Happening k Světovému dni duševního zdraví poukáže na problémy duševně nemocných v ČR.

Během období jednoho roku trpí alespoň jednou z duševních nemocí minimálně 27 procent Evropanů. Odborníci předpokládají, že do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější příčinou nemocí v rozvinutém světě. Problémy duševního zdraví jsou univerzální, týkají se všech a proto je třeba z nich učinit prioritu.

  • 4 minuty čtení

 

Během období jednoho roku trpí alespoň jednou z duševních nemocí minimálně 27 procent Evropanů. Odborníci předpokládají, že do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější příčinou nemocí v rozvinutém světě. Problémy duševního zdraví jsou univerzální, týkají se všech a proto je třeba z nich učinit prioritu.

 

„Světová organizace pro duševní zdraví vyhlásila v rámci Světového dne duševního zdraví 2008 kampaň „Učiňme z duševního zdraví globální prioritu“. Reaguje tak na stále vzrůstající počet lidí s duševními problémy a na fakt, že se jedná o opomíjený mezinárodní problém. Hlavním tématem českého dne duševního zdraví je reforma péče od duševně nemocné, podfinancování a přehlížení problematiky duševního zdraví vládními institucemi,“ řekl primátor hl.m. Prahy Pavel Bém

Světový den duševního zdraví vyhlašuje občanské sdružení Fokus Praha. Fokus Praha k této příležitosti zformuloval základní kroky, které je třeba uskutečnit pro účinnou reformu péče o duševní zdraví.

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém vyhlásí Světový den duševního zdraví    10. října v Praze a i svou osobní účastí se bude snažit posílit u veřejnosti míru informovanosti o duševních nemocech, napomoci omezení stigmatizace a diskriminace osob žijících s některou duševní nemocí a propagovat postupy a strategie vedoucí k emoční pohodě a duševnímu zdraví a ke zlepšení samotné péče o lidi s duševním onemocněním.

Počet nových pacientů v ČR vzrostl v letech 2001 – 2005 o dvacet procent. Náklady na psychiatrickou péči u nás přitom dosahují pouze tři procenta objemu prostředků určených na zdravotnictví. Řadíme se tak na předposlední místo v Evropě, méně na psychiatrii vyčleňuje už jen Slovensko. Evropa dává na péči o duševně nemocné průměrně 7 – 8 procent.

„Pro zlepšení péče o duševní zdraví je nezbytné udělat řadu kroků. Především je třeba definovat státní priority v této oblasti a zformulovat politiku duševního zdraví tak, jak je běžné ve vyspělých zemích. Za její tvorbu a naplňování by měl být odpovědný nadrezortní orgán, protože duševní nemoc nespadá pouze pod oblast zdravotnictví, ale zasahuje více oblastí lidského života. Měli bychom mít plány rozvoje služeb v oblasti péče o duševní zdraví na úrovni krajů, které budou zahrnovat optimální síť služeb, jejich financování, hodnocení kvality a efektivity i způsob koordinace. Způsob financování těchto služeb musí být spravedlivý a transparentní. Bez pochyb je třeba navýšit objem prostředků na psychiatrickou péči. A v neposlední řadě podpořit destigmatizaci lidí s duševním onemocnění i psychiatrie jako oboru,“ popsal potřebné změny ředitel Fokusu Praha o. s. Pavel Novák s tím, že si uvědomuje rozsáhlost procesu. Přestože změny nelze učinit ze dne na den, je třeba začít konat.

Jako vyvrcholení Týdnů pro duševní zdraví 2008 a zároveň oslava Světového dně duševního zdraví proběhne v pátek 10. října na Mariánském náměstí na Praze 1 mezi od 13 do 14 hod. happeningové setkání v maskách. Zástupci neziskových organizací Fokus Praha, o. s., Eset – HELP, o. s., Green Doors, o. s., Baobab, o. s. a Bona, o. p. s zde předají představiteli města výzvu „Stop neuspokojivému stavu péče o duševně nemocné lidi, podfinancování a přehlížení problematiky duševního zdraví na úrovni vlády“ podepsanou účastníky happeningu. Tu zároveň adresují 150 představitelům českého politického spektra, zejména z MZV Č, MPSV  ČR a premiérovi ČR Mirku Topolánkovi.

Světová federace pro duševní zdraví (WFMH) založila tradici Světového dne duševního zdraví v roce 1992. Jde o jedinou výroční globální kampaň zaměřující pozornost na konkrétní otázky duševního zdraví a duševních poruch a letos se stal 10. říjen Světovým dnem duševního zdraví ve více než 100 zemích a připomíná se prostřednictvím místních, regionálních a celonárodních akcí a programů.

 

Kontakt:

Fokus Praha, o.s.
Dolákova 24, 181 00 Praha 8
www.fokus-praha.cz
www.tdz.cz

 

 

V Praze 10. 10. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


10. října 2008
10. října 2008