Korunovační slavnosti v Praze

V Praze se 3. a 4. září 2016 uskuteční u příležitostí letošního 700. výročí narození Karla IV. Lucemburského, krále Zemí koruny České a císaře Svaté říše Římské, Korunovační slavnosti.

  • 1 minuta čtení
Korunovační slavnosti v Praze
Autor: www.korunovacnislavnosti.cz

Pražané a návštěvníci hlavního města budou mít příležitost zhlédnout jedinečný historický program rekonstrukce Karlovy korunovace českým králem a Blanky z Valois českou královnou, která se konala 2. září 1347. Jeho součástí budou i související průvody, dvorská hostina, rytířský turnaj a také představení života a zábavy ve středověké Praze.

Pořadatelem dvoudenních slavností je Univerzita Karlova a hlavní město Praha, projekt podpořila řada významných institucí.

Jde vlastně o vědecký projekt „Korunovace Karla IV. českým králem“, o pokus o rekonstrukci korunovačního řádu českých králů podle Ordo ad coronandum regem Boemorum, sepsaného Karlem IV., a podle dalších historických pramenů a dokumentů.

Rekonstrukce korunovačních obřadů tak naváže na úspěšnou realizaci v roce 2007, uvedenou v pražském benediktinském opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích. Podklady pro dramaturgii a scénář tehdy připravili odborníci z Ústavu dějin umění Akademií věd ČR a Ústavu dějin křesťanského umění KTF Univerzity Karlovy v Praze.

Letošní projekt je mnohem větší, slavnosti budou mnohem bohatší, podrobné informace jsou k dispozici na www.korunovacnislavnosti.cz.

Korunovační slavnosti v Praze

 

KORUNOVAČNÍ SLAVNOSTI

Program slavností ve dnech 3. a 4. září 2016 naleznete v příloze.


Slavnostní průvody – podrobné informace o trasách a časové údaje naleznete v příloze.

 

Historická autentičnost

Tehdy a dnes

Obřad korunovace se konal v tehdejší románské Spytihněvově bazilice (ta později ustoupila stavbě nové katedrály). Pro rekonstrukci byla proto z dobového hlediska vybrána bazilika sv. Jiří.

Korunovační průvod byl tehdy zakončen na Havelském trhu, kde byla postavena velká dřevěná síň pro korunovační hostinu. Letošní korunovační průvod povede stejnou cestou – jen skončí slavnostním vjezdem na Staroměstském náměstí. Tam bude dostatek místa pro diváky a bude se zde odehrávat další program.

Korunovační klenoty

Kopii Svatováclavské koruny zapůjčí Pražská mincovna, a.s. O původních insigniích - královském žezle a jablku – se žádné doklady nezachovaly, odborníci doporučili jako předlohu pro jejich zhotovení funerální insignie králů Přemysla Otakara II. a Rudolfa I. Habsburského.

Oděvy a předměty

Korunovační roucha pro krále a královnu byla navržena a ručně vyrobena na základě historické rekonstrukce. Rovněž oděvy pro hlavní historické postavy byly zhotoveny podle dochovaných pramenů. Nejde o divadelní kostýmy.

Pro slavnosti byl vyroben také královský baldachýn z hedvábného brokátu a trůn českého krále, který má podobu podle Zlaté buly Karla IV. Pořízeny byly i liturgické předměty, praporce se znaky Zemí koruny České, Svaté říše Římské, korouhev rodu Přemyslovců a další doplňky podle historických dokumentů.

 

15. srpna 2016
15. srpna 2016