Muzeum paměti XX. století začne svou činnost symbolicky 17. listopadu

15. listopadu 2019
15. listopadu 2019

Muzeum paměti XX. století bude symbolicky 17. listopadu zapsáno do Rejstříku ústavů. Tím dojde k jeho formálnímu založení. Jde o symbolický dárek k 30. výročí 17. listopadu nejen obyvatelům Prahy, ale všem občanům České republiky.

  • 1 minuta čtení

Nově byly ustaveny orgány instituce. Na základě výběrového řízení se historicky prvním ředitelem muzea stane Jiří Šesták. Obsazena byla také pozice předsedkyně správní rady, kterou se stala radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová, a pozice předsedy dozorčí rady, kterým se stal Zdeněk Zajíček.

„Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh historii, protože instituce připomínající hrůzy totalitních režimů u nás chybí. Muzeum chceme koncipovat jako moderní instituci plnící vedle sbírkotvorné a vědecké funkce také funkce vzdělávací a osvětové. Za tímto účelem bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi, jejichž činnost přispívá ke stejnému či obdobnému poslání. Ideu Muzea paměti XX. století dlouhodobě podporují více než tři desítky uznávaných nevládních organizací. Například Post Bellum, Konfederace politických vězňů, Člověk v tísni, Junák či Památník Šoa Praha,“ říká radní Hana Kordová Marvanová.

Funkční období ředitele Muzea paměti XX. století je pět let. „Muzeum, které by nám všem připomínalo, jak nesamozřejmé je žít v podmínkách demokracie a právního státu, je potřebné už jen kvůli tomu, abychom se v budoucnu dokázali vyvarovat chyb, jichž se dopustily předchozí generace. Je ale potřeba připomínat si nejen těžká období naší společnosti, ale i její pozitivní okamžiky,“ komentuje založení Muzea paměti XX. století Jiří Šesták.

O vzniku Muzea paměti XX. století rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy na zasedání 19. 9. 2019. Cílem nově vznikající organizace je zachování historické paměti o událostech XX. století, zejména o vzniku, existenci a pádu totalitních režimů. Cílem Magistrátu hlavního města Prahy je vybudovat moderní instituci spojující tradiční muzejní principy s novými technologiemi. Muzeum tak bude přístupné nejen pamětníkům, ale i mladé generaci, jíž nabídne informace o totalitních režimech minulého století a zároveň připomene oběti totality.

 

Ze životopisu Mgr. Jiřího Šestáka:

Mgr. Jiří Šesták se narodil v roce 1956 v Českých Budějovicích. V roce 1980 absolvoval Divadelní fakultu AMU. V roce 2012 úspěšně zakončil doktorandské studium na DAMU v Praze. Během své profesní kariéry působil v pozicích uměleckého ředitele činohry Jihočeského divadla a ředitele Jihočeského divadla. V letech 2012–2018 byl senátorem Parlamentu České republiky zvoleným za volební obvod Českobudějovicko a Třeboňsko, v roce 2016 se stal místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.