Čtyři hrázní v Hostivaři

hostivar_vodni_dilo_prehrada
Autor: Adolf Lacina
4. června 2014
4. června 2014

Uplynul již rok od povodně, která Prahou prošla 31. 5 - 4. 6. 2013. Rozvodnila se nejen Vltava, ale i všechny pražské potoky, především však Botič a Rokytka, což pocítili obyvatelé městských částí, kterými uvedené vodní toky protékají.

  • 1 minuta čtení

O drobné vodní toky v Praze se stará příspěvková organizace Lesy hl. m Prahy. Její specialisté na vodní toky pečují o cca 210 km vodních toků a takřka 130 vodních nádrží, z nichž největší je vodní dílo Hostivař na Botiči.

„Od počátku roku 2014 se významně zlepšila jak péče o spravované vodní toky, tak i spolupráce s městskými částmi, kterými pražské potoky, často nenápadně, protékají. Od května tohoto roku Lesy hl. m. Prahy zavedly systém hotovostí a pohotovostí vlastních zaměstnanců, kteří pružně reagují na informace Českého hydrometeorologického ústavu a v předstihu před přívalovými srážkami či trvalejšími dešti snižují vodní hladiny a vytváří tak další retenční prostor pro případné přívalové srážky,“konstatoval náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza.

„Na nejvýznamnějších vodních dílech, jakými jsou např. Jiviny, Džbán nebo největší z nich  - Hostivařská přehrada, je od května zajištěna nepřetržitá služba hrázných. Na Hostivařské přehradě se namísto jednoho hrázného již od začátku května střídají v nepřetržité službě čtyři hrázní,“ upřesnil ředitel Lesů hl. m. Prahy Vladimír Krchov a dodal: „Tento krok se osvědčil v minulých dnech, kdy přívalové a déletrvající srážky byly přehradou zachycovány do předem uvolněného prostoru, a nedošlo tak k výraznějšímu zvýšení hladiny Botiče. Obdobná služba je zavedena také na Kyjském rybníku na Rokytce.“

Hlavní město Praha systematicky pečuje o vodní toky a nádrže. Např. v roce 2013 prostřednictvím své příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy bylo investováno do údržby drobných vodních toků, nádrží a odstraňování povodňových škod kolem 120 mil. Kč.