Zápis z 10. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 16.6. 2008
Přítomni:
dle prezenční listiny: přítomno 7 z 10ti členů výboru a tajemník výboru
Omluveni:
Ing. Eva Tylová, Radek Lohynský, Ing. Marcel Rúckl
Hosté:
Ing. Jan Bouček – vedoucí odd. ÚČOV, Ing. arch. Libuše Hadravová – OUP MHMP, Ing. Jan Bayerle – URM HMP, Ing. arch. Vlasta Klokočková- URM HMP, Mgr. Otakar Novotný- generální ředitel PVS a.s.
Program jednání výboru:
1/ Schválení programu
2/ Schválení ověřovatele zápisu
3/ Informace o zpracovávaných Územně analytických podkladech hl. m. Prahy
4/ Závěrečná zpráva pracovní skupiny- Variantní návrh řešení kalového hospodářství ÚČOV Praha
5/ Provozovatelské smlouvy s PVS a.s. a PVK a.s. ve vztahu k OP Životní prostředí
6/ Informace o projednání záměru odkoupení akcií PVS a.s. od společnosti Úpravna vody Želivka a.s. a Zdroj pitné vody Káraný a.s.
Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.
1) Úvod
Ing. Mgr. Miroslav Poche přivítal přítomné na jednání výboru infrastruktury.
2) Ověřovatel zápisu
Ověřovatelem zápisu byl jednohlasně zvolen Ing. Pavel Klega.
3) Informace o zpracovávaných Územně analytických podkladech hl. m. Prahy
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání, jímž byla informace odboru územního plánu o zpracovávaných územně analytických podkladech hl. m. Prahy.
Materiál, který členové obdrželi, popisuje obsah a postup pořízení Územně analytických podkladů, které bude Útvar rozvoje předávat pořizovateli na konci srpna tohoto roku. Součástí je také SWOT analýza za oblast technické infrastruktury, která zmiňuje slabé stránky, se kterými se Praha potýká už řadu let, jako stáří a poruchovost vodovodní a kanalizační sítě a nedostatečné temto jejich obnovy, nedostatečnou účinnost čištění odpadních vod, zastaralé technologie na lokálních čistírnách, vysoký výskyt řas a sinic ve vodních tocích a ztráty upravené vody ve vodovodní síti více než 20%. Materiál slouží zejména jako podklad pro pořízení územního plánu a jeho projednání v ZHMP se dá očekávat v září tohoto roku.
Ing. arch. Libuše Hadravová z odboru územního plánu MHMP doplnila, že UAP kraje byly spojeny s UAP obce, což umožňuje vyhláška 500/2006 Sb. Ing. Jan Bayerle a Ing. arch. Vlasta Klokočková z Útvaru rozvoje doplnili další podrobnosti co se týče výkresu kanalizací a energetiky doprovázené prezentací.
Po krátké diskusi přijal výbor následující usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí Informaci o zpracovávaných Územně analytických podkladech hl. m. Prahy.
Hlasování: přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
4) Informace o možnostech financování rekonstrukce z evropských fondů a závěrečná zpráva pracovní skupiny komise ÚČOV obsahující variantní návrh řešení kalového hospodářství
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že na březnovém jednání výbor přijal usnesení, kterým žádal nám. Reedovou o předložení informace týkající se smluv s PVK ve vztahu k Operačnímu programu životní prostředí. Velmi stručný materiál, který nám. Reedová výboru předložila, v podstatě neobsahuje žádné nové informace ani řešení a pouze shrnuje to, co je známé. Smlouvy uzavřené do konce roku 2028 neumožňují za stávající situace čerpat evropské peníze na projekt intenzifikace čistírny.
Materiál zmiňuje právní stanovisko k přijatelnosti projektu, ze kterého vyplynula možná řešení. Nabízí se jednak realizovat kroky směrem k Ministerstvu životního prostředí za účelem vyjednání separátních podmínek pro Prahu. Úspěšnost tohoto kroku je ale zřejmě velmi nízká. Další možností je jednání s PVK a případné dobrovolné zkrácení délky uzavřených smluv, v tomto ohledu se ale spol. VEOLIA vyjádřila odmítavě. Alternativou zmíněnou v materiálu je prověření možnosti rozdělení projektu na více částí, aby alespoň některá z nich měla naději na splnění podmínek pro získání podpory, tzn. některá část infrastruktury by nebyla zahrnuta do stávajících smluvních vztahů. Mimoto je možné uvažovat i s nalezením jiného zdroje financování nebo participací PVK.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche dále seznámil členy výboru s výsledky činnosti pracovní skupiny ke kalové koncovce. Pracovní skupina provedla redukci 71 možných variant a doporučila 3 finální technologické varianty a 2 lokality, které by měly být předmětem dalšího přezkoumání. Základem koncepčního řešení je vymístění kalového hospodářství z areálu na Císařském ostrově, a to čerpáním kalů do areálu Drasty, případně také odvoz ke spalování do Malešic. Kalové potrubí na Drasty je již nyní využíváno pro dopravu asi 5% produkce kalů, PVS v současné době provádí prověření technického stavu potrubí a čerpací techniky. Při výběru technologie zpracování surových kalů pracovní skupina preferuje 3 základní varianty, a to vyhnívání, aerobní fermentaci a přímé spalování. Ohledně lokality byla stanovena podmínka budovat zařízení na pozemcích města a pokud se jedná o spalování připravovat ho v zařízení, které Praha majetkově ovládá.
Ing. Jan Bouček doplnil, že na jednání Rady hl. m. Prahy předloží do 24. června informaci k aktuálnímu stavu. V současné době probíhá komunikace s Evropskou investiční bankou za účelem posouzení variant. 1. července by se mělo uskutečnit jednání na MČ Praha 7 a závěrečné připomínkování územního řízení nové vodní linky.
Mgr. Otakar Novotný, generální ředitel PVS a.s. dodal, že pracovní skupina pro posouzení kalové koncovky byla složena se zastánců různých variant řešení a jednání proto byla velmi bouřlivá. V tuto chvíli je třeba posoudit, která varianta bude předmětem studie proveditelnosti.
RNDr. Miloš Gregar zdůraznil, že by bylo potřeba analyzovat podmínky oddělitelnosti projektu, tzn. aby některá část infrastruktury nebyla zahrnuta do stávajících smluvních vztahů. Dále je dle jeho názoru potřeba rozhodnout, kdo bude realizátorem kalového hospodářství, zda PVS a.s. či OMI MHMP, které již pracuje na nové vodní lince. RNDr. Gregar by doporučoval spíše OMI MHMP. Dále podotkl, že podle jeho názoru by kalové hospodářství, které se bude zřejmě nacházet na území Středočeského kraje (areál Drasty), podmínky oddělitelnosti splňovat mohlo.
RNDr. Miloš Gregar také vyslovil nutnost posoudit všechny varianty z hlediska životního prostředí, bude vhodné provést posouzení EIA, které jasně řekne co je a co není vhodné.
Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche se dotázal na jednání se spol. Ecofluid, Ing. Jan Bouček odpověděl v tom smyslu, že se ze strany této společnosti stále nepodařilo předložit konečnou verzi objednaných prací, probíhá intenzivní emailové komunikace mezi zástupci Ecofluidu a odpůrci této alternativy, která víceméně nevede k novému řešení.
JUDr. František Hoffman se dotázal, co je příčinou průtahů. Ředitel OMI Ing. Jiří Toman vysvětlil, že je v tuto chvíli přerušené územní řízení, nicméně začátkem července by mělo proběhnout ústní jednání. Ing. Toman věří, že v průběhu prázdnin bude vydáno územní rozhodnutí a během pár měsíce bude možné začít stavět.
Ing. Jan Bouček se vyjádřil k oddělitelnosti projektu v tom smyslu, že připravili samostatnou linku se samostatným přítokem a možným samostatným provozovatelem. Bude podána žádost na Ministerstvo životního prostředí v tomto smyslu, teprve po jeho vyjádření se ukáže, zda bude takové řešení přijatelné. Ve chvíli, kdy bude územní rozhodnutí, bude ihned podána žádost do Bruselu o čerpání finančních prostředků.
Po ukončení diskuse přijal výbor následující usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí zprávu předsedy výboru o možnostech financování rekonstrukce ÚČOV z evropských fondů a závěrečnou zprávu pracovní skupiny obsahující variantní návrh řešení kalového hospodářství a žádá radního Štěpánka o předložení harmonogramu dalšího postupu.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
Výbor infrastruktury žádá radního Štěpánka, aby Radě hl. m. Prahy předložil návrh na svěření kompetencí ve věci přípravy výstavby kalového hospodářství OMI MHMP.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
Výbor infrastruktury doporučuje radnímu Štěpánkovi, aby varianty kalového hospodářství předložené PVS a.s. a lokalizované na území Drastů byly zpracovány do oznámení EIA a jako variantní řešení předloženy orgánům příslušným k projednání vlivu stavby na životní prostředí.
Hlasování: přítomno 7 členů výboru
Pro: 7
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
5) Informace o projednání záměru odkoupení akcií PVS a.s. od společnosti Úpravna vody Želivka a.s. a Zdroj pitné vody Káraný a.s.
Na pořad jednání byl pro informaci zařazen i materiál týkající se záměru na odkoupení akcií PVS od společností Úpravna vody Želivka a Zdroj pitné vody Káraný. Podíl těchto společností na PVS je zanedbatelný- u Káraného představuje 1% a u Úpravny vody Želivka 7% - v podstatě tak neumožňuje žádný vliv těchto společností na rozhodovacích procesech.
Cena transakce bude určena znaleckým posudkem, hodnota vlastního kapitálu na 1 akcii je přibližně 15 tis Kč, což představuje 6,6 mil Kč na 435 kusů akcií, které jsou předmětem odkupu.
Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche podotkl, že Praha tímto krokem zvýší svůj podíl na základním kapitálu na 100% a dojde tak ke sjednocení vlastnictví vodohospodářského majetku a upevnění pozice. Záměr byl již odsouhlasen představenstvy obou společností.
Usnesení:
Výbor infrastruktury souhlasí se záměrem na odkoupení 377 ks akcií společnosti PVS a.s. od společnosti Úpravna vody Želivka a.s. a 58 ks akcií společnosti PVS a.s. od společnosti Zdroj pitné vody Káraný a.s. za cenu určenou znaleckým posudkem.
Hlasování: přítomno 6 členů výboru
Pro: 6
Proti: 0
Zdržel se: 0
Návrh byl přijat
V Praze, dne 17. června 2008
Ing. Mgr. Miroslav Poche
předseda výboru infrastruktury ZHMP
Ing. Pavel Klega
ověřovatel zápisu
Ing. Jiří Toman
Tajemník výboru