Nová ústřední čistička v metropoli se začne stavět do půl roku

Právo | 29.8.2009 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 20 | autor: Petr Janiš

 

Právo | 29.8.2009 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 20 | autor: Petr Janiš

 

* Předvolební průzkumy nedávají zeleným velké šance. Oprášili jste apel na očistu politiky heslem: Změňme klima v české politice. Myslíte, že vám to někdo uvěří?

Zelení jako politický a ideologický směr jsou jednou ze základních pěti stran všude v Evropě. V posledních evropských volbách, kdy připouštím naše nešťastné pojetí kampaně, zelení posílili v Evropském parlamentu. Směr je to perspektivní. Ekonomická krize ukazuje, že přežité výrobní a obchodní vztahy jsou zčásti na úplně nevhodném přístupu k energiím a ke zdrojům. Jsme jednou z mála stran, která předkládá řešení. Nejde o nějaký idealistický pohled do budoucnosti, ale o technologie, které se prosazují a prosadí se.

* Čím oslovujete voliče?

Zelení se nezaměřují jen na životní prostředí, ale i na změnu struktury společnosti. Proměňuje se dramaticky, což si možná neuvědomujeme. Třeba sociální politika ČSSD je pořád založena na zaměstnanecké společnosti, počítá s tím, že většina lidí jsou zaměstnanci. Z toho plynou navrhovaná opatření, ale zaměstnanecká společnost už dominantně neexistuje. Když započteme děti, studenty, podnikatele, lidi v jiných pracovních vztazích, seniory, zjistíme, že potřebujeme sociální systém zaměřený na lidi v nouzi, na vyloučené, a ne jen na zaměstnance. Zelení s proměnou společnosti počítají.

* Na jaký výsledek se v Praze cítíte?

Měli jsme tu vždy vyšší volební výsledky, myslím, že 5procentní hranici překročíme bez problémů. Stačí to na vstup do parlamentu v Praze, ale důležitý bude výsledek z ostatních krajů. Tam se rozhodne, jestli SZ bude dál parlamentní stranou.

* Jako pražský radní máte na starost pražskou čistírnu odpadních vod. Stavba nové představuje vleklý problém. Podařilo se s ním něco udělat?

Když jsem nastoupil, byla ta věc úplně zaseklá. Zjednodušeně řečeno šlo o válku mezi lidmi v okolí a městem. Šli jsme ale do komunity mezi lidi, do Troje v Praze 7. Dal jsem dohromady pracovní skupinu pro kalovou koncovku, která nebyla řešená. I největší odpůrci se mohli přesvědčit, že na věci pracují nejlepší odborníci, a to věcně. Teď se připravuje stavební povolení a ve velmi dohledné době, do půl roku, se začne stavět.

* Proč ale vyvádíte čistírnu z Pražských vodovodů a kanalizací, které patří Veolii?

Je to problém, který už dávno založila soc. dem. vláda. Výnos z privatizace nikdy nepřišel do města. Minulý týden šel do vlády materiál, který navrhuje tři možnosti. Velmi pravděpodobně bude věc řešena vyčleněním vodní linky a následnou novou soutěží.

* Proč je to nutné?

EU nechtěla poskytnout ČR, v jiných zemích to nevadí, dotaci pro čističky, jejichž provozovatel má dlouhodobé smlouvy. Novou soutěží splníme podmínku, aby provozovatel toho, co je financováno EU, vyhověl jejím podmínkám. Budou to řešit obce a vláda, parlament do toho nebude zasahovat. V obecné rovině je tu ta věc úspěšná. Z designu, který lidi odpuzoval, jsme udělali akceptovatelný. Během měsíců půjde vše standardním způsobem.

* Souhlasíte s tvrzením primátora Pavla Béma, že nejekologičtější pražská stavba se jmenuje tunel Blanka?

V tom dlouhodobě mám názor odlišný. Dívám se na to tak, že Praha potřebuje okruh vnější. Ten vnitřní už je realitou, málo -kdo si uvědomuje, že o Blance rozhodla ještě rada předešlá, ne naše, tedy velká koalice před volbami v roce 2006. Tím ji už také cementovala. Teď ale jde o to, hledat řešení, aby nová infrastruktura sloužila i MHD.

* Znamená to, že radní za zelené si přeje, aby odpůrci stavby tak ostře nebojovali?

Ne, já si to nepřeji. Vyústění v Troji má ale špatný design. Není možné tam vyhodit 100 tisíc automobilů na povrch do poměrně klidného území. Věc musí být ošetřena tunelově nebo zakrytím, zároveň takové množství aut není možné převést do následných komunikací. Bez ohledu na postup výstavby je nutné začít regulovat magistrálu, ulici V Holešovičkách. Jde vlastně o urbanistický omyl před desítkami let, který nemá své řešení ani v jednom okruhu, ale prostě v tom, že si řekneme, že nechceme, aby auta projížděla centrem města, a začneme to redukovat. Cestu ukazuje první a velmi politizovaná vlaštovka z Prahy 2 v podobě zúžení Legerovy ulice. Myslím si, že se udrží a postupně se přesune na Prahu 4, 7, 8 do ulice V Holešovičkách, 5. května, na celou magistrálu, není jiná cesta než redukce kapacity.

 

 

31. srpna 2009
31. srpna 2009