Zápis z 21. zasedání Výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 17.5. 2010
Přítomni:
dle prezenční listiny: přítomno 8 z 10-ti členů výboru a tajemník výboru
Omluveni:
Ing. Eva Tylová, Radek Lohynský
Hosté:
Ing. Vladislav Mareček- radní pro oblast životního prostředí, Ing. Jan Bouček- vedoucí oddělení ÚČOV, Mgr. Otakar Novotný- ředitel PVS a.s.
Program:
- Schválení programu
- Schválení ověřovatele zápisu
- Informace k plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2010 a plnění plánu za rok 2009
- Informace k aktuálnímu stavu ÚČOV
- Různé
Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.
1. Ověřovatel zápisu
Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Marcel Rückl.
2. Informace k plánu obnovy vodohospodářské infrastruktury zajišťované PVS na rok 2010 a plnění plánu za rok 2009
Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání- Plán obnovy vodohospodářské infrastruktury pro rok 2010 a Plnění plánu za rok 2009. První návrh Plánu obnovy projednával výbor již na listopadovém zasedání, přičemž tato první verze byla upravena s ohledem na objem disponibilních finančních prostředků. Finanční zdroje pro akce zařazené k financování z vodného a stočného pro rok 2010 činí 1 mld. Kč. Prioritou je dokončování rozestavěných staveb, na které je vyhrazeno celkem 534 mil Kč. Většina z nich bude v roce 2010 dokončena, pouze u 6 akcí se předpokládá dokončení až v roce 2011. U nově zahajovaných staveb byly k realizaci přednostně zařazeny akce, u nichž je nutná koordinace s ostatními investory. Plán pro rok 2010 počítá s financováním těchto nově realizovaných akcí ve výši 332,6 mil Kč. Na řešení kritického stavu na ÚČOV je v rámci rozestavěných i nově zahajovaných staveb vyhrazeno celkem 66 mil Kč.
Mgr. Otakar Novotný doplnil úvodní slovo předsedy výboru a konstatoval, že PVS letos nedostala žádné prostředky z kap. 02 rozpočtu hl. m. Prahy, jak tomu bylo v minulých letech. Hlavním zdrojem je tak příjem z vodného a stočného, částečně též dotace od Ministerstva zemědělství.
V rámci diskuse vystoupil RNDr. Miloš Gregar s dotazem proč jsou vyhrazeny 3 mil Kč na koncepční studii ÚČOV a zda se v rámci obnovy vodohospodářské infrastruktury jedná z účetního hlediska o opravu nebo investice, a dále požádal o informace k dostavbě kanalizace nad Motolem a v oblasti Řeporyjí a Třebonic.
Ing. Mgr. Miroslav Poche požádal ředitele PVS o bližší objasnění plánované investice ve výši 66 mil Kč na stavbě ÚČOV.
Mgr. Otakar Novotný vysvětlil, že v případě 66 mil na ÚČOV se jedná o prostředky na řešení havarijních stavů, 3 mil Kč na koncepční studii představují rezervu na řešení např. kalového hospodářství či další studie- tyto prostředky dosud nebyly čerpány.
Ing. Jiří Toman podal bližší informace k dostavbě kanalizace nad Motolem a v oblasti Řeporyjí a Třebonic- zde je akce ve stádiu vydaného UR.
Usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí Roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářské infrastruktury na rok 2010 zajišťovaného PVS a.s. a plnění plánu za rok 2009.
Hlasování:
Pro 8, proti 0, zdržel se 0
3. Zpráva k aktuálnímu stavu přípravy stavby ÚČOV a otázka jejího financování
Ing. Mgr. Miroslav Poche shrnul aktuální vývoj přípravy stavby ÚČOV. Vzhledem k tomu, že stávající povolení k vypouštění odpadních vod platí jen do konce roku 2010, bylo požádáno o jeho prodloužení do konce roku 2016. Je zpracován podklad pro výběrové řízení na zhotovitele stavby, který byl předán SFŽP k vyjádření. Na základě jeho stanoviska bude možné vyhlásit výběrové řízení.
Co se týče financování stavby, stále se projednává možnost spolufinancování z OP ŽP ve výši až 6 mld. Kč, nicméně stávající postoj MŽP požaduje s odkazem na předběžné vyjádření Evropské komise vyjmutí současné ÚČOV z provozních vztahů s PVK.
Nové kalové hospodářství na Drastech je fázi zpracované studie proveditelnosti a oznámení záměru EIA, ve 2 variantách- anaerobní stabilizace a aerobní fermentace kalů. Byla také prověřena možnost čerpání prostředků z OP ŽP - osa 4 odpadové hospodářství- OMI připravuje žádost o čerpání na řídící orgán MŽP.
Jako podklad obdrželi členové výboru také aktualizovaný harmonogram zpracovaný OMI v březnu, který předpokládal konečné vypořádání připomínek expertů Jaspers do poloviny dubna a vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele nové linky do konce dubna. Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že i při plnění tohoto harmonogramu dochází k prodlení.
V rámci diskuse vystoupil Ing. Mgr. Miroslav Poche s několika dotazy na radního Marečka, zejm. co se týče průběhu jednání s PVK ohledně možnosti vynětí nové a staré linky z provozovatelské smlouvy. Dále se dotázal, zda trvá požadavek MŽP a EK na vynětí staré linky z provozní smlouvy, zda již byla vybrána varianta řešení kalového hospodářství, zda byly již vypořádány všechny připomínky Jaspers a zástupců SFŽP k podané žádosti o čerpání z OP ŽP, zda se již SFŽP vyjádřil k zadávací dokumentaci pro výběr zhotovitele, kdy bude tato dokumentace předložena radě a kdy bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby nové linky.
Ing. Vladislav Mareček odpověděl, že HMP obdržela dopis, ve kterém Veolia deklaruje ochotu jednat, k dalšímu posunu ale zatím nedošlo. Nebyly stanoveny podmínky, za jakých bude Veolia ochotna ČOV ze smlouvy vyjmout. Ve hře je též tzv. nulové varianta podporovaná Veolií, která by znamenala přenastavení jednotlivých etap celé akce v tom smyslu, že by bylo započato s rekonstrukcí stávající ÚČOV. Ovšem tato alternativa je v jednání, není jisté, kolik by takové řešení stálo a jaké by mělo další důsledky jak ekonomické tak provozně technické. Dále je nutné brát na zřetel, že v případě změny provozní smlouvy se nesmí jednat o podstatný zásah do smluvního vztahu. Co se týče kalového hospodářství, posuzují se 2 technické varianty řešení (1 se spalovnou, druhá bez spalovny), obě by měly být situovány v lokalitě Drasty, probíhají intenzivní jednání jak se Středočeským krajem tak s obcí Klecany, která se k záměru prozatím staví negativně. Probíhá 3. kolo vypořádání připomínek expertů Jaspers, jejich kladné stanovisko je podstatné pro pozici HMP pro získání prostředků z OP ŽP i EIB. MŽP trvá na splnění podmínek vyjednaných ministrem Dusíkem, tzn. vynětí celé ÚČOV. Ing. Mareček dále prohlásil, že předloží radě dokumentaci pro výběr zhotovitele, i když platné předpisy ani interní pravidla MHMP toto nevyžadují. V tuto chvíli se čeká na stanovisko SFŽP k zadávací dokumentaci.
RNDr. Miloš Gregar se v diskuzi pozastavil nad tím, že jednání probíhají z pozice 2 koordinátorů, tj. radního Marečka a poradce Skokana a vznesl požadavek na písemné výstupy ze všech jednání. RNDr. Gregar dále vyjádřil skepsi nad tzv. nulovou variantou, která již byla několikrát projednána a oponována, s každým novým radním je ale řešena znovu.
Ing. Vladislav Mareček apeloval na nutnost jednotných výstupů ve věci ÚČOV ze strany všech zainteresovaných subjektů na MHMP- negativní mediální obraz věci neprospívá. Problémem jsou měnící se pravidla ze strany MŽP a dále to, že nejsou jasně dána pravidla pro vyjímání infrastruktury.
Mgr. Otakar Novotný konstatoval, že ředitel PVK Kuchař souhlasil s vynětím nové linky z provozní smlouvy, u staré ÚČOV by vynětí mohlo být podstatným zásahem do smlouvy, což by mohlo být problematické z hlediska spolufinancování. Problém představují i průběžně vytvářená pravidla ze strany MŽP.
Po obsáhlé diskusi přijal výbor následující usnesení:
Výbor infrastruktury bere na vědomí zprávu k aktuálnímu stavu ÚČOV na Císařském ostrově.
Hlasování:
Pro 8, proti 0, zdržel se 0
Usnesení:
Výbor infrastruktury vyzývá Radu HMP k urychlenému dokončení jednání s PVK a.s. resp. Veolia Voda S.A. za účelem splnění všech podmínek Evropské komise pro získání finančních prostředků z OP životní prostředí.
Hlasování:
Pro 8, proti 0, zdržel se 0
V Praze, dne 17. května 2010
Ing. Mgr. Miroslav Poche
předseda výboru infrastruktury ZHMP
Ing. Marcel Rückl
ověřovatel zápisu
Ing. Jiří Toman
tajemník výboru