Hlubuček byl ze mě nešťastný. Policii jsem pomáhal mlčením

22. 9. 2022, Tisk, Deník N, Deník, N media a.s., Adam Scheinherr

Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (P raha sobě) vede i dozorčí radu dopravního podniku. V rozhovoru vysvětluje mimo jiné to, jak před o dhalením kauzy Dozimetr spolupracoval s policisty.

Pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) je zároveň šéfem dozorčí rady dopravního podniku, kterým v polovině června otřásla kauza Dozimetr. Scheinherr od počátku kauzy říkal, že i on pomohl s rozkrytím údajné zločinecké skupiny. Deník N se jej v rozhovoru ptá, jaká byla konkrétně jeho role nebo proč nakonec hlasoval pro jmenování nyní obviněného Mateje Augustína ekonomickým ředitelem.

Poté co vypukla kauza Dozimetr, což bylo 15. června, jste v médiích opakovaně mluvil o tom, že jste dva roky spolupracoval s policií a přispěl k rozkrytí celé skupiny. Jak se to konkrétně projevovalo?

Forma spolupráce byla taková, že jsem médiím ani aktérům kauzy neprozradil, co vím v rámci jednoho případu, na který jsem podal trestní oznámení.

Tím myslíte trestní oznámení týkající se projektu Nové Holešovice, kvůli kterému byl developer Serge Borenstein požádán o úplatek?

Přesně tak. Jednalo se o podezření na spáchání trestného činu. A to je jedna z těch zásadních věcí, které jsem udělal, nikomu jsem to neprozradil a pak jsem policii a vyšetřovatelům poskytoval různé podklady či informace, které jim sloužily v rámci vyšetřování.

Co jste policii například poskytoval?

Třeba i takové detaily, kdo kde má jakou kancelář nebo jakým autem jezdí. Ptal jsem se třeba i někoho na nějaké otázky a to jsem poté říkal policii.

Myslíte si, že to je dostatečné, abyste se posléze mohl prezentovat v roli, že jste pomáhal rozkrývat údajný organizovaný zločin v dopravním podniku?

Já jsem prostě dělal to, co si myslím, že je má povinnost. Snažil jsem se předcházet tomu, aby se v dopravním podniku děly nekalé věci a aby byl podnik v této kauze poškozený.

Pro DVTV jste ke kauze například řekl: „Kdybych s těmito informacemi šel na veřejnost, jen by se to dostalo do médií. I proto jsem mlčel, jak mi doporučovala policie.“ Z dalších vašich výroků vyplývalo, že vám policie říkala, co máte dělat. Bylo to tak?

Ne, to jsem nikdy neřekl. Policie mi řekla, že mám držet mlčenlivost, to ano. Jsou to dvě oddělené věci, protože o tom, že mě instruovala policie, mluví opozice.

Tak to není. Musel jsem ale dodržovat mlčenlivost, což je jedna konkrétní věc. Takže o tom, co jsem řekl na policii v rámci trestního oznámení, jsem držel mlčenlivost, a díky tomu mohla policie pokračovat ve vyšetřování.

Co by se stalo, kdybych to řekl médiím nebo kdybych řekl Petru Hlubučkovi, ať si hlídá Mateje Augustína (ekonomického ředitele DP, pozn. red.)? Akorát by se tito aktéři dozvěděli, že je policie vyšetřuje.

Rozumím tomu, že jste musel dodržet mlčenlivost. Mohl jste z pozice šéfa dozorčí rady dopravního podniku předcházet jiným událostem, které se tam podle policie ze strany údajné zločinecké skupiny Michala Redla děly? Myslím tím schvalování různých zakázek nebo dosazování jejich lidí do funkcí.

Je potřeba říct, že dopravní podnik byl vždy rejdištěm šedých eminencí. Když jsem do funkce nastupoval, kolegové mě od toho zrazovali, protože bylo otázkou času, že se něco může ukázat navenek.

My jsme proto dělali taková opatření, abychom tomuto chování co nejvíc zamezili, ať už je to zavádění jiných systémů, nebo soutěžení veřejných zakázek. Vlastně se dá říci, že jsme strukturu firmy hned proměnili.

Ještě dodám, že jsme kvůli kauze Dozimetr oslovili i policii a doteď nemáme informaci, že by byl dopravní podnik v tomto případu poškozen. Dopravní podnik není ve spisu vedený jako osoba poškozená, takže policie zatím nemá podezření, že by mu byla spáchaná škoda.

Jak si to vysvětlujete, když je skupina kolem Michala Redla stíhaná mimo jiné za to, že z dopravního podniku vyváděla peníze?

Ta hlavní podezření, z čeho jsou ti lidé obviněni, se přece netýkají dopravního podniku.

Týká se to toho, že to byla organizovaná zločinecká skupina, což je samo o sobě trestný čin, a pak se to týká například prodeje drog a žádosti o úplatek.

Těch věcí je ovšem více…

Ale v žádném případě nemáme doklad, že by byly vyvedeny peníze z dopravního podniku.

Na začátku, když kauza vypukla, jste měl s Janem Čižinským tiskovou konferenci a mohlo se zdát, že se stavíte do role lidí, díky kterým byla kauza rozkryta.

A to je pravda, protože mé trestní oznámení bylo na prvopočátku.

Proto se ptám na ty další dva roky. Co jste konkrétně dělal, aby v dopravním podniku nedocházelo ke korupčnímu jednání? Jak jste zabránil tomu, aby se lidé ze skupiny Michala Redla dostávali na pozice v dopravním podniku? Mohu dát příklad Luďka Šteffela nebo Martina Vejsady.

Materiály pana Šteffela a jeho práce byly podrobeny velice detailnímu dohledu ze strany mé a lidí z dopravního podniku, aby nedošlo k něčemu, co by zavánělo, že to dělají mimo péči řádného hospodáře.

Věděl jste, že jsou tito lidé členy údajné zločinecké skupiny? A dalo se dělat jen to, že se jim kontrolovala práce?

Nevěděl jsem, jakým způsobem, koho a kam dosadili. Pokud jsem o někom věděl, že má vazby na Petra Hlubučka, dával jsem si na něj velký pozor. Věděl jsem jenom o jedné malinké věci, nevěděl jsem o činnosti údajné zločinecké skupiny.

Snažím se jen dopátrat toho, jak konkrétně jste se v dopravním podniku snažil zamezit korupčnímu jednání.

Na konci dubna 2020 jsem podal trestní oznámení a o osm dní později rozjela policie tuto část kauzy To, co považuji za spolupráci, je skutečně mlčenlivost, která nikdy v předchozích kauzách dodržena nebyla. A to, že když mě policie o něco požádala, poskytl jsem jí informace, které chtěla. Nikdy jsem se ale nestavěl do role, že bych byl v rámci této kauzy jakýsi detektiv.

Nikdo mě neinstruoval a spolupracoval jsem čistě na bázi jednoduchých informací, které mohu ze své gesce získat.

Mohl jste během těch dvou let zabraňovat dalším aktivitám skupiny pana Redla?

Já jsem ale o žádných dalších nevěděl.

Takže vás nikdo ze členů dozorčí rady neupozornil na možná další korupční jednání této skupiny?

Nevím, jaký konkrétní příklad máte. Nemáme ale ani jeden důkaz o tom, že by dopravnímu podniku vznikla škoda, a když jsme se dotázali policejního orgánu, zda podniku vznikla nějaká škoda, bylo nám odpovězeno, že nikoliv.

Co se týká té činnosti, je přece jasné, že se schází nějaká organizovaná skupina a vydírá dodavatele dopravního podniku, ale není tam popsán jediný čin, který by dokládal vyvedení peněz z dopravního podniku. Všechny peníze pochází od nějakých dodavatelů.

Nebyl to ale právě váš hlas, který koncem roku 2019 pomohl nyní stíhanému Mateji Augustínovi do funkce ekonomického ředitele dopravního podniku?

Na konci roku 2019 jsem o žádných nekalostech ještě nevěděl.

Netlačil na vás stíhaný Petr Hlubuček, abyste pro Augustína hlasoval?

Ano, on to chtěl. Byl to jeho nominand, společně s Jiřím Pospíšilem. Oni s tímto jménem přišli a bylo to jejich právo jako koaličního partnera. Mně se ten člověk nezdál, proto jsem několik měsíců odolával, ale když osm měsíců nedokázali přivést schopného kandidáta, neměl jsem v podstatě jinou možnost.

Na jaře roku 2020 jste pak podal trestní oznámení na člena rady, které se Mateje Augustína týkalo. O rok a půl později jste ho ale připustil do společného podniku Nové Holešovice, jehož založení mělo také předcházet údajné korupční jednání. Proč jste to udělal, když už jste v tu dobu musel vědět, že osoba Mateje Augustína je spojená s možnou korupcí?

Společný podnik a jeho smlouva od začátku předpokládaly, že dopravní podnik bude mít v gesci ekonomickou sekci a bude tam mít ekonomického ředitele.

Proto byl post určený ekonomickému řediteli dopravního podniku. Bohužel s tím, že jím byl v té době stále Matej Augustín, jsem nemohl nic dělat.

Šéf dopravního podniku Petr Witowski byl nominandem Prahy sobě. Jste s jeho prací spokojeni?

Naprosto. On v kauzách nefiguruje a dopravní podnik v kauze Dozimetr není poškozený, takže já jsem s jeho prací spokojený. A to i přesto, že musel v podniku pracovat s lidmi, jako je Matej Augustín.

Říkáte, že tam musel vydržet s lidmi jako je Matej Augustín, ten se tam ale dostal i vaším hlasem…

To se zeptejte Jiřího Pospíšila, který ho nominoval. Já jsem neměl jinou možnost. Kdyby Augustín nebyl zvolený, byl by dopravní podnik bez ekonomického ředitele.

Řešil jste tlaky a osobu Mateje Augustína s ředitelem dopravního podniku Witowským?

Osobu Mateje Augustína jsme spolu samozřejmě řešili nespočetněkrát a žádali jsme jeho odvolání. Koaliční partneři – Petr Hlubuček a Jiří Pospíšil – si za tím však stáli a nechali ho tam celé dva roky.

Když jste upozornil pana Witowského na některé problémy, co s tím dělal on?

Zaváděly se takové mechanismy, aby dopravnímu podniku nevznikla žádná škoda a aby to prostředí bylo naprosto jasné. Máme tam docela silné oddělení auditu, které se snaží těmto věcem zabraňovat. Máme i silný odbor předcházení trestné činnosti.

POSPÍŠIL SE DOMLUVIL S HLUBUČKEM

Zmínil jste pana Pospíšila. Jakou on sehrál roli v prosazení Mateje Augustína na post ekonomického ředitele?

Jiří Pospíšil měl pozici ekonomického ředitele v dopravním podniku zaplnit, ta pozice byla určená nikoliv pro klub Spojených sil pro Prahu, ale pro TOP 09.

On se domluvil s Petrem Hlubučkem, že tím nominandem bude Matej Augustín. Nikdy jsem nechápal, proč se domlouvá s Petrem Hlubučkem, proč si tam nenominuje vlastního člověka, ale to se musíte zeptat jeho.

Jak se role pana Pospíšila v dopravním podniku projevovala?

Většinou jednal prostřednictvím své pravé ruky Jiřího Fremra. Osobně v těchto věcech tolik nejednal. Fremr za něj většinou jejich nominandy vybíral. Prostřednictvím pana Fremra Jiří Pospíšil nominoval lidi například do dozorčí rady dopravního podniku nebo Technické správy komunikací (TSK).

Když vypukla kauza Dozimetr, dostali stíhaní úředníci výpověď až po týdnech. Byl to dostatečně rychlý postup?

Já jsem ještě ten den svolal dozorčí radu, odvolali jsme pana Augustína. Všichni stíhaní pracovníci byli postaveni na překážky a řešilo se, jakým způsobem se jim může vypovědět smlouva.

Ale výpověď dostali až v polovině léta.

Ano, protože tomu předcházelo složité vyjednávání. Ti zaměstnanci ale od poloviny června neměli přístup na pracoviště, nic nedělali, nic nerozhodovali, neměli přístup na e-mail a zároveň byli na překážkách.

Dopravní podnik zároveň oznámil, že vypsal otevřená výběrová řízení na všechny pozice ředitelů v nevyšších exekutivních funkcích. Proč? Mohli být další lidé v těchto pozicích do kauzy zapojeni?

Udělalo se to z čistě preventivního hlediska. Byl to požadavek vedení města.

Přijdou v dopravním podniku ještě nějaké změny?

Nevím, to se budete muset zeptat po volbách.

Server Seznam Zprávy napsal, že bývalý ekonomický ředitel Augustín může za svou práci ještě dostat odměnu. Měl by ji dostat?

Zastávám názor, že pan Augustín si žádnou odměnu nezaslouží.

Co uděláte, aby ji nedostal?

Budu navrhovat, aby ji nedostal.

Kdy se o odměně bude hlasovat?

Pravděpodobně na dalším jednání dozorčí rady v říjnu.

Jaké dopady může mít kauza Dozimetr na volební výsledky Prahy sobě? Může vás to poškodit, když právě vy jste měli dopravní podnik na starost?

I tohle jsem si promítal celé ty dva roky, když jsem věděl, že policie vede vyšetřování. Nevím, jak to dopadne a jak se voliči rozhodnou. Když jsem si to ale zpětně promítal, nenašel jsem lepší řešení, než které jsem udělal. Zachoval jsem se nejlíp, jak jsem mohl.

Takže to není z vaší strany politická hra?

Z mé strany to rozhodně není politická hra, takovouto story bych si nedokázal vymyslet. Paní Hana Kordová Marvanová říkala, že napsala nějaký dopis někomu, a hned ho zveřejnila. Ona ale v této kauze neudělala vůbec nic. Byla lídrem kandidátky Petra Hlubučka a byla nejvýše postavenou ženou ve STAN.

Ona ale říkala, že když zjistila, že ji pan Hlubuček do nějakých věcí tlačí, tak proti jeho jednání bojovala.

Dobře, ale kde jsou nějaké hmatatelné výsledky, co skutečně udělala a kdy podala trestní oznámení? Ona dělá jen mediální výstupy.

Paní Marvanová tady nesedí, aby se k tomu mohla vyjádřit. Vy osobně jste panu Hlubučkovi v něčem vycházel vstříc?

V čem jsem mu vycházel vstříc? Já jsem s Petrem Hlubučkem velmi bojoval a on ze mě byl nešťastný.

Jak se to projevovalo?

Třeba jsem mu tři měsíce odmítal jeho kandidáta na post ekonomického ředitele.

Ale potom jste pana Augustína schválil, takže jste mu vlastně vyšel vstříc.

Nevyšel jsem mu vstříc, ale bohužel jsem od klubu Spojených sil nedostal za osm měsíců jiného kandidáta. Nikdy jsem nikomu nevycházel vstříc.

Požadoval po vás ještě nějaké další věci?

Určitě jsme jednali o spoustě projektů. Nepříjemné bylo vyjednávání o Mateji Augustínovi či vyjednávání ohledně nové smlouvy s pražskými službami, která dosud není uzavřená.

Co konkrétně chtěl Petr Hlubuček ohledně této smlouvy?

Pražské služby jsou stoprocentně (městem) vlastněná firma a my chceme přejít na režim, že pražské služby zajišťují služby pro TSK v rámci in house. Já jsem třeba nechtěl, aby tam byli subdodavatelé. Těch bylo třicet a on chtěl zřejmě zajistit, aby tam byli i do budoucna.

Zmínil i konkrétní firmy?

Vyjednáváme o tom poslední dva roky, ale v takovém detailu jsme o tom nikdy nehovořili.

22. září 2022
22. září 2022