Nové kanalizační sběrače pomůžou oblasti v okolí Běchovic, Třebonic a Uhříněvse

Během několika příštích let prodlouží město kanalizační sběrače směrem do oblasti Běchovic, Třebonic a Uhříněvse. Stávající zastaralé čistírny tak budou moci vodohospodáři odstranit. Nejen že se tak sníží náklady na provoz, zlepší se životní prostřední v daných lokalitách, ale uvolní se i nová území vhodná například pro rekreaci či sportoviště. Sběrač do Běchovic a Třebonic plánuje Praha vybudovat v horizontu dvou let. Přivaděč směrem na Uhříněves pak o dva roky později.

  • 3 minuty čtení

 

Během několika příštích let prodlouží město kanalizační sběrače směrem do oblasti Běchovic, Třebonic a Uhříněvse. Stávající zastaralé čistírny tak budou moci vodohospodáři odstranit. Nejen že se tak sníží náklady na provoz, zlepší se životní prostřední v daných lokalitách, ale uvolní se i nová území vhodná například pro rekreaci či sportoviště. Sběrač do Běchovic a Třebonic plánuje Praha vybudovat v horizontu dvou let. Přivaděč směrem na Uhříněves pak o dva roky později.

 

„V dnešní době je rekonstrukce či výstavba lokální čistírny finančně velmi náročnou investicí. Vysoké jsou i provozní náklady. Časem bychom chtěli tyto čistírny postupně odstavit. Veškeré splaškové vody by se pak pomocí páteřních kanalizačních řadů, takzvaných sběračů, stahovaly na Ústřední čistírnu odpadních vod v Tróji, která je projektována na dostatečnou kapacitu,“ vysvětlil náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetence vodohospodářství v hlavním městě spadá, a dodal: „Toto řešení je zároveň šetrnější k životnímu prostředí a příjemnější i pro samotné obyvatele. Jde o další krok kupředu. Uvolněná území po čističkách můžeme v budoucnu použít například na nová sportoviště, pro rekreaci či parkovou úpravu.“

V červenci vybralo město projektanta na prodloužení sběrače G ze Štěrbohol na Dubeč a Uhříněves. V této oblasti je čistírna, která má omezenou životnost a navíc kapacitně nestačí. V lokalitě neustále přibývá rychlým tempem rodinná zástavba a do budoucna již nelze z kapacitních důvodů povolovat napojení dalších odběrných míst. V horizontu tří nebo čtyř let chce metropole čistírnu zcela odstranit. Splaškové vody tak potečou prostřednictvím sběrače G rovnou na Ústřední čistírnu.

Jde o poměrně náročnou stavbu. V určitém místě se musí změnit územní plán a velkou část bude město provádět hornickým způsobem. Komunikace tedy nebudou zcela rozkopané, práce budou probíhat většinou pod povrchem. Po padesáti metrech jen vybudují  stavaři těžní šachty. Tento šetrnější způsob výrazně ovlivní cenu. Ta se vyšplhá na téměř 300 milionů korun. Sběrač by měl  být dokončen do čtyř let. Největší dopad bude mít stavba na obyvatele u Dubče. Z velké části se zde totiž půjde v trasách místních komunikací. Vozovky jsou poměrně úzké, a tak je bude muset město postupně uzavírat. „Obslužnost zajistíme záchrance, hasičům a svozu odpadu. Budeme se snažit umožnit průjezd i lidem, kteří v oblasti bydlí. Jinak musíme kvůli bezpečnosti práce komunikace uzavřít a zajistíme objízdné trasy. Věřím však, že výsledný užitek ze stavby vyváží tu trochu nepohodlí ,“ podotkl náměstek Klega. Stavbu město rozdělí do etap, aby negativní vliv na obyvatele minimalizovalo.

Praha hodlá prodloužit také kanalizační sběrač H do oblasti Běchovic, a odstavit tak zastaralou čistírnu, na které je odkanalizována i část Dolních Počernic a jejíž obnova, tak aby splňovala moderní parametry, by byla velmi nákladná. V současné době probíhá projekční i investorská příprava a bylo již vydáno územní rozhodnutí. Město by mělo v letošním roce získat i stavební povolení a práce na novém sběrači zahájit během příštího roku. Praha za něj zaplatí přes sto milionů korun.

Ve druhé polovině roku 2009 prodlouží vodohospodáři i sběrač P. „Nový přivaděč bude sloužit pro odkanalizování lokality Třebonice a výhledově i pro chystanou výstavbu západního města u dálnice D5 směrem na Plzeň. Jelikož jsou Třebonice jednou z oblastí, které nemají kanalizaci, je tento sběrač naprosto nezbytný,“ uvedl Pavel Klega. Momentálně probíhá projekční a investorská příprava a v letošním roce by mělo být vydáno územní rozhodnutí. U výstavby sběračů H i P se nemusejí obyvatelé obávat výrazných omezení. Práce budou totiž probíhat především na nezastavěném území.

 

V Praze  18.8.2007

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

18. srpna 2008
18. srpna 2008