Novela tržního řádu

Úprava poskytování dopravních služeb prostřednictvím velotrixi a fiakrů a nová definice tras pro pojízdný prodej zboží a pro poskytování služeb představují novinky v tržním řádu, který dnes schválili pražští radní. Novelizace tohoto nařízení města zahrnuje i změny v příloze obsahující seznam tržnic, tržišť, tržních míst, restauračních zahrádek s provozní dobou po 22. hodině, tras pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutých míst a míst pro nabídku zboží. Dnes schválený tržní řád začne platit od 20. prosince 2007.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva z 39. jednání Rady hl. m. Prahy 4. prosince 2007/

 

Úprava poskytování dopravních služeb prostřednictvím velotrixi a fiakrů a nová definice tras pro pojízdný prodej zboží a pro poskytování služeb představují novinky v tržním řádu, který dnes schválili pražští radní. Novelizace tohoto nařízení města zahrnuje i změny v příloze obsahující seznam tržnic, tržišť, tržních míst, restauračních zahrádek s provozní dobou po 22. hodině, tras pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutých míst a míst pro nabídku zboží. Dnes schválený tržní řád začne platit od 20. prosince 2007.

 

„Služby poskytované velotrixi a fiakry neměly dosud v rámci podnikatelského prostředí Prahy stanovena pravidla, a proto jsme se rozhodli zařadit je do režimu tržního řádu. Bude se tedy na ně nahlížet obdobně jako na jiné formy podnikání s možností uplatnění sankcí za případné porušování příslušného ustanovení tohoto nařízení města,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek s tím, že Praha při úpravě čerpala ze zkušeností z Vídně. „Vzhledem k tomu, že tyto služby jsou poskytovány zejména v centru města, bylo třeba také vymezit trasy pro provoz uvedených dopravních prostředků. Aby například velotrixi nepopojížděly po pěších zónách, jako je tomu dosud,“ dodal náměstek Blažek.

I při této novelizaci tržního řádu, v pořadí již 24. od roku 1998, byl uplatněn záměr vedení města omezit počet prodejních míst. Proti předchozí novele, která obsahovala celkem 505 tržních míst, z toho 134 lokalit v Praze 1, je v této celkem 502 tržních míst, 6 však končí ke konci roku. Jak připomněl náměstek Blažek, čísla se ale daří snižovat obtížně, především v centru města, kde je o nová místa veliký zájem. „Není možné zájemcům, kterých byla téměř stovka, vyhovět. Nebude obnoveno ani tržiště Staré zámecké schody. V rámci jednotlivých lokalit došlo ke snížení skutečného počtu prodejních míst – například před Obchodním domem Tesco či u Obchodního centra Palladium na náměstí Republiky. Na Václavském náměstí počítáme s postupným ukončením provozu stánků do roku 2011. Nyní upravujeme provozní dobu těchto stánků a u vybraných také šíři sortimentu.“

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka je do budoucna zvažována také redukce tržních míst v průchodech domů a ve vnitroblocích, tržní místa budou posuzována s většími nároky na kulturnost prodeje a v neposlední řadě bude řešen prodej lodních lístků.

Dnes schválené nařízení, kterým se vydává tržní řád, bude zveřejněno ve Sbírce předpisů hl. m. Prahy.

 

 

V Praze 4.12.2007

Za správnost: Eva Kubátová/236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

    V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


4. prosince 2007
4. prosince 2007