Na Staroměstském náměstí vyrostl květinový koberec

6. září 2010
6. září 2010

Unikátní květinový koberec v pátek rozkvetl v Praze na Staroměstském náměstí. Přímo na dlažbě byly položeny tisíce květin, které vytvořily secesní ornament. Slavnostního představení koberce divákům, které organizovala belgická ambasáda v Praze u příležitosti belgického předsednictví EU, se zúčastnila náměstkyně primátora Marie Kousalíková. Hl. m. Praha převzalo nad unikátním projektem záštitu.

  • 2 minuty čtení

Návštěvníci Staroměstského náměstí se mohli pokochat belgickým květinovým kobercem. Projekt, jehož příprava trvala celý rok, byl zhotoven během jediného dne a na náměstí se ohřál pouze do neděle. Pak totiž květy begonií, ze kterých byl koberec zhotoven, začaly uvadat.

Dílo vzniklo podle vzoru belgického designéra Antoina Durieuxe, projekt však byl pod taktovkou architekta Marca Schautteeta. Tapiserii tvořily tři obrazce rámované travnatým kobercem a v secesním provedení zde byly ztvárněny symboly Prahy a Evropské Unie. Obdélníkový koberec se rozkládal na ploše 500 metrů čtverečních. Tým, který na organizaci pracoval, přijel z Belgie.

S instalací květinového koberce pomáhali i studenti. „Takovéto projekty jsou u nás ojedinělé. Květiny jsou drahé, a proto je investoři v Čechách nechtějí využívat. Všechny květy umístěné ve staroměstském koberci se musely dovážet,“ řekla ředitelka zahradnické školy Bohemia Regia v Praze 4-Krči Eva Zámostná. Právě studenti školy Bohemia Regia pomáhali s instalací koberce. „Máme veliké štěstí, že se naši žáci mohli projektu zúčastnit. K takovéto práci s živými květinami má možnost dostat se jen málokterý student,“ dodala Eva Zámostná.

Koberec byl utkán ze 150 tisíc okvětních lístků begonií nejrůznějších barev, které byly ručně sesbírány v Belgii den před instalací na Staroměstském náměstí. Begonie jsou květiny typické pro Belgii, která koberec nechala v Čechách umístit u příležitosti svého předsednictví v Radě EU a také v souvislosti s obchodní cestou belgického Svazu pěstitelů okrasných stromů a květin. Celý projekt stál 800 tisíc korun.

Begonie se v Belgii pěstují již od roku 1860. Ročně se jich vyprodukuje 60 milionů, 80 procent květin se však vyváží. Květinové koberce se pokládají v Bruselu od roku 1971 každé dva roky, naposledy tam byly k vidění letos v srpnu. Z ostatních zemí se podobným květinovým kobercem mohli dosud honosit pouze Polsko či Izrael.

Pro návštěvníky byla na Staroměstském náměstí instalována speciální lávka, ze které měli před sebou koberec jako na dlani. Těm, kterým to nestačilo, se nabízela možnost vyšplhat na Staroměstskou radnici a výhled si užít z ptačí perspektivy.

 

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.