Bezplatná poradna pro podnikatele
17. 3. 2021, Český rozhlas
Moderátor:
Malí a střední podnikatelé mohou ode dneška využít bezplatnou poradnu, která jim pomůže vyrovnat se s dopady koronavirové krize. Iniciativu s názvem Do toho spustilo hlavního město ve spolupráci s některými velkými firmami. A právě ty poskytují své odborníky, kteří podnikatelům nabídnou vlastní zkušenosti a vědomosti z praxe. Další si povíme s reportérem Českého rozhlasu Adamem Bejšovcem. Pěkné odpoledne.
Adam Bejšovec, redaktor:
Hezké odpoledne.
Moderátor:
Adame, jak přesně ta poradna má fungovat?
Adam Bejšovec, redaktor:
Ti malí a střední podnikatelé se můžou zaregistrovat na webové stránce Dotoho.pro a oslovit s žádostí o pomoc odborníky, které jim pak systém přidělí na základě jejich specifických požadavků nebo třeba zaměření. Iniciativa je založena na poradenství lidí přímo z podnikatelského prostředí. Podle jednoho z iniciátorů projektu Pavla Přikryla z byznysového centra Opero má program podnikatelům pomoc i do budoucna.
Pavel Přikryl, Opero:
To celé dohromady by v podstatě mělo pomoci nastartovat, restartovat byznys. My v podstatě říkáme, že krize je paradoxně nejlepší čas, kdy je dobré na sobě zapracovat. Pojďme brát krizi jako příležitost, pojďte využít tento program, aby vám pro to poskytl potřebné zdroje.
Adam Bejšovec, redaktor:
Odborníků je zatím k dispozici asi 50 z víc než 30 různých společností. Každý by se pak měl konkrétnímu podnikateli věnovat asi dva měsíce. A jak jsme říkali bezplatně.
Moderátor:
Zmínil jsi, že zatím je firmám k dispozici asi 50 expertů. Bude to stačit? Jak velký zájem magistrát očekává?
Adam Bejšovec, redaktor:
Pavel Přikryl říká, že ta padesátka odborníků je současný stav. Ti se navíc hlásí dobrovolně a teprve od minulého týdne. Předpokládaný zájem by ale měla iniciativa pokrýt dodává Přikryl.
Pavel Přikryl, Opero:
Každým dnem přibývá řada mentorů a expertů. To znamená, náš cíl je, aby abychom dokázali pomoci minimální stu firmám. Ideální cíl je 200 firmám. Když se podívám na dynamiku, jakým způsobem nám za ten poslední týden přibývají ti, kteří chtějí pomoci, tak myslím, že ty cíle bude relativně jednoduché naplnit.
Adam Bejšovec, redaktor:
Pokud bude zájem odborníků vyšší, větší by byla podle Přikryla i kapacita projektu. Zatím je program zaměřený výhradně na firmy se sídlem v Praze. Pokud to ale možnosti dovolí, zapojit by se prý výhledově mohli i podnikatelé třeba ze středních Čech a dalších míst v republice.
Moderátor:
Jak dlouho plánují město firmy takový poradenský program podporovat?
Adam Bejšovec, redaktor:
A zatím se počítá s provozem do půlky července letošního roku. Pokud se taková forma pomoci osvědčí, magistrát by chtěl v tomto programu na podporu ekonomiky a dalších jemu podobných pokračovat třeba i v budoucnu, říká radní pro školství Vít Šimral z Pirátů.
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Pokud se ta restrukturalizace má být úspěšná, tak bude určitě trvat déle než jen těch prvních plánovaných pár měsíců. To bude tedy jedním z těch prvních kousků do té skládačky, aby Praha v budoucnu se dostala ekonomicky zpátky na ta čísla, ale byla rezistentnější.
Adam Bejšovec, redaktor:
Podle Šimrala tak město chystá ještě letos i další podpůrné projekty. Na podporu iniciativy Do toho Praha vynaloží necelý jeden a půl milionu korun. Další náklady jsou rozprostřené třeba i mezi firmy, které projektu dodávají poradce. A ještě pro připomenutí, Praha už během trvání pandemie podnikání v Praze podpořila i finančně, například programem COVID Praha. Do toho vložila 600 milionů korun, kterými ručila za podnikatelské úvěry. Ty nakonec využilo přes 300 firem, které získaly přes jeden a půl miliardy korun. Město ale taky třeba podnikatelům odpustilo nájemné za předzahrádky a zábory.
Moderátor:
Shrnuje Adam Bejšovec, redaktor Českého rozhlasu. Díky.
Adam Bejšovec, redaktor:
Díky. Hezký den.
Moderátor:
My ovšem neopouštíme toto téma. Pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podporu podnikání Vít Šimral za Piráty, kterého jsme krátce slyšeli v reportážním vstupu, se teď k nám živě připojil po telefonu. Dobrý den.
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Dobrý den.
Moderátor:
Může být tedy krize příležitostí?
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Určitě. Ono je to asi trošku každodenní chleba podnikání, že se musí velmi rychle reagovat na změny, které v prostředí vznikají. Ta krize je ohromná změna, která výrazně postihne některé sektory, typicky ten sektor horeca a turistický ruch. Ale zároveň jsou zde sektory, které trvale rostou v průběhu krize anebo naopak jsou ještě více nakopnuty. Týká se to hlavně pochopitelně podnikání, které se týká nových technologií, digitalizace, IT.
Moderátor:
V čem je, vy už jste to tedy trochu naznačil, v čem je metropole Praha nebo pražský region jiný oproti zbývajícím krajům nebo třeba spíše venkovským oblastem v podnikání?
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Tak určitě je to právě tou docela velkou závislostí na cestovním ruchu, který vlastně v minulosti tvořil velmi vysoké procento tercieru pražské ekonomiky, hlavně v oblasti služeb. Těch navázaných vlastně sektorů je zde skutečně vlastně velké sousto. Ale Praha zároveň díky tomu, jak je prosíťovaná s evropskou strukturou, s globální strukturou a se zbytkem Česka, tak má pochopitelně dobré možnosti tu strukturu své ekonomiky velmi rychle měnit. Lidé si sem zvykli jezdit za prací, nejenom z Česka, ale právě i z Evropy. A troufám si říct, že právě tohleto teď bude benefitem Prahy v tom, jak dokáže restrukturalizovat svoji ekonomiku a potom po těch letech výpadku ekonomického, což bude tedy nejenom ten letošní rok, ale určitě i ten příští, tak se zase dokáže rychle zvednout díky tomu, že jsme centrem inovací a změny, a to nám pomůže.
Moderátor:
Tedy takový s dovolením praktický příklad. Malý podnikatel nebo podnikatelka z metropole se obrátí na to poradenské centrum DO toho, řekne, v posledních letech jsem žil, žila z cestovního ruchu, teď to nejde. Do poradíte?
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Těch podpůrných nástrojů bude pochopitelně více. Do toho je takový pilot, který bychom chtěli ukázat hlavně tu vysokou míru i solidarity v tom pražském podnikatelském prostředí. Protože je si třeba říci, že všichni ti mentoři a experti, kteří se do platformy zapojí, to dělají zcela bez nároku na nějakou odměnu. A oni už vlastně mohou postrčit ty podnikatele v té oblasti těch menších, středních podniků do těch (nesrozumitelné) milionů korun obratu v tom, aby jim ukázali cestu, kam právě nově to svoje podnikání nasměrovat. A v tom cestovním ruchu se například právě ukazuje, že ten vlastně segment se zase popostrčí trošku dál, třeba nějakou vyšší individualizací těch služeb. Že už to nebudou takové ty typické masové cesty, že to nebude takovým tím možná devadesátkovým stylem, jeden autobus se vypraví někam na nějakou túru, ale bude to více individualizované, bude to více digitalizované a tohleto je třeba směr, kterým se budou ubírat i pražští podnikatelé v cestovním ruchu.
Moderátor:
To je zároveň i vaše představa vize budoucnosti cestovního ruchu pro Prahu? Opustit tu masovost?
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Ta naše představa je určitě o to, aby vlastně cestovní ruch v Česku nefungoval masově jen v Praze. Tím naším hlavním krédem je to, aby sice Praha stále byla jedním z těch zajímavých míst, kam se turisté pojedou podívat. Ale zároveň budeme chtít vlastně ten nápor turistický roztáhnout po celém území Česka, abychom dokázali zahraničním turistům ukázat i krásy dalších měst a míst v České republice. Ale pochopitelně s tím, jak právě teď poroste nejvíce ten digitální sektor, sektor IT a těch inovací, tak takhle se bude dále určitě sbírat i cestovní ruch v Praze. Že to bude více právě provázeno tou digitální stopou, namísto aby to byl ten běžný, ten tradičnější přístup tou masovou formou.
Moderátor:
Pražský radní Vít Šimral za Piráty. Děkuji. Na slyšenou.
Vít Šimral, radní pro školství (Piráti):
Na shledanou.