Informace ČTK ke stávce řidičů tramvají

* Řidiči tramvají blokují už jen vozovnu v Praze-Strašnicích uvádí ČTK. Stávka řidičů pražských tramvají se
zřejmě chýlí ke konci, i když měla trvat až do dnešní půlnoci. Ze sedmi vozoven stávkující blokovali po 10:00 už jen vozovnu ve Strašnicích, kde je sídlo Federace řidičů tramvají, organizátora stávky. Vjezdy do vozoven v Hloubětíně a v Motole už jsou prázdné, uvedla mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová.
Podotkla ale, že ne všichni řidiči po ukončení blokády
nastoupili do práce. "Ani z Motola, ani z Hloubětína nevyjely všechny tramvaje," řekla mluvčí.
Z motolské vozovny vyjelo od 04:00 osm tramvají. Z vozovny je v ulicích ještě šest tramvají, které byly na noční směně, a jeden služební vůz. Některé tramvaje neřídí kmenoví řidiči elektrických drah, ale brigádníci a technici.
Řidičům tramvají v hloubětínské vozovně vydrželo odhodlání ke stávce jen zhruba do 09:00. Jeden z pracovníků dispečinku ČTK řekl, že dopravní podnik se nyní snaží obnovit provoz tramvají v normálním rozsahu. Stávku odmítl hodnotit. Příliš sympatií stávka nevzbudila ani u některých zaměstnanců vozovny. "Nějak se to zvrtlo, bylo to nepřipravené a asi i zbytečné," konstatoval vrátný v hloubětínské vozovně.
Stávka měla ochromit pražskou hromadnou dopravu, což se ale nestalo. Do ulic vyjelo zhruba 270 tramvají, chybějící soupravy nahrazovaly autobusy. Nebylo jich třeba na linkách číslo 22 a X- B, na nichž se dopravnímu podniku podařilo udržet provoz. Stávku si mohou pochvalovat mnozí obyvatelé a návštěvníci Prahy, neboť se neplatilo jízdné.
Daniela Razímová z pražské policejní správy připustila, že automobilů mohlo kvůli stávce řidičů tramvají vyjet do ulic více, ale policie v této souvislosti žádné závažné problémy v dopravě nezaznamenala. "Je to jako každé pondělí," řekla.
Policie vůči stávkujícím zasahovala na výzvu dopravního
podniku ve vozovnách v Kobylisích a v Motole, kde údajně jeden z tramvajáků utrpěl zranění. Obdobně prý dopadla i jedna ze stávkujících řidiček při potyčce mezi pracovníky bezpečnostní agentury v žižkovské vozovně, uvedla Razímová.

* Předsedové organizací Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenstvíze závodu Elektrické dráhy jsou nesouhlasí se dnešní stávkou Federace řidičů tramvají. Řidiči měli o svých požadavcích na odvolání generálního ředitele Dopravního podniku (DP) Milana Houfka a na stejné mzdové ohodnocení jako mají řidiči autobusů jednat, řekl ČTK předseda odborové organizace Bohumír Ježek.
Stávka řidičů, kterou vyhlásila federace, začala dnes ve
04:00. Stávka by se měla vyhlásit až v případě, "když je to
skutečně potřeba, za něco, co za stávku stojí", řekl Ježek a
dodal, že svaz dává přednost jiným formám protestu.
Podle Ježka se účastníci pátečního jednání mezi vedením DP a zástupci odborových organizací působících v závodech Autobusy, Metra a ED shodli na růstu mzdových prostředků pro celou akciovou společnost v letošním roce o 6,5 procenta. Představitelé federace podle Ježka po zahájení jednání odešli. Ostatní odborové organizace dohodu podepsaly.
Návrh růstu mezd v ED počítá s růstem mezd řidičů tramvají o šest procent. Hodinový tarif řidiče tramvaje by měl být 96 korun.
K tomu by řidič měl dostávat pětiprocentní prémii 4,60 korun. navrženy jsou také příplatky za odpracované roky až do výše deset korun. Nástupní plat řidiče tramvaje by tak dosáhl částky 96,60 koruny za hodiny, řidič v nejvyšší věkové kategorii by měl 106,60 korun. Všichni řidiči mají ještě nárok na různé příplatky.
Federace podle Ježka se svazovou organizací dopředu o úmyslu stávku vyhlásit nejednala a sám Ježek se o ní dříve dozvěděl ze sdělovacích prostředků. Ani po vyhlášení stávky se komunikace nezlepšila.
Základní organizace svazu v DP-ED má podle Ježka 1895 členů, z toho 450 až 500 řidičů tramvají. Federace řidičů tramvají má asi 330 členů. Někteří řidiči jsou v obou odborových organizacích, jiní nejsou organizováni.
3. února 2003
3. února 2003