Náměstkyně primátora Marie Kousalíková zahájila festival KHAMORO 2009

Včera večer byl v Lucerna Music Baru slavnostně zahájen již 11. ročník Světového romského festivalu KHAMORO, který se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Slovo 21. Jádrem celého festivalu je romská hudba, kterou si diváci mohou poslechnout v rámci šesti festivalových koncertů. Jako nový prvek je od minulého ročníku zařazena moderní romská hudba, gypsy jazz bude k vidění a poslechu na dvou koncertech a tři koncerty tradiční romské hudby nabídnou přehlídku cimbálovek i hráčů na akordeon.

  • 4 minuty čtení

 

Včera večer byl v Lucerna Music Baru slavnostně zahájen již 11. ročník Světového romského festivalu KHAMORO, který se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Slovo 21. Jádrem celého festivalu je romská hudba, kterou si diváci mohou poslechnout v rámci šesti festivalových koncertů. Jako nový prvek je od minulého ročníku zařazena moderní romská hudba, gypsy jazz bude k vidění a poslechu na dvou koncertech a tři koncerty tradiční romské hudby nabídnou přehlídku cimbálovek i hráčů na akordeon.

 

„Už 600 let žijí Romové v českých zemích, a stále neznáme jejich zvyky, kulturu, jejich tradice. Naše neochota poznat ty, kteří žijí s námi, svědčí o tom, že nedokážeme být tolerantní, že nedokážeme respektovat cokoli a kohokoli jiného než sebe, a možná ani to ne. Jedna věc mi ale dělá velkou radost – stále je tady dost těch, kteří jsou nejen tolerantní, ale také chtějí respekt a toleranci šířit dál. Organizátoři tohoto unikátního festivalu k takovým lidem patří a já doufám, že jejich práce dojde toho nejlepšího výsledku – tedy že si opět uvědomíme, jak nespravedliví jsme ve svých hodnoceních a jak málo víme o lidech, s nimiž žijeme stovky let,“ řekla ve své úvodní řeči k návštěvníkům zahajovacího večera festivalu KHAMORO Marie Kousalíková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy. „Přeji tomuto festivalu především hodně zvídavých a nadšených návštěvníků, zájem médií a výsledky v podobě stále tolerantnější společnosti,“ dodala náměstkyně.

Hned v pondělí se diváci mohli rozehřát s mezinárodní kapelou !DelaDap hrající unikátní moderní mix tradiční romské hudby, jazzu a elektroniky. Koncert se uskutečnil v zahajovací večer v Lucerna Music Baru. Tamtéž dnes vystoupí hvězda letošního ročníku, legendární formace The Rosenberg Trio, která je již po dlouhá léta celosvětově synonymem pro gypsy jazz. S jazzovou hudbou se bude pokračovat i ve středu v Jazz Clubu Reduta, kde se představí mladí a talentovaní Basily Boys, kteří stejně jako The Rosenberg Trio pocházejí z Nizozemí. První z koncertů tradiční romské hudby proběhne ve čtvrtek v klubu Roxy. Návštěvníci zde uvidí temperamentní italské Acquaragia Drom, originální kapelu Nadara z Rumunska a balkánskou dechovku Šutka z Makedonie. Ten, kdo zavítá v pátek do Roxy si bude moci poslechnout cimbálovku pod vedením mladého houslisty Marka Baloga, maďarskou skupinu Romengo, zpěvačku Leonsii Erdenko z Ruska a dánského mistra akordeonu Lela Nika. Hudební program uzavře 30. 5. závěrečný galakoncert v Kongresovém centru Praha, na němž kromě 7 tradičních kapel vystoupí i speciální host – houslista Pavel Šporcl se slovenskými Romano Stilo.

Doprovodné akce festivalu KHAMORO 2009 představí blíže i další elementy romské kultury, tradic a současného života. Dny věnované nizozemským Romům nabídnou nahlédnutí do uzavřeného světa holandských Romů a Sintů. V rámci akce se uskuteční  již zmiňované koncerty gypsy jazzu, přehlídka dokumentárních filmů významného nizozemského režiséra Boba Entropa v kině Aero a výstava černobílých fotografií Šahina Šišiće, jejíž vernisáž proběhne v pátek v Domě národnostních menšin. V paláci Aventin budou vystaveny sochy, kresby a fotografie německého autora Otto Pankoka vztahující se ke genocidě Romů páchané za nacistického režimu. Taneční workshopy, součást doprovodných akcí festivalu, povede tentokrát  tanečník a choreograf Petia Iourtchenko, který ve studiu Zambra naučí základy tradičních romských tanců všechny potenciální zájemce. Na některých místech konání festivalu bude možnost shlédnout fotografickou putovní výstavu Jiřího Doležela s názvem „Romové ze Vsetína“. Jednou z nejoblíbenějších akcí festivalu je bezpochyby pestrobarevný průvod účinkujících v centru Prahy, na který se diváci mohou těšit ve čtvrtek.

V rámci odborné sekce festivalu začne ve čtvrtek v Domě národnostních menšin mezinárodní expertní seminář na téma „Romská kultura jako součást kultury evropské,“ který potrvá do pátku a na jehož realizaci se podílí Filosofická fakulta Univerzity Karlovy. Na semináři promluví nejvýznamnější světoví experti v oblasti romské kultury. Celý týden navíc probíhají mezinárodní workshopy „Jdeme dlouhou cestou“ určené pro mládež ze 4 evropských zemí, které se zaměří na romskou historii, kulturu a tradice.

Na festivalu letos vystoupí více než 110 umělců a expertů z 16 států světa, každoročně přijíždějí také fanoušci a novináři z celého světa. Hlavním partnerem festivalu je hl. m. Praha.

 


V Praze 26. 5. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

26. května 2009
26. května 2009