Nové sídlo Cechu malířů a lakýrníků slavnostně otevřeno

Cech malířů, prostory
3. března 2010
3. března 2010

Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém otevřel dnes dopoledne v doprovodu náměstkyně pro oblast školství Marie Kousalíkové prostory nového sídla Cechu malířů a lakýrníků, které byly zrekonstruovány v budově Střední odborné školy stavební a zahradnické v městské části Praha 9.

  • 3 minuty čtení

„Jsem rád, že se nám po několika letech intenzivního hledání podařilo najít vhodný prostor pro kontaktní místo Cechu malířů a lakýrníků,“ řekl primátor hl. m. Prahy a popřál tomuto oboru mnoho úspěchů a dalších studentů.“

Hlavní město Praha spolupracuje s Cechem malířů a lakýrníků ČR dlouhodobě. Zejména v oblasti informací o nových technologiích, nových materiálech a v neposlední řadě také spolupráce v odborném vzdělávání, případně při uplatňování nových absolventů.

Vzájemná podpora a spolupráce mezi hl. m. Prahou a Cechem malířů a lakýrníků se projevila mimo jiné i v rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE!, který běží již od roku 2008.   Jeho hlavním cílem je zastavit dlouhotrvající trend poklesu počtu učňů odborných učilišť a zabezpečit pražským podnikům dostatečný počet vyškolených řemeslníků.  

„Já ani hlavní město Praha neskrýváme obavy, že za pár let zmizí z profesní mapy českého školství řada profesí úplně. To byl také důvod, proč jsme se před dvěma lety  začali vážně touto otázkou zabývat v rámci naší dlouhodobé koncepce. Za dobrý signál pozitivního vývoje  pokládám např. zájem některých malých i velkých firem i Hospodářské komory hlavního města Prahy, kteří s hlavním městem Prahou v loni na jaře podepsali společné memorandum  o podpoře učňovského školství a výchově učňů,“řekla ve svém projevu náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková a pokračovala. „Proto pevně věřím, že s těmito dnes nově otevíranými prostory přibudou další zájemci o tyto, nedávno ještě opomínané, obory a pomohou zaplnit prázdná místa.“

V rámci Prahy spolupracují s Cechem malířů a lakýrníků ČR v současné době tři školy,  jejichž vzdělávací nabídka zahrnuje obory v oblasti zájmu Cechu malířů a lakýrníků:

  • SŠ technická, Praha 4, Zelený pruh 1294
  • SOŠ stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1
  • SOŠ a SOU, Praha 10, Weilova 4

Na těchto školách jsou vyučovány obory vzdělání Malíř, Malířské, lakýrnické a natěračské práce a Lakýrník, všechny ukončené výučním listem. Celkem se v těchto oborech ve školním roce 2009/2010 vzdělává 114 žáků.

Kořeny cechu malířů a lakýrníků sahají až do období vlády Karla IV. V roce 1348 udělil dekret malířskému společenstvu. Po dlouhá léta zaujímal v cechovní hierarchii významné třetí místo. Jeho činnost byla postupně utlumena a ukončena v padesátých letech. Svou novodobou činnost zahájil Cech malířů a lakýrníků 15.2.2003, kdy proběhla I. valná hromada.

V současnosti je v něm registrováno více než 250 členů ( řemeslníků, malířských firem a odborných učilišť), které sdružují 2500 řemeslníků a počet zájemců o členství se neustále zvyšuje.

Cílem cechu je v dnešní době především snaha o navázání nejenom na bohatou historii, ale především snaha vyvíjet činnost tak, aby malířské a lakýrnické řemeslo znovu získalo tak dobré jméno.

Také proto začal úzce spolupracovat s odbornými učilišti. Je potřeba, aby na učilištích probíhala odborná výuka v souladu s novými trendy.

Významnou oblastí je také spolupráce s „Čestnými členy Cechu“, mezi něž patří především výrobci a dovozci malířských a lakýrnických materiálů. Partneři pro členy cechu pořádají školení o svých výrobcích a jejich správné aplikaci. Členové cechu se zase naopak zúčastňují testování výrobků partnerů Cechu.

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.