Galvashield obětuje anodu, a tak ochrání výztuž

Hospodářské noviny - 15.8.2000
Nejobvyklejší a nejvážnější příčinou stárnutí betonových konstrukcí bývá koroze ocelové výztuže. Speciální metodu k její ochraně vyvinula britská firma.
Pokud vrstva betonu dostatečně nechrání výztuž před průnikem vody a chloridů, výztuž koroduje, produkty koroze narušují betonovou vrstvu a degradace betonu se tím velmi urychluje. Nezbývá pak jiné řešení, než celou konstrukci sanovat. Ale ani pečlivě provedená sanace nemusí zcela zamezit další korozi výztuže.
Obvykle se při sanaci nahrazuje pouze část krycího betonu a v těchto místech je i provedeno očištění a pasivace výztuže. V místech ponechaného betonu je výztuž neošetřena a mezi ošetřenou a neošetřenou výztuží vznikají rozdíly elektrochemických potenciálů, dané tím, že nový materiál neobsahuje žádné chloridy, zatímco v neodstraňovaném materiálu jsou v menší míře obsaženy. Rozdíl potenciálů pak tvoří příčinu koroze.
Zamezit těmto nepřímým důsledkům by měla nová metoda galvanické ochrany výztuže, kterou ve Velké Británii vyvinula firma Fosroc. Princip metody Galvashield spočívá v zabudování speciálních, přednostně korodujících tělísek, vodivě spojených s výztuží v místech na rozhraní opravované a neopravované části objektu.
Tato tělíska přebírají na základě principu obětované anody funkci korodujícího materiálu a vlastní výztuž je tak dobře chráněna. Velkou výhodu celého systému představuje skutečnost, že lze velmi snadno pomocí zabudovaného měřicího zařízení kontrolovat elektrochemické děje probíhající v železobetonu, a tím i stav ocelových výztužných prvků.
Nová metoda je aplikována i u nás - od května probíhá sanace mostu v majetku Technické správy komunikací hlavního města Prahy, a to mostu v ulici Vrbenského v Praze 7 (přemostění Argentinské). Současně metodou Galvashield je při sanaci mostu použita ještě technologie povlakové výztuže, která je také schopna oddálit a zabrzdit korozní procesy. Metoda spočívá v dokonalé ochraně zabudované výztuže v extrémně namáhaných betonových prvcích, jako jsou svodidlové zídky či římsy…..
Toto exkluzívní řešení, které se v České republice používá vůbec poprvé, umožní kontrolu korozních procesů i průběžné porovnávání stavu mezi konstrukcí opravenou celoplošně a konstrukcí pouze ošetřenou uzavíracím nátěrem. Odborníci navrhli kontrolu korozních procesů ve čtvrtletních termínech tak, aby při měření byly postiženy i různé klimatické vlivy, jako teplota, vlhkost či rosný bod.
Měření se bude provádět po dobu pěti let, aby výsledky byly co možná nejvíce exaktní a z měření bylo možné vyvodit závěry pro rozsáhlejší aplikaci této metody na železobetonových konstrukcích a mostech, vybudovaných převážně v letech 1965 až 1985, tedy v době, kdy ještě nebylo využíváno plastifikovaných a provzdušněných betonových směsí.
Využití obou metod, které zvyšují kvalitu sanačních prací, může znamenat podstatné zvýšení životnosti betonových staveb, kterých je u nás velké množství.
15. srpna 2000
15. srpna 2000