Principy rozvoje služeb pro seniory
I. Stárnout tam, kde jsem doma – právo na život ve známém přirozeném prostředí, kde se cítí doma. V praxi to znamená, že služby budou:
- podporovat nezávislost a svébytnost obyvatel prostřednictvím poradenství, jež bude poskytováno i v domácnostech a celoživotního učení;
- podporovat seniory, kteří by jinak museli opustit známé prostředí z ekonomických důvodů;
- systematicky pracovat na bezbariérovosti prostředí, tj. přizpůsobení bytového fondu i bezbariérovosti dopravy;
- podporovat osobní rozvoj, uplatnění schopností ve prospěch druhých, udržení a rozvoj sociálních vazeb a vztahů, rozvoj podnětů a bezpečného prostředí;
- age management jako příležitost pro harmonizaci rodinného a pracovního života, podpora neformální péče (edukace, mentoring), podpora konceptu sdílené péče.
II. Koordinovaná, stupňovitá a sdílená péče je ta nejúčinnější
Zajistit dostatečnou kapacitu dostupné péče, vycházející z paralelního plánování a rozvoje terénních, ambulantních i pobytových služeb. Kombinace různých typů služeb dle různých přístupů a specifických potřeb cílových skupin. Podpora integrovaných podpůrných služeb (propojení sociálního a zdravotního pomezí) a rozvoj case managementu a včasné integrace sociální práce, tj. plánování zaměřené na člověka.
III. Ti, kdo odcházejí za péčí, zůstávají součástí společenství a mají co nabídnout
Vytvořit prostor pro fungující mezigenerační vyžití, kde je člověk příjemcem služeb i tvůrcem nových hodnot (dobrovolnické a volnočasové aktivity aj.). Vytvořit prostředí pro pomoc i svépomoc s důrazem na zachování přirozených sociálních vazeb a přirozených sociálních rolí člověka. Výsledkem rekonstrukce objektu Šolínova je vytvoření technického a prostorového zázemí pro komunitní centrum integrovaných služeb, které sdruží nabídku celého spektra aktivit a pomoci a podpory v sociální a zdravotní oblasti. Centrum tohoto typu může významnou měrou zastoupit pobytová zařízení a dopřát seniorům prožívání stárnutí v přirozeném prostředí s využitím terénní pomoci.
Projekt musí naplnit dostupnost podpůrných a pečovatelských sociálních a zdravotních služeb, terénních, ambulantních i pobytových, včetně paliativní péče a jejich na člověka zaměřená koordinace (case management).
Výchozím bodem projektu je respekt k nezávislosti a svébytnosti člověka, který nemůže být jen cílem naší podpory a péče, ale je sám o sobě subjektem, který vytváří každou vteřinu svůj život. Klíčovým principem musí proto být, nikoliv distribuce služeb a strukturování klientů a obyvatel a jejich rozdělování, ale vzájemnost a společenství různých druhů, kvalit, obsahů.