Hodně času a pevné nervy!

Ekonom - 16.8.2001
Dlouhé fronty, nervozita, malá informovanost a každý úředník říká něco jiného.

Asi tak lze stručně popsat situaci na magistrátech a okresních úřadech, kam si dnes občané chodí vyřizovat řidičské průkazy a přehlašovat automobily. Před měsícem úřady převzaly evidenci vozidel a řidičů od dopravních inspektorátů.

Je úterý ráno a na detašovaném pracovišti pražského magistrátu v Motole, kde je také možné přehlašovat automobily na nového majitele, se už od páté hodiny ranní začínají tvořit první hloučky lidí. V sedm se otevřou dveře a dav se vydá k útoku - cílem jsou lístečky s pořadovým číslem. V 7.05 je už hotovo - čísla na dnešní den byla rozdána. Ten, na koho se nedostalo, má smůlu. Buď to musí zkusit jiný den, nebo se příště více tlačit.

V hlavní úřadovně evidence vozidel v pražské Kongresové ulici to vypadá o poznání lépe. Fronty sice také začínají už od kuropění, ale k dispozici je kolem 15 přepážek, takže to celkem odsýpá. Kdo přijde okolo 7.00, je na řadě kolem 10.00. Když si někdo přijde pro pořadové číslo až okolo 15.00, dostane se na řadu už za čtyřicet minut.

V Plzni se dokonce v srpnu úřaduje i v sobotu. "Magistrát tím vychází vstříc lidem, kteří nemají kvůli frontám možnost využít úředních dnů," říká mluvčí magistrátu Radka Žáková. Na Kladensku se zase zvýšil počet zaměstnanců a byl zaveden další úřední den - čtvrtek.

Číslo motoru není povinné

Koupili jste si starší auto z jiného okresu, které má jiné číslo motoru, než je napsáno v technickém průkazu (TP)? Podle nového zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích (č. 56/2001 Sb.) už není číslo motoru povinným evidenčním údajem, což je v souladu s legislativou EU. Teoreticky: žádný problém, pokud narazíte na úředníky seznámené s novou legislativou. Prakticky: velký problém a spousta zabitého času.

Týdeník Ekonom to zkusil otestovat. Pokusil se běžnou cestou převést starší automobil z jiného okresu na nového majitele. Číslo motoru přitom neodpovídalo tomu, které bylo zapsáno v TP. Když na evidenční kontrole na STK v pražské Fričově ulici zjistili, že číslo motoru neodpovídá, shledali to jako vážnou závadu a zkrátili platnost technické kontroly na 30 dní, přestože auto předtím mělo kontrolu platnou do roku 2002. Když jsme jim říkali, že podle nového zákona se už číslo motoru neeviduje, odpověděli, že to je nezajímá a že pro ně je podstatné, co říká TP. Na magistrátu nám ale den předtím potvrdili, že evidenční kontrola by měla kontrolovat pouze VIN karoserie, typ a kubaturu motoru.

Požádali jsme tedy zaměstnance STK, aby záznam o zkrácení STK vymazal a celou transakci stornoval, a vyrazili jsme na evidenční kontrolu na STK v Motole v Plzeňské ulici. Tam už byli s novou legislativou seznámeni. Vydali evidenční protokol s výrokem, že auto je plně technicky způsobilé pro provoz a pouze do poznámky napsali jiné (nové) číslo motoru.

Se všemi náležitostmi jsme vyrazili na magistrát do Kongresové ulice.

Slečna za přepážkou nejprve měla problém: Tvrdila, že s jiným číslem motoru nemůže automobil převést. Nakonec se odešla poradit s nadřízenými, aby nám mohla říci, že auto převést může, nicméně musí do Osvědčení o technickém průkazu (OTP) napsat původní číslo motoru.

Zdeněk Bubeník, vedoucí oddělení organizační a spisové agendy pro oblast řidičů z odboru dopravně správních agend, nám přitom týden předtím sdělil, že do nového OTP se bude zapisovat buď nové číslo motoru, pokud bude majitel chtít, nebo se tam uvede prázdné místo.

Následovala diskuse s nadřízeným oné slečny za okénkem, který nám sdělil, že pokud tam budeme chtít mít uvedeno správné číslo motoru, musíme na pracoviště magistrátu v Plzeňské ulici, kde mají technika a pouze on může dělat změny ve velkém TP. Jinak nám prý musí do OTP napsat původní číslo motoru, neboť ještě neexistují tiskopisy, kde už nebude číslo motoru uvedeno vůbec. Policie by už podle něj měla v souvislosti s novým zákonem kontrolovat jenom VIN karoserie.

Vrátili jsme se zpátky ke slečně za okénkem s tím, ať nám to tedy převede s původním číslem. Během pěti minut byl v TP zapsán nový majitel, dostali jsme nové SPZ, OTP a můžeme spokojeně jezdit. Procedura zabrala včetně front více než pět hodin.

O problémech víme

Na otázku Ekonoma, jak je možné, že úředníci mnohdy říkají něco jiného, než je v zákoně, a podobně to vypadá i na stanicích technické kontroly, nám odpověděl Josef Mihalík, ředitel odboru dopravně správních agend pražského magistrátu následovně: "Hlavní problém je malá informovanost. Například argumentace vámi zmiňovaného technika na STK je samozřejmě špatná a jenom dokládá, že není srozuměn s novými předpisy. Alespoň v Praze se snažíme špatnou informovanost vylepšit tím, že jsme posílili informační kancelář evidence vozidel. Pokud si občané nejprve zavolají na magistrát a informují se, co přesně potřebují k převodu, ušetří to spoustu času jim i našim pracovníkům. Co se týče neevidence čísla motoru, máme problém v tom, že ještě nejsou nové tiskopisy, kam se už číslo uvádět nebude. Současné tiskopisy, které zatím stále vydáváme, jsou zase propojeny se softwarem, který nedovolí kartičku vytisknout bez čísla motoru. Do konce roku by už mělo být po problémech - máme přislíbeny nové tiskopisy i nový software," doplňuje Mihalík.

JIŘÍ GRUND
16. srpna 2001
16. srpna 2001