Náměstkyně primátora přijala členy amerického Lehigh University Philharmonic Orchestra

V reprezentačních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice přijala dnes náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková asi padesátičlennou delegaci amerického studentského hudebního tělesa Lehigh University Philharmonic Orchestra spolu s členy pěveckého sboru a pedagogy pražského Gymnázia Jana Nerudy, na jehož pozvání američtí hudebníci do Prahy přicestovali.

  • 4 minuty čtení

 

V reprezentačních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice přijala dnes náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková asi padesátičlennou delegaci amerického studentského hudebního tělesa Lehigh University Philharmonic Orchestra spolu s členy pěveckého sboru a pedagogy pražského Gymnázia Jana Nerudy, na jehož pozvání američtí hudebníci do Prahy přicestovali.

 

V reprezentačních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice přijala dnes náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková asi padesátičlennou delegaci amerického studentského hudebního tělesa Lehigh University Philharmonic Orchestra spolu s členy pěveckého sboru a pedagogy pražského Gymnázia Jana Nerudy, na jehož pozvání američtí hudebníci do Prahy přicestovali. „Praha ve své historii také hostila mnoho skladatelů a hudebníků světového věhlasu včetně takových velikánů, jakými byli Wolfgang Amadeus Mozart, Ludvig van Beethoven či náš Antonín Dvořák. Já osobně si myslím, že hudba vždy byla, je a bude nenahraditelným elementem v životě lidském obecně, nejenom zde u nás. Hudbou lze vyjádřit cokoliv, jak věci ryze konkrétní, tak i například dojmy, sny a pocity - tedy svět abstraktní. Proto je hudba výjimečná a nepostradatelná. Ale k tomu, aby člověk hudbu dobře vnímal a cítil, nestačí jen používat uši a sluch. Ke správnému pochopení hudby musí posluchač navíc zapojit především srdce nebo duši, chcete-li,“ řekla náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková ve svém projevu a pokračovala: „Věřím, že tak, jak si hudba nachází cestu k nejskrytějším místům duše, tak si Vy ve svém životě najdete vždy cestu ke vzpomínkám na Českou republiku a její hlavní město Prahu. Doufám, že zejména Vy, kteří jste v Praze a naší zemi poprvé, se sem opět rádi vrátíte, že Vám naše malá země a její starobylé a krásné hlavní město utkví v navždy paměti.“

Lehigh University Philharmonic Orchestra je skupinou talentovaných hudebníků, vysokoškoláků, jejichž hlavním oborem není hudba. Většina studentů studuje technologické obory. Orchestr, ač amatérský, je na velmi vysoké úrovni a je kritikou vysoce oceňovaný, pravidelně koncertuje v domovském universitním areálu, ale též na pódiích v Evropě, Asii, Jižní Americe a Africe. Od roku 1993, kdy Lehigh Philharmonic Orchestra vznikl, se jeho program nesmírně rozšířil. Soustřeďuje v sobě a kolem sebe studenty a pedagogy, kteří se specializují na různé umělecké disciplíny. Kromě tradiční orchestrální hudby jsou to taneční programy a pořady pro děti a spolupráce s řadou dalších uměleckých těles (stínové loutkové představení, folklorní pořady atd.).

Lehigh University Philharmonic Orchestra vystoupí v sobotu 15. 5. od 19.30 ve Smetanově síni Obecního domu Praze na prestižním koncertě Beethoven in Prague, na němž ho doprovodí také renomovaný Orchestr a sbor Univerzity Karlovy v Praze pod vedením dirigenta Haiga Utidjiana a Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Jana Nerudy pod vedením sbormistra Petra Bärtla. Na programu jsou samostatná vystoupení jednotlivých těles (americký orchestr přednese Beethovenovu 8. symfonii, sbor GJN pásmo písní klasických, lidových i moderních), stejně jako společné předvedení Beethovenovy Chorální fantasie, jehož se zúčastní všechna uvedená hudební tělesa.

Lehigh University Philharmonic Orchestra pojí řada let úspěšné spolupráce s pražským Gymnáziem Jana Nerudy. Obě školy se setkávají jak na společných koncertech renomovaného pěveckého sboru GJN, tak také při organizaci úspěšných mezinárodních studentských konferencí Modelu Spojených národů na Gymnáziu Jana Nerudy.

 

Gymnázium Jana Nerudy v Praze

Gymnázium Jana Nerudy patří mezi nejstarší gymnázia v České republice. Výuka v české střední škole na Malé Straně byla zahájena 6. října 1865.

V roce 1876 bylo zahájeno vyučování v nové budově, ve které je GJN dodnes. Při příležitosti stého výročí narození Jana Nerudy dostala škola jeho jméno. 

Od roku 1948 pracuje na škole dramatický soubor, od roku 1967 hudební a pěvecký soubor. Od roku 1978 je GJN přidruženou školou UNESCO. Od roku 1990 je součástí gymnázia dvojjazyčné česko-francouzské studium.

Počínaje školním rokem 1996/97 má škola osmileté studium s hudebním zaměřením pro výrazné talenty s cílem poskytovat hlubší všeobecné vzdělání budoucím hudebníkům a naopak prohlubovat hudební vzdělání budoucích studentů vysokých škol nejrůznějšího profesního zaměření. Studium je koncipováno pro takový typ uchazeče, který v daném věku projevuje nadprůměrný až výjimečný talent a bez nadměrného úsilí úspěšně zvládá nároky základní školy. Výuka hudebních předmětů je zajišťována Hudební školou hlavního města Prahy, Praha 3, Komenského náměstí 9 a Hudební fakultou AMU.

Za dobu existence gymnázia vzešla z profesorského sboru či z řad absolventů řada osobností, jako například akademik Bohumil Bydžovský, první česká lékařka B. Kecková, profesor Jan Patočka, profesor Radim Palouš, spisovatel Vladislav Vančura, herci Jan Tříska, Martin a Petr Štěpánkovi a mnoho dalších.

 

 

V Praze 14. 5. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

14. května 2010
14. května 2010