Muchovu epopej uvidí Praha ještě letos
I když výstavba budovy pro Slovanskou epopej ještě nezačala, Pražané se zřejmě dočkají nevšední podívané na monumentální dílo ještě letos. Uvedl to radní Milan Richter v rozhovoru pro www.praha.eu
- 2 minuty čtení
I když výstavba budovy pro Slovanskou epopej ještě nezačala, Pražané se zřejmě dočkají nevšední podívané na monumentální dílo ještě letos. Uvedl to radní Milan Richter v rozhovoru pro www.praha.eu
„Doufám, že Pražané uvidí epopej už letos. Už se pracuje na projekční přípravě výstavby nového pavilonu, kde by mělo být dílo umístěno. To byla podmínka Alfonse Muchy, že dílo musí mít vlastní pavilon. Chtěl bych ale, aby Slovanská epopej byla v Praze dřív, než bude stát nový pavilon. Jednáme s Výstavištěm o umístěné do některého z výstavních pavilonů, probíhají samozřejmě jednání s Moravským Krumlovem, protože pro něj je to skutečná ztráta. Uvažuje se o jakési náhradě, například o zapůjčení některých sbírek, které město spravuje,“ uvedl Milan Richter pro www.praha.eu.
Samotný pavilon pro Muchovu Slovanskou epopej je velmi zvláštní už proto, že všechna plátna jsou neobyčejně veliká, některá jsou až osm metrů. Sám jeho tvůrce architekt Jindřich Smetana budovu připodobnil krabičce od sirek postavené na bok. Návrh budovy je až strohý a dominuje mu Muchův podpis. Vybavení budovy a koncepce budovy uvnitř je unikátní a odpovídá obrazům. Naprostou samozřejmostí je vytvoření příhodného mikroklimatu, který zajistí, aby obrazy trpěly co nejméně a Jindřich Smetana počítá i s určitým světelným vybavením, které by obrazy zvýraznilo.
Obavy, že o Muchův pavilon s epopejí nebude zájem, jak se občas ozývá ze strany Muchových dědiců, je s největší pravděpodobností lichý. Muchovo muzeum, které v Praze provozuje soukromý subjekt za deset let své existence přivítalo jeden milion návštěvníků, tedy ročně kolem sta tisíc. A protože ve světě zájem o Muchu neopadá, je jasné, že i o provizorní expozici Slovanské epopeje na Výstavišti, bude velký zájem.
V Praze 5.2.2008