Nové obvody se potýkají hlavně s cestovními doklady

Právo - 15.8.2001
Sedm nových správních obvodů, jež na okrajích metropole vznikly od 1. července, se dosud nesetkalo s vážnějšími problémy. Nápor zájemců řeší hlavně úředníci v občansko-správních a sociálních odděleních, často zatím v nedůstojných podmínkách.

"Rozhodně se nedá říci, že bychom měli prázdniny. Chod úřadu musíme zajišťovat, největší nápor pak zažívá vydávání cestovních dokladů a občanských průkazů," řekl Právu v pondělí Vlastislav Fencl (ODS), starosta správního obvodu 17 Praha-Řepy. Podle něj v Řepích, kam se přesunuly agendy hlavně z Prahy 13, přibylo asi 20 úředníků. Novou radnici stavět nemuseli, prostory měli. Nové je v Řepích například řízení o umístění stavby, podle starosty "se lidé zabíhají, ale velký problém zatím nenastal a nebyly ani stížnosti". "Nápor se nám nezdá až tak velký, předpokládali jsme ho totiž," sdělil Právu Pavel Čornej, tajemník úřadu správního obvodu 16 Praha-Radotín. Podle něj se v Radotíně negativní ohlasy nevyskytují kvůli tomu, že vycházejí vstříc občanům Zbraslavi a Lipenců. "Zbraslav je dokonce větší než Radotín, a tak tam mají detašované pracoviště - odbory výstavby, živnostenský a matriku," uvedl Čornej stím, že má od rady povoleno, aby na úřadě místo původních 38 nakonec pracovalo dvakrát více čili 76 úředníků, nyní jich je 64. Čornej doplnil, že pro státní sociální dávky a pro doklady se musí do Radotína, a to pouze přes pěší lávku přes Berounku a pole či záplavovou oblast. "Máme takovou vizi, aby určitý spoj jezdil až k té lávce. Je to ale otázka únosnosti silnice, již teď přetížené lipenskou velkotržnicí," popsal Čornej.

Nedůstojné podmínky

"Přes nedůstojné podmínky se stížnosti zatím kupodivu neobjevily," reagoval na dotaz Práva Milan Coller (ODS), starosta správního obvodu 22 Praha-Uhříněves. "Tam, kde byli v kanceláři dva, sedí čtyři. Tam, kde byli čtyři, je nyní osm lidí," konstatoval Coller s tím, že budova úřadu původní městské části nevyhovuje. Uhříněvští, kteří vykonávají přenesené působnosti ve státní správě pro Královice, Nedvězí, Kolovraty, Benice, tak musí postavit novou budovu. "Nová radnice bude krásná, budou pýchou nejen Uhříněvse, ale i města," poznamenal Coller. Podle něj se může začít stavět 17. srpna, kdy vyprší lhůty pro možné odvolání proti výběrovému řízení na zhotovitele díla, z něhož vzešla firma IPS. "Ostatní se ale nároku na odvolání předběžně vzdali. Zřejmě jen tak veliká firma, jako je IPS, mohla zaručit, že radnici postaví za pouhých 36 týdnů," uvedl Coller, náklady vyčíslil zhruba na 72 miliónů korun. Do příštího května či června, kdy nastoupí posledních 20 úředníků, se tak Uhříněvští musejí stěsnat do nynějších prostor. Podle Věry Antoňové, tajemnice správního obvodu 21 Praha-Újezd nad Lesy, se zdejší radnice rozšířila do budovy bývalé základní školy. "Třídy a kabinety se změnily na kanceláře. Škola se přesouvá do přístavby," uvedla Antoňová. Poznamenala, že stále se dokončují poslední práce, instalace. "Ve staré budově se pro kanceláře využily půdní prostory, přes počáteční problémy, ale úřad běží. Největší nápor je na cestovní doklady," popsala Antoňová. Ani ona však neeviduje žádné stížnosti.

Čakovičtí jezdí do Kbel

"Ptala jsem se čakovických podnikatelů, kteří sem dojíždějí, a žádné informace o jejich nespokojenosti nemám," odpověděla na dotaz Práva Jaroslava Potužníková, tajemnice správního obvodu 19 Praha-Kbely. Podle ní v Čakovicích zůstalo všechno, co měli, "a je tam ještě něco navíc - kurátorka pro péči o dítě a živnostenský odbor". Čakovičtí se přitom na jaře dvěma peticemi bránili přiřazení ke Kbelům, nabízeli dvě varianty - Čakovice u Letňan či samostatné. Tyto požadavky nakonec pražští zastupitelé nezohlednili, ačkoli se pro Prahu-Letňany, správní obvod 18, vyslovila více než polovina místních voličů. "Naši zaměstnanci sedí na stejných židlích, vlastně jen změnili zaměstnavatele. Tím je kbelský obvod," popsala Právu Alena Samková (ODS), starostka městské části Čakovice. "Co si myslím, vám říkat nebudu. Je ale klid, čas ukáže," podotkla ale vzápětí. Podle Potužníkové má kbelská radnice v Čakovicích detašované pracoviště. "Asi za jeden a půl roku by tam měla být nová budova, ve Kbelích se pak bude dostavovat druhá část radnice," oznámila Právu Potužníková. První část sídlí v bývalých jeslích, nedaleko od původního úřadu. Nových úředníků je podle ní asi 33, celkem má být všech 64. "Čakovičtí buď rezignovali s tím, že jejich aktivity nemají cenu, anebo si to nenechají líbit. Vždyť žádná z petic se pro Kbely nevyslovila," řekl Právu letňanský starosta Josef Dobrý (ČSSD). Podle něj v osmnáctém obvodu potíže nejsou. "Na městě se divili, že nám přibude jen 15 úředníků. Jsme ale snad první, kdo byli připojeni na terminály ministerstev, vždyť to kvůli sociálním dávkám jinak nešlo. Poskytujeme ale občanům maximální servis," upřesnil Dobrý.

Nové uspořádání si chválí

"Ne my, ale lidé jsou spokojeni, neviděl jsem na chodbách ani fronty, ani jsem neslyšel žádný křik," reagoval Ivan Liška (ODS), starosta správního obvodu 20 Praha-Horní Počernice. Ke staré budově přistavili a v červenci otevřeli další část, v níž sídlí zejména sociální odbor. "Jde o přenos kompetencí z ministerstev práce a sociálních věcí a vnitra, ale díky informačnímu systému a počítačovým sítím všechno zvládáme," popsal Liška s tím, že v Horních Počernicích přibylo asi 12 či 13 úředníků. Nedostatek dobrých úředníků patří ale podle vedení pražského magistrátu k problémům. "Nelze nikdy sehnat tak rychle kvalifikované pracovní síly pro některé nové správní činnosti, které odbory dostaly," uvedl zástupce ředitele magistrátu Martin Trnka. Požadavky obyvatel jsou nicméně všechny správní obvody schopny vyřídit. Úředníci si někdy nejsou jisti, zda jsou k určitým úkonům kompetentní. "Všechny obvody mají stejné pravomoci, ovšem co právník, to jiný výklad zákona a předpisů," vysvětlil Trnka. Tyto obtíže se podle něj daří řešit za chodu.

***

Od 1. července je v Praze 22 správních obvodů. Jejich sídla jsou nadále na radnicích Prahy 1 až 15 a nově v Horních Počernicích, Kbelích, Letňanech, Radotíně, Řepích, Újezdu nad Lesy a v Uhříněvsi. Na úřadech radnic, které doposud vykonávaly část státní správy, zůstala detašovaná pracoviště. Úřady správních obvodů vydávají například stavební povolení, živnostenská oprávnění a občanské průkazy a pasy. Vyřizují dávky státní sociální podpory a mají matriky. Vedou také územní řízení pro některé stavby.
15. srpna 2001
15. srpna 2001