Město podporuje handicapované studenty

Šestnáct handicapovaných studentů převzalo dnes mezinárodně uznávané certifikáty počítačové gramotnosti ECDL. Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů umožňuje v tomto akademickém roce studium 26 tělesně znevýhodněným mladým lidem, a to mj. díky finanční podpoře města. Primátor Pavel Bém projektu udělil záštitu.

  • 2 minuty čtení

Šestnáct handicapovaných studentů převzalo dnes mezinárodně uznávané certifikáty počítačové gramotnosti ECDL. Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů umožňuje v tomto akademickém roce studium 26 tělesně znevýhodněným mladým lidem, a to mj. díky finanční podpoře města. Primátor Pavel Bém projektu udělil záštitu.

„Věřím, že certifikát, který dnes dostanete, vám umožní nejen se dobře uplatnit na trhu práce, ale dá vám dokonce náskok před těmi, jejichž jediným handicapem je pohodlnost nebo neopodstatněný strach z informačních technologií,“ popřál studentům pražský radní Jan Štrof, do jehož kompetence spadá problematika školství v metropoli a který při dnešním slavnostním ceremoniálu město reprezentoval. Certifikáty studentům předávala ministryně informatiky ČR Dana Bérová.

„Náš projekt se rozvíjí a je úspěšný. Jeho hlavní přínos vidíme v tom, že se zdravotně znevýhodnění studenti bez problémů začlenili do života školy,“ uvedl rektor školy Michal Klíma. „Velký dík patří magistrátu, který zabezpečil bezbariérovost školy, všem zaměstnancům i akademickým pracovníkům, kteří přijali naše zdravotně postižené studenty za své, i všem ostatním studentům, kteří své kolegy podporují.“

Komplexní systém podpory vysokoškolského studia vozíčkářů zahájila Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze v akademickém roce 2004/05 se čtyřmi studenty, v tomto školním roce jich na škole studuje 26. Škola má bezbariérový přístup a celkové bezbariérové vybavení, studentům s tělesným handicapem poskytuje, kromě bezplatného studia, bezplatně i osobní počítače vybavené připojením k internetu, diktafony a další pomůcky, zakoupila pro ně studijní literaturu, umožňuje jim studovat podle individuálních studijních plánů a přizpůsobuje komunikaci jejich možnostem (elektronická komunikace, studijní materiály na internetu, individuální konzultační hodiny pedagogů apod.).

„Nejhezčí na tom je, že mě nikdo nezvýhodňuje oproti ostatním studentům, ale škola poskytuje takové podmínky, které mně a mým spolužákům umožnily zvládnout všechny studijní povinnosti bez problémů a hlavně bez pocitu méněcennosti,“ pochvaluje si jeden ze studentů-vozíčkářů David Drahonínský.

Sami studenti - vozíčkáři vytvořili ojedinělý projekt v oblasti dobrovolnické práce. I přes vlastní zdravotní problémy, navrhli a začali realizovat informačně-poradenskou činnost Denního centra VŠVSMV. Pracují jako dobrovolníci a pomáhají svým handicapovaným kolegům při studiu na vysoké škole. Zapojili se do programu BESIP – bezpečnost silničního provozu pro vozíčkáře. Za tuto dobrovolnickou činnost získali v roce 2004 cenu Křesadlo udělenou primátorem hlavního města Prahy.

ECDL je mezinárodně uznávaná, objektivní, standardizovaná metoda pro ověření počítačové gramotnosti. Zjišťuje pomocí praktických testů, zda je uchazeč schopen efektivně využívat základní informační technologie.

 

V Praze 7.2.2006

 


Oblast školství, dětí a mládeže a oblast místního názvosloví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Bc. Jana Štrofa .

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.
Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

7. února 2006
7. února 2006