Centrum je centrum – Ekonom – 3. 7. 2003

Unie dává před velkoměsty přednost slabším regionům. To se musí změnit, říká vedoucí stratég Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Milan Turba. Zaměření evropských fondů neodpovídá potřebám hlavních měst, tvrdí účastníci pravidelné akce sítě Eurocities. Proč?

Evropské strukturální fondy se orientují na odstraňování meziregionálních rozdílů. Soustředí se na podporu slabých, zaostávajících regionů. Proto je velmi těžké podporovat tahouny národních ekonomik, což jsou ve většině případů právě velká a zejména hlavní města. Přitom ta rozvíjí nejen sebe, ale jsou centry, která přitahují investice, nové technologie s pozitivním vlivem na ostatní regiony ve státu. To by měly strukturální fondy zohlednit.

Co navrhujete?

Takovou změnu v zaměření strukturálních fondů, která by umožnila bohatším městům více čerpat. To přitahuje investice a po přerozdělení pomáhá i dalším regionům. Také příprava, řízení a realizace strukturální politiky je příliš centralizovaná. Téměř vždy komunikuje s EU stát prostřednictvím některého z ministerstev. Praha byla přizvána k přípravě dokumentů, ze kterých plyne podpora z fondů. Všechny ostatní české a další kandidátské regiony si však stěžovaly, že tuto možnost nedostaly.

To je vše, co se má změnit?

Ne. Další problém, který se dotkne i Prahy, je ten, že výběr území, kam půjde podpora na odstranění strukturálních potíží, je opět založen na principu negativních stránek. Jsme schopni řešit problémy těchto slabých míst, ale máme velké komplikace s podporou rozvojových příležitostí. Ve velkých městech i jinde by se nemělo řešit jen to, co je špatné, ale i podporovat příležitosti, potenciál města.

V Praze se na tuto oblast sice chceme soustředit, třeba prostřednictvím podpory spolupráce vědy, výzkumu a školství s podnikatelskou a veřejnou sférou. Tuto oblast bohužel nemůžeme propojit s podporou slabých míst, protože se územně nekryjí. Věda a výzkum, vysoké školství jsou spíše v centru a na severozápadě města, zatímco slabá místa na severovýchodě. Ve světě je běžné, že například vědecko-technický park vzniká v těsném sousedství univerzity. Je velmi nepraktické, aby park vznikl na druhém konci města a muselo se za ním přes celé město dojíždět.

Stejný problém nastává i v případě propojení investičních, rozvojových projektů (cíl 2) s neinvestičními, zaměřenými na lidské zdroje (cíl 3). Oba fondy se týkají rozdílného území: rozvojové jen třetiny Prahy, neinvestiční celého města. Řídí je dvě ministerstva (Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí), koordinace je proto obtížná. Mnohem jednodušší by bylo, pokud by podpora spadala jen pod jeden jediný fond a řídilo ji jen jedno ministerstvo. 

Co na to říká Evropská komise?

Její reakce zatím nasvědčují, že by se leccos mohlo v budoucnu skutečně změnit. Buď by se například opravdu sloučily fondy, anebo bude jeden cíl, který zahrne všechny oblasti podpory dohromady. Druhá varianta je pravděpodobnější. 

mor

4. července 2003
4. července 2003