Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově

V polovině minulého století již čistírna odpadních vod v Bubenči přestala stačit potřebám rozrůstající se Prahy a pro novou čistírnu byl vybrán Císařský ostrov. Stavba byla zahájena v roce 1959 a v roce 1965 byla čistírna uvedena do provozu. Vzhledem k problémům s technologií mohla plně fungovat až od roku 1968. Ukázalo se později také, že v důsledku „úsporných“ zásahů do projektu neměla dostatečnou kapacitu, a tak v letech 1974 – 1985 proběhla intenzifikace čistírny a dostavba poddimenzovaných objektů.

Zároveň se začala řešit možnost výstavby čistírny nové – uvažovalo se o jejím umístění mimo Prahu – u obce Hostín. Po roce 1989 byl projekt z finančních důvodů zastaven a pro čistírnu na Císařském ostrově byla připravena druhá intenzifikace. Uskutečnila se však v letech 1994 – 1997 jen její 1. etapa, 2. etapa – úprava kalového hospodářství – nebyla realizována a čistírna se dostala do problému se zpracováním zvýšeného množství kalu.

Pražská radnice v květnu 2002 zamítla dřívější návrhy na umístění čistírny mimo území města a schválila změnu koncepce budoucího řešení stávající čistírny na Císařském ostrově: zásadní rekonstrukci areálu.

V srpnu 2002 přišla katastrofální povodeň a prvořadým úkolem bylo co nejrychleji obnovit provoz čistírny, která byla zcela zatopena.

Záměr rekonstrukce schválila městská rada v roce 2004. Cílem bylo  především zvýšit účinnost čištění odpadních vod tak, aby odtokové limity vyhověly platným předpisům. Měl řešit kalové hospodářství, snížit negativní vlivy provozu na životní prostředí v okolí čistírny a v neposlední řadě zahrnul i protipovodňovou ochranu. Technické řešení vycházelo z dosud zpracovaných variant, s koncepcí zakrytí technologických objektů způsobem umožňujícím dosáhnout vytvoření zvlněné krajiny.

Zdroj informací: Usnesení Rady hl. m. Prahy a archiv MHMP