Nulová tolerance kriminality přináší výsledky

V rámci projektu „Bezpečná Praha“ došlo za uplynulých 12 měsíců k dílčím, nicméně prokazatelným zlepšením v oblasti provozování pražské taxislužby, podařilo se minimalizovat prodej kradeného zboží v pražských zastavárnách a bazarech a snížit drobnou kriminalitu. Zatímco dříve bylo v průměru denně hlášeno z centra Prahy 20 případů krádeží, nyní jejich počet klesl na polovinu.

  • 4 minuty čtení

V rámci projektu „Bezpečná Praha“ došlo za uplynulých 12 měsíců k dílčím, nicméně prokazatelným zlepšením v oblasti provozování pražské taxislužby, podařilo se minimalizovat prodej kradeného zboží v pražských zastavárnách a bazarech a snížit drobnou kriminalitu. Zatímco dříve bylo v průměru denně hlášeno z centra Prahy 20 případů krádeží, nyní jejich počet klesl na polovinu.

Projekt „Bezpečná Praha“, jehož hlavním smyslem je přispět ke snížení kriminality na území HMP a zvýšení pocitu bezpečí obyvatel metropole, byl formálně zpracován v roce 2003, o rok později byl oficiálně zahájen. Od té doby se městu podařilo prosadit například změnu živnostenského zákona (minimalizoval důsledky prodeje kradeného zboží v pražských zastavárnách a bazarech), prosadit změnu zákona o pozemních komunikacích a posílením pořádkové služby i aktivitou policejních složek snížit drobnou kriminalitu.

„Stále však nemůžeme být se stávající situací spokojeni, počet spáchaných trestných činů je velmi vysoký a jejich objasněnost nízká. Proto jsme se po dohodě s PČR rozhodli zahájit v polovině listopadu další fázi. Právě oblast Václavského náměstí a Národní třídy je Pražany i turisty považována za nejnebezpečnější a nejostudnější. Chceme mít město bezpečné, čisté, přívětivé a jsem přesvědčen, že opatření, která společně realizujeme, jsou cestou, jak toho dosáhnout.Tolerovat kriminalitu v ulicích nehodlám,“ zdůrazňuje primátor Bém.

Ke zlepšování bezpečnostní situace nepochybně přispívá také městský kamerový systém, a to jak z hlediska prevence, tak při objasňování trestných činů. V centru pokrývá prakticky všechna nejrizikovější místa, celkem bude na území města na konci roku 317 kamerových stanovišť. Významnou pomoc v boji proti kriminalitě představuje nově přijímaná legislativa. Novela živnostenského zákona zavedla evidenci zboží a prodávajících v bazarech, zastavárnách a podobných provozovnách, jejímž cílem je znesnadnit pachatelům trestné činnosti prodej kradených předmětů. Díky tomu se počet těchto případů snížil a zároveň se podařilo na základě evidence pachatele řady trestných činů zajistit.

Náměstek primátora Rudolf Blažek dodává: „Pokud jde o městskou policii, opatření nejsou časově omezena a představují trvalý úkol v rámci jejích kompetencí. Další pokračování spolupráce se státní policií bude podle potřeby operativně zajišťováno. Zvýšili jsme počet strážníků, zejména okrskářů, ke konci roku jich bude 1 700. Podporujeme stabilizaci policejních sborů přidělením bytů, dosud jsme přidělili 250 bytů. Máme před sebou stále velké úkoly – a to je řešení prostituce a otázka vrakovišť.“

Bezpečnostní složky se zaměřují na chronické problémy bezpečnosti pražských ulic – kapsáře, prostitutky, dealery drog, drobné zloděje, neukázněné řidiče a další negativní jevy.

V ulicích centra Prahy je nyní více uniforem jak státní, tak i městské policie, v nočních hodinách jsou uskutečňovány cílené akce proti prostitutkám a distributorům drog, mezi Pražany a turisty se pohybují kriminalisté v civilu. K řešení problémů napomáhá i zapojení cizinecké policie.

Od 14. listopadu do 1. prosince 2004 bylo v rámci těchto bezpečnostních akcí Policií ČR kontrolováno 3 992 osob, z toho 895 cizinců. Bylo zjištěno 57 pachatelů trestných činů, z toho 22 zlodějů a 12 dealerů drog, bylo nalezeno 32 hledaných osob a cizinecké policii bylo předáno 18 osob. Policie ČR nasadila i specialisty ze skupiny „Kapsa“, která operuje zejména v tramvajích na linkách 9 a 22, na zastávkách těchto tramvají a na dalších místech, kde je vyšší pravděpodobnost výskytu kapesních zlodějů. (podrobný přehled za uvedené období je přiložen). 

Podíl městské policie v rámci těchto masivních bezpečnostních opatření spočívá především v intenzivní a důsledné kontrole dodržování městských vyhlášek zaměřených na veřejný pořádek - a to na zákaz nabízení (propagace) sexuálních služeb na veřejnosti, zákazu nabízení erotických vystoupení nebo služeb na veřejnosti. Strážníci kontrolují žebrání a chování bezdomovců a v rámci svých kompetencí také řidiče přestupující pravidla dopravy v klidu a taxikáře. Městská policie také ve spolupráci s revizory Dopravního podniku hl. m. Prahy dohlíží na bezpečnost a pořádek v metru a také v tramvajích v centru. Zaměřuje se nejen na „černé pasažéry“, ale i na bezdomovce a další nepřizpůsobivé osoby.

Další podrobnosti v příloze

 

V Praze 8. 12. 2005

 

___________________________________________________________________________________

Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Eva Kubátová / 236 002 061
8. prosince 2005
8. prosince 2005