naučné stezky

Pozvánka do pražské jarní přírody

Hlavní město České republiky Praha se rozkládá na 496 km2 a má v současnosti necelých 1 200 000 obyvatel, tím se řadí mezi evropská velkoměsta. S životem takového sídelního útvaru je spojena řada jevů v dobrém i špatném slova smyslu, jak je to patrné i v jiných zemích. Podstatným jevem je stále se stupňující tlak na zbývající přírodní plochy v hranicích města a nedocenění významu přírodních prvků v městské i kulturní krajině.

Dnešní lidé obklopeni sdělovacími prostředky často poznávají přírodu spíše z tisku a televize, než přímým fyzickým kontaktem. Krajina pro ně přestává být domovem, kde žijí a pracují, ale stává se cizím místem, kam chodí pouze občas na návštěvu.

O to jsou cennější prvky přírodní krajiny, které se zachovaly v městské struktuře až do dnešních dnů a které jsou cenným dědictvím po našich předcích z relativně nedávné doby, dříve než člověk vědomě či nevědomě začal sám sebe z přírody i krajiny vyčleňovat. Jen přírodních zajímavostí, chráněných statutem zvláště chráněných území, je v Praze 87 a tvoří 4 % rozlohy města. V posledních desetiletích stoupá i rozloha pražských lesů, které tvoří kolem 10 % rozlohy města. Pražskou přírodou nás může provést celá řada naučných stezek, které jsou s finančním přispěním města obnovovány nebo zakládány nové.

Sedm z nich mohou návštěvníci internetových stránek www.praha-mesto.cz prohlížet také v internetové podobě a třeba právě podle ní zvolit svou trasu výletu. Jedná se o stezky Barrandovské skály – Chuchelský háj, Dubeč – Uhříněves, Keltská naučná stezka, stezka Povodím Botiče, Údolím Dalejského potoka, Prokopské údolí – Butovickým hradištěm a Modřanská rokle. (www.prazskestezky.cz)

Bohužel řada stezek trpí extrémními projevy vandalství. Během zimních měsíců byla nově opravena poničená stezka Dubeč – Uhříněves a v přípravě je obnova již zaniklé naučné stezky Údolím Únětického potoka.

Pražské stezky budují i opravují z finančních prostředků  města pod gescí odboru ochrany prostředí MHMP převážně neziskové organizace se zaměřením na ekologii. K bližšímu seznámení s naučnými stezkami v Praze a Středočeském kraji může kromě zmiňovaných internetových stránek přispět také kniha „Naučné stezky a trasy“ od K. Drábka (nakladatelství Dokořán 2005), na jejímž vydání se hl.město Praha také finančně spolupodílelo.

Po letošní dlouhé zimě bude možná pro mnohé návštěvníky pražské přírody procházka po některé z  pražských naučný stezek vítaným tipem na jarní výlet. Na ilustračních obrázcích je přehledová mapka pražských naučných stezek a jedna za tabulí stezky "Butovickým hradištěm" v přírodní rezervaci Prokopské údolí.

  naučné stezky v praze a okolí naučná stezka

14. dubna 2006
14. dubna 2006