Informace k elektronickému podpisu a elektronické podatelně

Některé informace o elektronickém podpisu a elektronické podatelně, které se v poslední době objevují v médiích, nejsou zcela přesné, proto upřesňeme alespoň základní pojmy a současnou situaci.

Nařízením vlády č. 304 ze dne 25. 7. 2001 se provádí zákon 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých zákonů. Toto nařízení řeší organizační zabezpečení realizace zákona 227/2000 Sb., a vyplývají z něj následující úkoly :

1. zřízení pracoviště pro příjem a odesílání datových zpráv,
2. zapracování do organizačních směrnic úřadu nakládání s elektronickými dokumenty
3. vytvoření specializovaných pracovišť pro zabezpečení výše jmenovaných činností,
(příjem a odesílání datových zpráv, vytváření a ověřování zaručených el. podpisů)
4. vytvoření technologických podmínek
5. zveřejnění elektronické adresy podatelen.

Hlavní město Praha pro splnění tohoto nařízení vlády provedlo následující opatření:

1. na odboru archiv MHMP bylo vytvořeno pracoviště zajišťující příjem a odesílání datových zpráv (1 pracovník, doposud zajišťující příjem podání elektronickou poštou na adrese magistrat@mag.mepnet.cz s účinností zákona č. 106/1999 Sb.)
2. rada HMP uložila zapracování změn souvisejících s výše uvedeným nařízením do stávajících směrnic odboru informatiky a archivu do 30. 10. 2001
3. specializované pracoviště bylo vytvořeno v odboru informatiky a v jeho kompetencích je navrhovat organizační a technologická opatření související s uplatněním zákona č. 227/2000 Sb.

Tyto kroky jsou tedy připraveny a splněny. Nicméně přijímání a odesílání elektronicky podepsaných podání je ještě podmíněno:

1. Splnění povinnosti týkající se elektronického podpisu je vázáno na vydání Vyhlášky ÚOOÚ o elektronickém podpisu ve veřejné správě a vydání Standardů ÚVIS k elektronickému podpisu ve veřejné správě.
2. Do doby nabytí účinnosti uvedených dokumentů nelze získat kvalifikovaný certifikát od akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb tj. certifikát použitelný k elektronickému podpisování ve veřejné správě.
3. Elektronická podatelna může zpracovávat pouze žádosti o informace dle zákona č. 106 o poskytování informací.

A protože tyto věci ještě vládní legislativa nesplnila, nelze eletronické podatelny ve smyslu nařízení vlády plně využívat. Stávající adresa elektronické podatelny je zveřejněna na informačním serveru hl. m. Prahy a v souvislosti s přijetím upravených pravidel (dle usnesení rady HMP č. 1570) budou občané podrobně informováni.

Tolik suchá úřední informace, která je přesná, ale pro laika dost nepřehledná a vyžaduje vysvětlení. Základní informace zní, že elektronická podání tedy lze i na Magistrát hl. m. Prahy na uvedenou adresu zasílat od účinnosti zákona 106/1999 Sb., což ale není novinka. Tato podání mají platnost úředního podání a úřad je přebírá a normálně s nimi pracuje, tedy je začíná vyřizovat. A zachází s nimi jako s písemným podáním. Ostatní elektronická „ podání“ bohužel zatím nemají platnost úředního podání, protože k tomu chybí platný elektronický podpis ve smyslu nařízení vlády. K tomu chybí, jak je uvedeno výše, Vyhláška ÚOOÚ o elektronickém podpisu ve veřejné správě a další legislativní předpisy, takže úřad nemůže získat kvalifikovaný certifikát od akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb. Velmi zjednodušeně řečeno, neexistuje tedy možnost, aby úřad mohl pracovat s ověřeným elektronickým podpisem žadatele…A proto, i když se elektronické zprávy a podněty přijímají a vyřizují, je pro úřední podaní zatím nutné učinit podání písemnou formou doručením do podatelny či podacího místa úřadu. Jinak městský úřad nemůže na základě elektronického podnětu žádost vyřídit, například vydat správní rozhodnutí atd. Jedinou výjimkou, jak už jsme také uvedli, jsou žádosti o informace podle zákona č. 106, které lze vyřídit na základě elektronického podání, protože to už stávající legislativa umožňuje. V ostatních případech se čeká na příslušnou legislativu, i když technicky je Magistrát hl. m. Prahy na plný provoz elektronické podatelny a využití elektronického podpisu v podstatě připraven.
Tento stav přitom Magistrát hl. m. Prahy ovlivnit nemůže, je to věc vlády a jejích resortů a vláda tedy poněkud předběhla reálný stav – a uložila městskému úřadu povinnost pracovat s něčím, co ještě fakticky neexistuje. Teprve v okamžiku, kdy bude moci městský úřad (a další úřady) získat kvalifikovaný certifikát, může se celá věc rozběhnout tak, jak vláda uložila. Jak už bylo řečeno, technicky je na tuto chvíli magistrát připraven.
V dalších krocích se potom připravují i další změny, například možnost pro občany vstupovat do elektronické podatelny prostřednictvím internetu přímo, což v praxi má znamenat možnost vyplňovat některé formuláře přímo a přímo je zasílat podatelně atd. Agendy, která by bylo v budoucnosti možné takto vyřizovat nyní Magistrát hl. m. Prahy vybírá a upřesňuje…Ale to už jsou kroky nad rámec citovaného nařízení vlády a je to o dalším rozvoji služeb pro občany.
2. října 2001
2. října 2001