33. ročník Veletrhu starožitností ANTIQUE

dubnovy_veletrh_antique_predstavi

Dubnový veletrh Antique proběhne ve dnech 24. – 27. dubna v prostorách Novoměstské radnice v Praze na Karlově náměstí a představí starožitnosti pro „gentlemany a jejich dámy“.

  • 4 minuty čtení

Nejzajímavější starožitné kousky z depozitářů českých starožitníků si budou moci prohlédnout, případně koupit, návštěvníci již 33. veletrhu Antique. Ten proběhne ve dnech 24. – 27. dubna v prostorách Novoměstské radnice v Praze na Karlově náměstí.

Starožitníci se tentokrát zaměří na užité předměty, které doprovázely život našich předků. K vidění budou mince, kuřácké potřeby, soupravy na servírování vína, zbraně a lovecké potřeby, deskové hry nebo doplňky na psací stůl. Návštěvnice veletrhu se zase mohou těšit na přehlídku šperků, hodinek a dalších ryze ženských doplňků. Jedná se o historicky i umělecky cenné a často plně funkční předměty. Kromě toho ale mohou návštěvníci čekat další „tradiční“ starožitnosti, jako je secesní sklo, nábytek nebo obrazy.

Jak potvrzuje prezident pořadatelské Asociace starožitníků Ing. Jan Neumann, veletrh pravidelně láká odborníky i laiky. „Zájem Čechů o starožitnosti neopadá a starožitné kousky se pomalu vrací i do moderního interiéru. Veletrh je dobrou příležitostí, jak načerpat inspiraci a případně si udělat radost i maličkostí, jako je prstýnek, nebo originální váza do obývacího pokoje. Pro mnoho lidí starožitnosti nadále zůstávají také zajímavou dlouhodobou investicí,“ říká Jan Neumann.

Pro návštěvníky bude veletrh otevřen od čtvrtka (24. 4.) do soboty (26. 4.) od 10 do 19 hodin, v neděli 27. 4. pak do 17 hodin.

starožitné stolky Zájemci budou moci opět využít bezplatného profesionálního poradenství na stánku Asociace starožitníků. Zde také získají informace o dvouletém rekvalifikačním studiu na Rudolfínské akademii určeném budoucím starožitníkům a všem zájemcům o vzdělání v oblasti umění.

Během veletrhu proběhne tradiční sbírka na veřejně prospěšné účely, do níž se mohou zapojit i návštěvníci. Její výtěžek bude věnován Nadaci Taťány Kuchařové – Krása pomoci, se kterou Asociace starožitníků ČR spolupracuje na zvyšování povědomí o důvěryhodných způsobech prodeje starožitností a lepší informovanosti zejména seniorů, kteří se při prodeji starožitných předmětů stávají snadnou obětí podvodníků.

Starožitníci ve spolupráci s Nadací Taťány Kuchařové poradí seniorům, jak se vyhnout podvodníkům

Případům, kdy se senioři nechají napálit při odkupu starožitností podvodníky, chce předcházet Asociace starožitníků ČR ve spolupráci s Nadací Taťány Kuchařové – Krása pomoci. Asociace na svých internetových stránkách www.asociace.com zprovoznila on-line poradnu, kde zájemci najdou základní informace o pravidlech obchodování se starožitnostmi a budou mít možnost vkládat vlastní dotazy. Poradna bude přístupná i z webových stránek www.krasapomoci.cz.

gramofon Senioři – a nejen oni – se mohou přijít poradit také každou druhou středu v měsíci mezi 15. a 18. hodinou do Klubu starožitníků ve Valentinské ulici č. 7 v Praze na Starém Městě. Odborníci z asociace poskytnou bezplatné poradenství i během pravidelných veletrhů starožitností Antique. Organizace si od vzájemné spolupráce slibují lepší informovanost seniorů o hodnotě starožitných předmětů, která povede k větší obezřetnosti při jejich prodeji.

Starší lidé v důchodovém věku se při stěhování do menších bytů nebo domovů seniorů často zbavují starožitného nábytku i drobných starožitných předmětů, včetně šperků. Bohužel přibývají případy, kdy takové věci prodají podvodníkům za pakatel, anebo se jich dokonce zbaví zdarma, aniž by měli představu o jejich skutečné hodnotě. Chceme na toto nebezpečí upozornit a zvýšit povědomí o důvěryhodných způsobech prodeje starožitností,“ říká prezident Asociace starožitníků Ing. Jan Neumann. Ten zároveň upozorňuje, že seriózní obchodník vždy vyžaduje po prodávajícím průkaz totožnosti. „Živnostenský úřad pak evidenci vedenou starožitníkem poměrně přísně kontroluje.“

Jan Neumann také upřesňuje, k čemu poradenství slouží: „Lidé se na nás mohou obracet s obecnými dotazy, poslat fotografii nebo nám mohou donést konkrétní starožitnou věc ukázat. Rádi poradíme, stanovíme orientační cenu, případně odkážeme na další odborníky, s nimiž spolupracujeme. Obecně platí, že poctivý starožitník pomůže s oceněním i v případě, že majitel starožitnost neprodává. Samozřejmě jsme zvyklí brát do rukou i věci, které se nakonec ukážou být bezcenné. Což neznamená, že svým majitelům nemohou dál přinášet radost,“ dodává Neumann.

secesní váza Spolupráce se starožitníky souvisí také s rozjezdem nového projektu obecně prospěšné společnosti Krása pomoci, která při nadaci funguje. Od 1. dubna bude v pasáži Kotva otevřeno KONTAKTNÍ MÍSTO, v rámci kterého bude seniorům a jejich blízkým poskytováno poradenství v oblastech, které klienti řeší.: „Projekt kontaktního místa je naším prvním projektem přímé pomoci. Prakticky denně se na nás telefonicky nebo emailem obracejí lidé s nejrůznějšími dotazy, a tak jsme se rozhodli zprovoznit místo, kde bude naše sociální pracovnice klientům poskytovat poradenství a především pomáhat při orientaci v dostupných službách,“ představila nový projekt ředitelka o.p.s. Krása pomoci Simona Bagarová. „Senioři jsou velmi důvěřiví a případů, kdy jsou okradeni nebo podvedeni, je opravdu spousta. Jsme rádi, že můžeme díky spolupráci s Asociací upozornit na jeden konkrétní problém a nabídnout formou bezplatné poradny i jeho částečné řešení.“  

Asociace starožitníků ČR a Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci spolupracují od loňského podzimu, kdy starožitníci zorganizovali sbírku ve prospěch nadace v průběhu 32. ročníku veletrhu Antique. Sbírka na podporu nadace proběhne také během jeho dubnového, již 33. ročníku. Zapojit se do ní mohou i návštěvníci veletrhu.

 

1. dubna 2014
1. dubna 2014