Zápis z 14. zasedání Výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 16.2. 2009

Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno  7 z 10-ti členů výboru a tajemník výboru

Omluveni:    

Ing. Eva Tylová, Ing. Marcel Rückl, Radek Lohynský

Hosté:    

Mgr. Petr Štěpánek, CSc.- radní pro oblast životního prostředí, Ing. Jan Bouček- vedoucí oddělení ÚČOV, Ing. Petr Třeštík- ekonomický ředitel spol. Kolektory Praha a.s., Ing. arch. Tomáš Drdácký- starosta MČ Praha- Troja, Mgr. Otakar Novotný- generální ředitel PVS a.s.

 

Program jednání výboru:

1/    Schválení programu

2/    Schválení ověřovatele zápisu

3/    Finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s. na rok 2009, plánované opravy a investice

4/    Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV- smlouva o spolupráci mezi hl. m. Prahou a MČ Praha- Troja

5/    Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací

6/    Různé

 

Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche. Předseda výboru navrhl přesunout Zprávu ke stavu ÚČOV před bod finanční plán spol. Kolektory Praha a.s., s čímž všichni členové souhlasili.

 

    Ověřovatel zápisu

Ověřovatelem zápisu byl jednohlasně zvolen Ing. Petr Valenta.

 

    Zpráva k aktuálnímu stavu ÚČOV- smlouva o spolupráci mezi hl. m. Prahou a MČ Praha- Troja

Předseda výboru pro infrastrukturu Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání, jímž byla informace k aktuálnímu vývoji ÚČOV. Konstatoval, že ve věci výstavby nové vodní linky došlo od minulého jednání výboru k pozitivnímu posunu v tom smyslu, že již bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí, může být tedy zpracována dokumentace ke stavebnímu povolení a podána žádost o stavební povolení.

K získání územního rozhodnutí napomohla dohoda s MČ Praha Troja, kterou Rada schválila koncem ledna 2009 a jejímž obsahem je slib MČ Praha Troja stáhnout podaná odvolání a ukončit všechny kroky, které bránily nabytí právní moci. Praha se na oplátku zavázala spolupracovat s Trojou co se týče investic do občanské vybavenosti a infrastruktury a projednat svěření některých pozemků pro realizaci regenerace rekreačních zón a zeleně.

Co se týče vlastní čistírny, striktním požadavkem MČ Troja je vymístění kalového hospodářství mimo Císařský ostrov do roku 2015. Praha se proto zavázala již v tomto roce zahájit přípravu výstavby kolektoru na Drasty k dopravě kalů. Dohoda se týká také dalšího postupu ohledně urbanistického řešení stavby, určení výšky čerpací stanice na stokách E a F a výšky objektu hrubého mechanického předčištění. Čerpací stanice by měla mít pouze podzemní, nikoli nadzemní část a výška objektu mechanického předčištění by měla být snížena na technologické minimum. Na projektu bude spolupracovat po celou dobu také architekt jmenovaný městskou částí a ve spolupráci s městskou částí bude zadána studie urbanistického řešení Trojské kotliny, jejíž výsledky budou podkladem pro nový územní plán.

Otázka financování stavby zůstává nadále otevřena, v prosinci byla podána žádost na SFŽP o podporu z OP Životní prostředí, ovšem výsledek je nejistý s ohledem na délku provozovatelských smluv. Praha čeká také na rozhodnutí vlády ČR co se týče analýzy dostupných zdrojů k pokrytí deficitu zdrojových možností z OP Životní prostředí.

Ing. Jan Bouček a Mgr. Petr Štěpánek, CSc. seznámili členy výboru s dalším postupem při přípravě stavby a zajištění jejího financování. Starosta MČ Praha Troja Ing. arch. Tomáš Drdácký doplnil další skutečnosti, které MČ Troja považuje při výstavbě ÚČOV za důležité.

V diskusi vystoupil RNDr. Miloš Gregar s dotazem do jaké míry je třeba investovat do kalového hospodářství na Císařském ostrově s ohledem na požadované vymístění do roku 2015. Generální ředitel PVS a.s. Mgr Otakar Novotný vysvětlil, že rekonstrukce budou probíhat ještě minimálně 2 roky, stávající opravy jsou nutné.

Ing. Mgr. Miroslav Poche se dotázal na předložení finálního řešení kalové koncovky a zpracování posudku EIA a také na dodatečné náklady, které přinese vyhovění požadavkům MČ Praha Troja co se týče snížení výšky objektů při zachování funkčnosti. Ing, Jan Bouček sdělil termín 31. května a konstatoval, že kontinuita stávajícího projektu je podstatná pro zachování EIA. Dále doplnil, že ve věci financování bylo vydáno pozitivní stanovisko Evropské investiční banky.

Po ukončení diskuse přijal výbor infrastruktury následující usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí Zprávu k aktuálnímu stavu ÚČOV a dohodu o spolupráci mezi hl. m. Praha a MČ Praha- Troja.

Hlasování: Návrh byl přijat

Pro:  7

Proti: 0

Zdržel se: 0

 

    Finanční plán společnosti Kolektory Praha a.s. na rok 2009, plánované opravy a investice

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že finanční plán Kolektorů Praha a.s. předpokládá náklady a výnosy zhruba ve stejné výši jako je očekávaná skutečnost roku 2008, resp. dochází k jejich mírnému nárůstu.

Celkové odhadované daňové náklady činí 335,5 mil Kč (+ 2 % oproti očekávané skutečnosti roku 2008), nedaňové náklady 4 mil Kč. Z toho největší položkou je nájem hrazený hl. m. Praze ve výši 190 mil Kč a osobní náklady ve výši 96 mil Kč. Celkové výnosy jsou odhadovány na 339,3 mil Kč (+ 1,5 % oproti očekávané skutečnosti roku 2008), z toho největší položku tvoří podnájemné správců hlavních sítí za využitý prostor v kolektorech ve výši 182 mil Kč a  příspěvek na provoz kolektorů od jednotlivých správců ve výši 135 mil Kč. Zisk po zdanění k rozdělení do fondů je v roce 2009 plánován na 2,2 mil Kč.

Členové výboru obdrželi také materiál shrnující plánované opravy a investice pro rok 2009. Plánované investice činí 30 mil Kč. Na opravy je plánováno vynaložit 176,6 mil Kč- z toho nejvíce (91 mil) na opravu kolektoru Václavské náměstí- trasa C. Tato oprava probíhá již od roku 2006 a v letošním roce by měla být ukončena. Nadto je v rozpočtu OMI  vyhrazeno 50 mil Kč na kolektor Hlávkův most, 35 mil Kč na kolektor Václavské náměstí a 500 tis Kč na kolektor Centrum- Smíchov.

Ing. Petr Třeštík, ekonomický ředitel spol. Kolektory Praha a.s. členy výboru blíže informoval o postupu výstavby nových kolektorů a investicích do rozvoje kolektorové sítě pro následující období.

 

usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí finanční plán obchodní společnosti Kolektory Praha a.s. a plánované opravy a investice pro rok 2009.

Hlasování: Návrh byl přijat

Pro:  7

Proti: 0

Zdržel se: 0

 

    Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací

Předseda výboru pro infrastrukturu Ing. Mgr. Miroslav Poche  uvedl poslední bod zařazený na pořad jednání- Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací,  jehož zpracování ukládá zákon o vodovodech a kanalizacích.

Pro zpracování tohoto plánu bylo nutné odhadnout zdroje, které Praha hodlá do obnovy investovat. Odhad na 10 let vychází z ostatních plánovacích dokumentů, tedy z Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací, Střednědobého investičního plánu a Ročního investičního plánu. Roční investiční plán PVS na rok 2009 bude zařazen na další jednání výboru.

Celková plánovaná roční výše finančních prostředků na obnovu vodovodů a kanalizací má rostoucí trend, od 1,2 mld. Kč v roce 2009, v roce 2010 již téměř 1,5 mld. Kč, v roce 2013 pak 2 mld. Kč.

Materiál zpracovaný PVS a.s., který členové obdrželi v této souvislosti upozorňuje také na Směrnici EU pro oblast vodní politiky, jejímž cílem je zajistit, aby uživatelé nesli náklady reprodukce vodovodů a kanalizací, které by měly být zahrnuty do cen vodného a stočného. I ze strany PVS předložený Plán financování počítá, že náklady na obnovu budou hrazeny z vlastních zdrojů, tedy zejména z vodného a stočného.

V této souvislosti předseda výboru upozornil, že vodné a stočné je uvažováno i jako jeden z možných zdrojů financování přestavby ÚČOV, kdy jsou nastíněny varianty navýšení vodného a stočného až o 8,8 Kč/m3, případně formou tzv. dvousložkové ceny ve výši 1 Kč/obyvatel/den- což by odpovídalo navýšení vodného a stočného o 5 Kč/m3.

Mgr. Otakar Novotný doplnil další informace k plánu financování obnovy. Mgr. Ing. Miroslav Poche se dotázal, o kolik by muselo být navýšeno vodné pro dosažení cíle v roce 2013 investovat 2 mld. Kč do obnovy sítí z vlastních zdrojů. Ing,. Pavel Klega konstatoval, že zdroje je třeba hledat i v kapitole 02- městská infrastruktura. Není proto nezbytné získat všechny prostředky cestou zvyšování vodného a stočného. V rozpočtu hl. m. Prahy v kapitole 02 je na tyto účely 250 mil Kč, cílem Ing. Klegy je tuto částku postupně navyšovat.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury schvaluje Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací.

Hlasování:

Pro:  7

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche  poděkoval přítomným za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.

 

V Praze, dne 16. února 2009

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

 

 

Ing. Petr Valenta

ověřovatel zápisu

 

 

Ing. Jiří Toman

tajemník výboru   

20. února 2009
20. února 2009