Dopravní podnik stojí za to postavit na nohy

Právo | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 10 | Autor: Petr Janiš | Téma: Tomáš Hudeček

PRVNÍ NÁMĚSTEK PRIMÁTORA TOMÁŠ HUDEČEK (TOP 09) PRO PRÁVO:

* * Máte za sebou prvních sto dní koalice s ODS. Souhlasíte s tím, že byly hlavně ve znamení boje s bývalým vedením dopravního podniku (DP)?

Má to dvě úrovně. Každý radní bojuje se svým DP ve svém resortu. A koaliční úroveň musí řešit hlavní problémy. Ano, jedním z nich je dopravní podnik.

* * V minulosti jste kritizoval některé zakázky, turnikety, prodej tramvajových opraven. Nyní má ale iniciativu Nadační fond proti korupci. Netahá tak za Prahu z ohně horké kaštany?

Myslím si, že ta synergie je dobrá. V opozici jsme dlouhodobě kritizovali enormní nárůst provozních nákladů DP. To, že se opravdu vyváděla spousta peněz způsobem, který pro dopravní podnik neměl zpětný efekt, je zřejmé. Ale jak to doložit? Ač to nezní dobře, jako nově ustavený politik jsem rád, že fungují organizace, které zákulisně získávají informace.

* * Hospodaření DP zkoumají audity. Nemyslíte ale, že to vyvádění peněz bylo dáno určitou politickou konstelací?

Zcela určitě bylo. Když veřejnost v poslední době tlačí na transparentnost zakázek a výběrových řízení, přesouvají se patrně korupční praktiky do méně nápadných oblastí typu dceřiných společností, příspěvkových organizací, kde takový dohled není. Dopravní podnik je v tomto ohledu se svým objemem zakázek první na řadě.

* * A ta politická rovina? Hledal byste politickou odpovědnost u minulého vedení města, když ve vaší kanceláři visí heslo My spravíme Prahu?

Já bych rád. Obávám se ale, že samospráva nakonec zodpovědná nebude a odpovědnost bude na managementu DP. Vyvádění peněz je jistě v trestněprávní rovině. Pokud se jedná o uzavření nevýhodné zakázky, jde o to, u koho se prokáže, že se nechoval jako řádný hospodář. Obávám se, že zodpovědnost politické reprezentace za zakázku uvnitř DP, kterou nepodepisovala, nepůjde najít. A odkazování managementu, který smlouvy dojednal, na politickou vůli, je slabý argument. Rada jako valná hromada DP na konci prosince zastavila nevýhodný prodej opraven tramvají, který měl platit od 1. ledna. Tento tak zvaný outsourcing měl mít cenu 238 miliónů korun, což jsou pořizovací náklady jen čtyř nových tramvají. Jsou to věci, za které by opravdu měl být někdo zodpovědný. Mohli jsme udělat jedinou věc, a to obchod zatrhnout, nikoli vyvodit zodpovědnost. Zavání to ale podvodem. Pokud Praha má tisíc tramvají, logicky se jí vyplatí je opravovat, protože je to obrovská zakázka. Z dlouhodobého pohledu to není lepší prodat. Ukazuje to, že chybí dlouhodobá vize.

* * Nejste pro, aby se od DP odštěpily a soukromníkům prodaly různé části či celé trakce?

Je to na diskusi. Veřejná správa je monopol, ale v jeho rámci lze dosáhnout významných úspor. A DP je a asi vždy bude téměř monopolní dopravce v Praze. V současné době by stálo za to postavit Dopravní podnik na nohy, ne ho rozprodat.

* * Z opozičního politika jste se stal koaličním. Jak nesete kritiku, která zazněla kvůli tomu, že chcete předělat celý koncept nového územního plánu?

Očekával jsem mnohem větší kritiku, než se zvedla. Změny, které s týmem odborníků chystám, považuji za pozitivní. Kritiky myslím vedlo nepochopení těch změn, které spočívají ve zjednodušení územního plánu. Ocenit by to měli všichni. Občané se v tom vyznají, investoři, a to je nutno přiznat, nebudou muset žádat téměř pro jakoukoli stavbu změnu územního plánu, město bude mít mnohem snazší kontrolu.

* * Proč by město mělo vykupovat pozemky?

Je to logická věc pro velká rozvojová území, jichž je několik, každé je specifické a nelze postupovat podle schématu. Město by mělo mít rozvojovou agenturu, už je ve stavu zrodu, která bude oslovovat investory. Posadí je k jednacímu stolu s městem, městskou částí, sdruženími a občany a v diskusi vznikne projekt, který je pro všechny přijatelný. Diskuse rovná se hádka. Na konci město buď prodá, nebo pronajme investorovi pozemky. Tak by vypadal ideální případ. Méně ideální je, když pozemky někdo vlastní. Tam může město přes agenturu jen postup koordinovat, jako třeba v Trojmezí, kde všichni chtějí, ale nevědí jak.

* * Chtěli jste obměnit dozorčí rady společností, v nichž má město podíl. U některých se to stalo, ale nezačalo to jinde drhnout?

Dlouhou dobu se o tom jednalo, ale už máme jasné cíle. U firem, v nichž máme sto procent, lze provést změny hned, ale to přísluší resortním radním. Tam opravdu bude v představenstvu management, v dozorčích radách zastupitelé. Lze to udělat i ve společnostech, kde máme většinu, jen to trochu trvá. A tam, kde máme minoritu, to udělat vlastně nemůžeme, záleží na majoritním vlastníkovi.

 

23. února 2012
23. února 2012