Pražské studánky - Staňkovka
Další z aktualizovaných popisů v rámci vytvářené internetové aplikace Pražské studánky.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:Gumová hadice dlouhá 120 cm vychází z hromady kamenů při patě rozpadající se kamenné zídky, uzavírající rokli. Kamennou zídkou zpevněn i pravý bok rokle pod pěšinou (neznačená odbočka z červeně značené cesty). Pod vývěrem zbytek nefunkční kovové nádrže (či spíše pouze její poklop) v druhotné poloze a kusy betonu, původně zřejmě zpevňující koruny zídek. Bezprostředně pod přepadem provizorní „lávka“ z několika narovnaných klacků. Zajímavosti: Aktualizace leden 2010 |
Odkaz do dynamické mapy Městská část Praha 16 (Radotín) |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Součást přírodní rezervace Staňkovka, CHKO Český Kras, přírodního parku Radotínsko-Chuchelský háj, osy nadregionálního biokoridoru, regionálního biocentra Velký háj.
Po okraji lesa nad studánkou prochází červeně značená turistická stezka z Radotína do Solopysk.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822.
Literatura:
Tesař O., Součková M.: Inventarizace zdrojů podzemních vod využitelných jako voda užitková ve Velké Praze (+ Seznam registrovaných zdrojů) - IKE s.r.o., Praha 1995
Ureš Eduard: Studánky Velké Prahy - Portál č. 32, Praha 1987 (str. 19)
Veger Jaromír: Prameny a vodovodní štoly na území Prahy - VÚV T.G.Masaryka, Praha 1993 (str. 21, 33)
Kvalita podzemní vody ve studánce
Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – sírano – uhličitanového typu se slabě alkalickým pH a středně vysokou mineralizací.
Z hlediska analyzovaných chemických složek voda dlouhodobě vyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Upozorňujeme ovšem na skutečnost, že podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!
Bohužel v podzemní vodě z této studánky jsou nárazově naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, Enterokoků a bakterií Escherischia coli, což indikuje přítomnost fekálního znečištění v okolí tohoto pramene.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány.
Vydatnost tohoto pramene je do 0,5 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost výrazně klesá.
Trendy: počty koliformních bakterií kolísají, takže lze konstatovat, že nárazově dochází k přítoku znečištěné vody do studánky.