Mýtné by prospělo také Praze

Hospodářské noviny - 7.2.2003
Autor: Jan Kasl
Jan Kasl
Londýn zavede 17. února mýtné. Může to být inspirace také pro Prahu?
Nutnost nějakého omezení vjezdu automobilů do centra Prahy uznává většina jejích obyvatel. Omezení vjezdu pro autobusy a nákladní auta nad šest tun do historického centra (Pražské památkové rezervace) se již podařilo prosadit, i navzdory nekvalitnímu zákonu. Množství výjimek ale není dobrým vysvědčením pro odbory dopravy.
Respektování pěších zón je katastrofální a myšlenka časově omezeného zásobování se zdá být neprosaditelná vzhledem k nevůli dopravní policie, politiků a úředníků. Podle nedávných průzkumů je například pro Celetnou ulici vydáno několik set výjimek ze zákazu vjezdu. O situaci na "normálních" vozovkách nemusím hovořit.
Dopravní situace se navíc s vytrvale rostoucím počtem automobilů zhoršuje. V Praze již připadá jeden osobní automobil na téměř dva obyvatele. Řešením je preference městské hromadné dopravy a chodců. Setrvalý kolaps nevyhovuje nikomu.
Podobné problémy mají i jinde. A třeba právě londýnský projekt mýtného, který je výsledkem dlouholeté diskuse, je možnou inspirací pro Prahu.
Popovodňové uzavření centra pro osobní automobily ukázalo, že Pražané dokáží reagovat a přizpůsobit se. Tramvaje, při nefungujícím metru sice přeplněné, dokázaly přesto většinu centra obsloužit. Kdyby jezdilo metro, bylo by zřejmě celkově pozitivních reakcí víc.
Samozřejmě se znovu prokázala chybějící povrchová spojení: Vinohradská - Václavské náměstí a Národní - Na Příkopě. Ale v zásadě jsme si libovali. Pražané si museli sami přiznat, že centrum s méně automobily je přitažlivější pro domácí i pro turisty, že je příjemné nedýchat výfukové plyny od zvolna se sunoucích kolon aut obsazených převážně jedním pasažérem. Že omezení parkování podél chodníků vrací ulice lidem.
Marně jsme od 9. září vyzývali tehdejší radní a magistrát k zahájení diskuse o trvalém řešení regulace centra. K hledání fungujícího systému, který nebude postaven na výjimkách a možné korupci úředníka či policisty, ale na předem daném srozumitelném systému.
O co vlastně jde? Oblast Pražské památkové rezervace si bezesporu zaslouží omezení vjezdu pro všechny, kteří sem nemusí dovézt zásoby, nebydlí zde, nemají zde svou provozovnu služeb či obchod.
Mýtné by mohlo být vymezeno v převážné části centra - ohraničeného magistrálou, nábřežím E. Beneše, objezdem Malé Strany přes Strahov, Janáčkovým nábřežím, Jiráskovým mostem a Ječnou a Žitnou ulicí. Malá Strana by mohla dokonce zůstat neprůjezdná, jako tomu bylo do Vánoc.
Mýtné by, podobně jako to plánované v Londýně, platilo pouze v pracovní dny od rána (7.00) do večera (18.30) s tím, že rezidenti, tělesně postižení a živnostníci, kteří zde mají sídla provozoven, by platili roční poplatek (v Londýně 125 liber, u nás třeba tisíc korun). Taxi, MHD a složky záchranného systému a minibusy (vyhlídkové jízdy) by projížděly zdarma. Ti, kteří musí do centra či jsou pohodlní, by platili jednorázovou částku (v Londýně pět liber za den, u nás třeba 100 korun), která se dá předplatit na rok, na týden... Dá se uhradit na poště, osobně u automatu, pomocí mobilu či přes internet.
Londýn zavádí kamerový systém odečítající registrační značku. Vedla se dlouhá diskuse o nebezpečí zneužití - de facto jde o kontrolu volného pohybu a nahrávky kamer musí být chráněny proti zneužití například i policií. Přesto jde o nejjednodušší systém, v němž je minimální šance podvádět. Lze zaplatit i zpětně - v ten samý den do 22 hodin ještě stejnou cenu pěti liber, poté již dvojnásobek a tak dále. Až k soudní exekuci.
V Londýně jde o 22 kilometrů čtverečních se 140 tisíci rezidenty. V Praze by se jednalo o plochu kolem 9 kilometrů čtverečních s asi 45 tisíci obyvateli. V Londýně očekávají, zda pět liber za vjezd skutečně sníží neprůjezdnost centra. Rezidenti tam ještě platí za parkovací kartu 150 liber ročně.
Měl by poplatek k vjezdu řešit současně i parkování? Je žádoucí přenechávat krásné pražské ulice a uličky parkujícím automobilům? Donutíme auta zmizet pod zem a budeme si užívat parteru města? S mýtným je nepochybně spojeno mnoho dalších otázek, které je třeba řešit. Navrhovali jsme hledání optimálního řešení pro Prahu. Studovat je možné nejen Londýn, ale i Oslo, Rigu a další města.
Promarněná šance bude znamenat bolestivější řezy v budoucnu. Každá restrikce zaváděná uprostřed "normálního" kolapsu dopravy v centru bude složitější. A především - politikům s krátícím se mandátem bude scházet odvaha ke koncepčním řešením.
Autor, bývalý primátor, je pražským zastupitelem za Evropské demokraty
7. února 2003
7. února 2003