Bohuslav Svoboda Jak to chodí v Praze

Instinkt | 28.7.2011 | rubrika: Bez obalu | strana: 62 | autor: milan šíma

„Život dětem, budoucnost Praze“ – s tímto heslem uspěl lékař a gynekolog Bohuslav Svoboda v pražských volbách. I když je vyhrát nedokázal, podařilo se mu sestavit vládu nad Prahou s ČSSD. Jak teď metropoli vládne? Dostojí svým předvolebním slibům a zbaví pražskou OD S pověsti strany postavené na korupci?

*Už prý nemáte policejní ochranu, která vám byla přidělena letos na jaře kvůli častým výhrůžkám, je to pravda?
Ano. Policie už šetření uzavřela.

* Anonym vyhrožoval násilím vám i vaší rodině. Dokonce jste prý dostal dopis s výbušninou.

To je pravda. Je to ale problematika, o které nerad hovořím.

* Zjistila policie, co bylo důvodem těch útoků?

Žádné informace, na které se ptáte, nemám.

* A co si o tom myslíte vy sám? Jakou motivaci mohli mít ti útočníci nebo útočník?

Když člověk nastoupí do nějaké veřejné pozice, tak tím k sobě přitahuje rizika. Samozřejmě je možné spekulovat o tom, co to způsobuje. Jestli se vůči známému člověku realizuje někdo, kdo má nějakou psychickou nebo psychiatrickou poruchu, nebo jestli to je reakce na to, co člověk dělá, ať už špatně, nebo dobře, nebo zda to je nějaká osobní msta. Těch důvodů si můžete najít celou řadu a já tady nejsem od toho, abych o tom v tuto chvíli spekuloval.

* Policie šetří také některé investiční akce bývalého vedení magistrátu – například výstavbu Trojského mostu. Nemůže to mít souvislost?

To nevím. Ale máte pravdu, že takové šetření probíhá.

* Při výstavbě tohoto mostu došlo prý k nárůstu ceny ze 750 milionů na 1,2 miliardy.

Pravda je, že si policie vyžádala materiály týkající se této akce.

* Vy jste před pražskými volbami říkal, že provedete na magistrátu revizi všech velkých smluv, které se zde za poslední léta uzavřely. Jak jste s tím daleko? Už máte nějaké výsledky?

Audity jsou teď nastartovány. Chtěli jsme, aby je měli na starosti už noví ředitelé odborů, aby si ten stůl, kterému začínají šéfovat, sami vyčistili. Je nám jasné, že už není možné smlouvy zpětně změnit, ale musí tam být vyvozena zodpovědnost lidí, kteří o tom v minulosti rozhodovali.

* Co tunel Blanka? Jeho cena se postupně tak zvyšovala, že se teď hovoří o tom, že bude stát dokonce 38 miliard. Původní odhady hovořily o ceně něco přes 20 miliard. To je neuvěřitelné.

To číslo vychází z jakéhosi odhadu, který jsem dostal na stůl někdy v prosinci a lednu tohoto roku. Další nárůst té ceny je způsobený zvýšenou cenou za Trojský most.

* Budete s tím něco dělat?

My – na základě informací, které jsme získali – teď začínáme jednat s největším dodavatelem tunelu Metrostavem a dohodli jsme se, že se budeme o všech těch nárůstech položek ještě dohadovat a pokusíme se tu cenu, o které se teď hovoří – tedy 36 nebo 38 miliard – snížit.

* O kolik?

Naše představa je, že bychom se s tou cenou chtěli přiblížit ke 30 miliardám, a myslím, že podle prvních jednání to vypadá, že nějaké úspory skutečně dokážeme najít a že se dohodneme.

* Vy sám se během svého primátorování chystáte na nějaké velké investiční akce v Praze? V novinách se třeba objevily návrhy na revitalizaci Václavského náměstí například tím, že by se magistrála dostala u Národního muzea pod zem. Co si o tom myslíte?

Osobně si myslím, že zavedení magistrály pod zem je v tuto chvíli nad možnosti hlavního města, protože cenově i vlastním technickým řešením je to velmi složité. Kdyby se zanořila jenom kousek, tak jak o tom hovoří jeden z návrhů, bylo by to řešení jenom parciální. Aby to mělo nějaký význam, musela by se magistrála vynořit až někde v dostatečné vzdálenosti od centra, a to by pak byl projekt v řádu desítek miliard. Tato varianta je tudíž méně pravděpodobná, i když není smetená ze stolu.

* Můžete být konkrétější? O jaké částky se jedná?

U té krátké varianty experti hovoří o čtyřech miliardách, ale když víme, jak to chodí, tak je to osm.

* Chcete říct, „jak to chodí v Praze“?

Všechny tunelářské práce ve městech na celém světě mají v sobě doložku, že cena není fixní, ale že tam je určité rozmezí. Když začnete kopat do země, cena se vždycky zvýší. Narazíte tam na nějaký archeologický pozůstatek, který se musí vykopat, je tam chyba v průzkumu a tak dále. Praha je geologicky složitá.

* A ta delší varianta?

Deset až dvanáct miliard. Samozřejmě ale existují i studie, které tyto náklady snižují a dávají do oblasti radiály zelený pás. To se mi velmi líbí. To ale znamená, že dokážete odvést hlavní automobilový tah po okruhovém objezdu Prahy. Je to vázáno na to, aby se stát pochlapil a dodělal to.

* Jak byste vůbec chtěl, aby se Praha změnila během vašeho působení na magistrátu?

Ten plán je jasný. Praha by se měla stát příjemným místem pro život. Když jsme u toho Václavského náměstí, dovedu si například velmi dobře představit, že by se jeho levá a pravá strana od sebe oddělily a že by byl uprostřed zelený pruh se stromy, což je varianta, která by byla relativně rychlá. Další, i když už méně jednoduchá věc je vrácení tramvají na Vávlavské náměstí. Tramvaj totiž zásadním způsobem změní jeho funkci a charakter.

* A co auta?

Auta by na náměstí jezdit neměla. To je ale můj názor. Všechny tyto věci budu diskutovat s odbornou skupinou architektů.

* A co výstavba Kaplického knihovny? Vy jste před volbami mluvil o tom, že by taková stavba měla v Praze být.

To není úplně přesný citát.

* Sešel jste se například s vdovou po architektovi Eliškou Kaplickou...

Já jsem říkal, že každé město, které má nějakou svou historii, musí do své struktury pustit moderní architekturu, jinak se stane skanzenem. Říkal jsem, že rozhodnutí o tom, kde má něco konkrétně stát – tedy konkrétně Kaplického knihovna – by mělo být rozhodnutí, které se opírá o nějakou architektonickou soutěž a vyjádření nějakého názoru a nesmí být takovéto stavbě zabráněno nějakou technickou kličkou. Soutěž o Kaplického knihovnu byla zrušena na základě toho, jestli to bylo vysoutěženo podle mezinárodních, nebo národních pravdidel. Ten návrh byl prostě smeten právní kličkou, a ne že byl špatný. A to je to, co je na tom hrozné.

* Budete se snažit o to, aby takováto stavba v Praze stála?

Hlavní město nepotřebuje postavit státní knihovnu. Ta stavba by musela dostat nějaký nový účel. A jestli se taková varianta najde nebo jestli ji tým pokračovatelů toho díla vytvoří, budeme se tím zabývat. Každý architektonický návrh autor vytvořil v nějakém kontextu, do nějakého místa a s nějakým účelem. Pokud se to místo nebo účel změní, musí se projekt předělat, protože to je o něčem jiném. Kaplického knihovna není kačer Donald, kterého táhnete na provázku, a kde ho zapomenete, tam zůstane stát.

* A jaká je vlastně vaše současná pozice v pražské ODS? Podle zpráv z médií se tam totiž hodně hádáte. Dokonce se vytvořila dvě křídla, která proti sobě bojují. Za takové politické situace se budou ty vaše představy těžko prosazovat.

Teď je ta situace úplně poklidná, protože je léto.

* To bude ale asi jediný důvod.

K určitému uklidnění došlo už před létem. Je potřeba od sebe oddělit dvě základní věci. Jedna věc je politické zadání, kam se má dojít, co je cíl komunální politiky a podobně, což dělá politické grémium. A druhá věc je otázka realizace, což je záležitost exekutivy. To je stejné jako na celostátní úrovni. Problém byl v tom, že se tyto věci musely vyjasnit.

* Grémium ODS vám chtělo až příliš mluvit do vládnutí na magistrátu?

Prostě se muselo vyjasnit, co spadá do kompetence pražských radních, kteří jsou zodpovědní za exekutivu, a co je to obecné politické zadání. Myslím, že se ale ten problém hodně vyčistil. Takže uvidíme, jak to bude vypadat na podzim. Tam dojde k tomu zásadnímu, například se bude schvalovat rozpočet.

* Před nedávnem jste Petru Nečasovi navrhoval, ať se zamyslí, jestli je vhodné, aby ODS nadále zůstávala ve vládní koalici s Věcmi veřejnými. A Petr Nečas na to reagoval, že vy na takové rady nemáte právo, protože máte „zcela rozložený klub zastupitelů“, máte „ostrý spor s koaličním partnerem“ a uzavřel jste „velkou koalici s ČSSD – s lidmi, jako jsou Březina nebo Hulínský“. Co vy na to?

Já jsem řekl, že mám problém uhýbat Věcem veřejným a že by se někdy vyplatilo, kdyby si bouchnul do stolu. Petr Nečas má moji plnou podporu. Tečka.

* A co říkáte na jeho kritická slova vůči vaší osobě?

Pokud Petr Nečas hovoří o tom, že jsem uzavřel velkou koalici, tak nemá pravdu. Velká koalice by to byla, kdyby ODS a ČSSD byly po volbách dvě nejsilnější strany. V Praze uzavřely koalici druhá a třetí nejsilnější strana, což je z matematického i praktického hlediska nejčastější varianta, kdy se koalice uzavírá. V tom pravdu nemá, ale jinak pravdu má. Já mám své problémy na úrovni Prahy a já je také řeším.

* Jaké jsou vlastně vaše ambice v celostátní politice? Prý se chcete dostat do nejužšího vedení ODS.

Říkám jen, že by Praha svým významem a silou hlasů, které má, měla mít v celostátním vedení ODS svého člověka.

 

28. července 2011
28. července 2011