Celý Pražan na jediném čipu

Univerzální karta Pražana nabídne obyvatelům metropole identifikační nástroj pro elektronická podání a komunikaci s veřejnou správou, elektronický jízdní doklad, permanentku na čerpání různých služeb i platební nástroj a hlavně zjednodušení každodenního života. Emise prvních 50 tisíc karet je naplánována na říjen letošního roku a Pražané budou moci kartu využít na placení parkování, služby Městské knihovny hl. m. Prahy a přístup na Portál města včetně zaručeného elektronického podpisu.

  • 3 minuty čtení

(zpráva z 19. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 16. května 2006)

Univerzální karta Pražana nabídne obyvatelům metropole identifikační nástroj pro elektronická podání a komunikaci s veřejnou správou, elektronický jízdní doklad, permanentku na čerpání různých služeb i platební nástroj a hlavně zjednodušení každodenního života. Emise prvních 50 tisíc karet je naplánována na říjen letošního roku a Pražané budou moci kartu využít na placení parkování, služby Městské knihovny hl. m. Prahy a přístup na Portál města včetně zaručeného elektronického podpisu.

Multifunkční „městská“ karta na bázi čipové karty již slouží obyvatelům některých měst v zahraničí i v tuzemsku jako nástroj jednoznačné osobní identifikace. Karty jsou využívány jako elektronické permanentky i nástroje přímé platby nebo inkasa za služby poskytované městem a jeho organizacemi. Zavádění takových karet v podmínkách větších městských aglomerací se stává současným trendem. Příklady ze světa můžeme nalézt v Rakousku, Německu, Belgii, Španělsku, Velké Británii, ale třeba i v Estonsku.

Jako členská země EU se Česká republika hlásí k tzv. lisabonskému procesu, který si klade za cíl učinit z Evropy do roku 2010 „nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomiku“. Nástrojem k dosažení tohoto cíle má být co nejširší zavádění informačních a komunikačních technologií do veřejné správy. Implementace multifunkčních čipových karet, které v sobě sdružují identifikační nástroj pro elektronická podání a komunikaci s veřejnou správou, elektronické jízdní doklady a platební nástroje apod. již probíhá v některých místech České republiky, např. v Plzni, Hradci Králové, Liberci, Pardubicích. V Praze je pro dosažení kýženého efektu nezbytné sjednotit přístup zavádění čipové karty v prostředí magistrátu, úřadů jednotlivých městských částí i organizací zřizovaných městem a pro optimální rozvoj nabídky služeb je třeba vybudovat jedno centrum kartových služeb, které by spravovalo karty po celý jejich životní cyklus a centrálně poskytovalo paměťový prostor jednotlivým provozovatelům služeb.

V rámci pilotního roku 2006, který je rokem uvedení Univerzální karty Pražana na místní trh, budou realizovány tyto základní kroky:

  • vznikne Pražské centrum kartových služeb (PCKS), které zajistí vydávání karet a jejich správu, zároveň zpracování platebních a zúčtovacích procesů spojených s kartovými transakcemi
  • po zevrubné informační kampani získá první skupina Pražanů identifikační kartu (Univerzální kartu Pražana - UKP), kterou bude moci využívat pro čerpání postupně se rozvíjejícího portfolia městských služeb
  • v průběhu roku budou zprovozněny kartové aplikace pro parkování v placených zónách, autorizovaný přístup na Portál HMP, vysokoškolští a středoškolští studenti budou karty moci využívat v knihovnách…
  • následně bude rozpracován detailní plán rozvoje městských služeb v dopravní infrastruktuře, kultuře, školství a zdravotnictví, distribučních sítích města, turistického ruchu atd., který bude popularizován pro všechny obyvatele Prahy
  • budou vytvořeny standardy pro zajištění budoucí kompatibility v regionálním měřítku


V pilotní fázi zřejmě nelze očekávat finanční návratnost, v dalších letech se však již očekává návratnost vynaložených investic, a to jednak z obchodních marží za prodej karet a kartových aplikací a z poplatků za kartové transakce. Zároveň se město bude snažit na tento projekt získat finanční dotaci ze strukturálních fondů EU.

V Praze  16. 5. 2006



Ing. Martin Trnka – ředitel Magistrátu hl. m. Prahy

do funkce jmenován 1. 2. 2004, dříve působil jako zástupce ředitele MHMP, pověřený výkonem funkce vrchního ředitele sekce výkonu státní správy pro oblast rozvoje a péče o území. Celkově na Magistrátu hl. m. Prahy působí od roku 1995.


Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
16. května 2006
16. května 2006