Čelakovského sady jsou konečně příjemným a bezpečným parkem
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) představil dokončený prostor Muzejní oázy a revitalizované Čelakovského sady. Ty prošly technologicky pokročilou a náročnou proměnou, při které je stromům a ostatní zeleni usnadněno prospívat i ve velmi nepříznivých podmínkách. Park je prostornější, světlejší a tím i bezpečnější.
- 1 minuta čtení
„Okolí muzea jé krásným příkladem toho, že když se lidé domluví, může vzniknout příjemný, moderní a kvalitní prostor. Pracujeme na tom, aby se podobně proměnila další zanedbaná místa jako je Karlovo náměstí nebo Malostranské náměstí,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.
Obnovené Čelakovského sady jsou druhou dokončenou etapou revitalizace okolí Národního muzea, která probíhala od začátku roku 2018. Předcházela jí rekonstrukce tzv. Muzejní oázy, která předznamenala návrat tramvají na Václavské náměstí a sjednotila do té doby problematický veřejný prostor násilně rozdělený vozovkou.
„Revitalizace prostoru kolem Národního muzea ukazuje, že ne všude je snadné sázet stromy. Ale tam kde to možné je, se nabízí mnoho způsobů, jak jim pomoci. Jen zdravý strom totiž plní kromě okrasné funkce i tu ochlazující, kvůli které jsme v létě zeleň mnohokrát skloňovali,“ říká o revitalizaci ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Celý prostor je nově přehlednější, světlejší a tím i bezpečnější. V parku je nový trávník, psí louka a je zde umístěn nový mobiliář. Zároveň se zásadním způsobem zlepšují podmínky pro stromy díky prokořenitelným buňkám, speciálnímu substrátu a dlažbě.
Okolí muzea je jedním z prvních míst, kde může veřejnost spatřit a vyzkoušet vítězné lavičky a odpadkové koše vzešlé z designerské soutěže na nový pražský mobiliář. Součástí revitalizace je výsadba 60 stromů a přes 100 tisíc kusů rostlin. Náklady na rekonstrukci celého prostoru včetně kolejí nepřesáhly 150 mil. korun a podílela se na ní finančně i MČ Praha 1. Aktuálně se jedná o způsobu správy parku.
Příloha: Podrobnosti k projektu