Opencard není jen plast a čip

Proces výroby a používání čipových karet v sobě zahrnuje mnohem více než jen pouhou výrobu plastové karty s elektronickým čipem. Je to především jejich softwarové oživení.

  • 1 minuta čtení

 

Než se opencard dostane do rukou svému uživateli musí projít několika fázemi. Na počátku je pochopitelně výroba plastové karty, která obsahuje bezkontaktní čip, případně kombinaci bezkontaktního a kontaktního čipu. Poté ale přichází na řadu mnohem důležitější kroky. Jde o potisk a především o oživení čipů pomocí softwaru, tedy personalizace karty.

 

„Je naprosto zavádějící uvádět, že jedna opencard stojí 2 000 kč, protože tomu tak není. Pokud chceme porovnávat cenu investovanou do projektu s počtem karet, je především potřeba srovnávat srovnatelné, neboť v uvedené částce jsou mimo jiné také např. náklady na vybudování elektronického odbavovacího systému pro Pražskou Integrovanou Dopravu, který není součástí nákladů na samotnou kartu. Současně je nutné si uvědomit, že dosavadní náklady zahrnují vedle samotné výroby karet také software, další nezbytné IT výdaje, řízení a provoz Pražského centra kartových služeb a to včetně personálu, výdaje spojené s tiskem příslušných formulářů a další položky,“ vysvětlil mluvčí projektu Martin Opatrný.  

Vzhledem k tomu, že řada počátečních výdajů už se nebude znovu investovat ani narůstat, je jasné, že s počtem růstu vydaných karet bude jejich podíl stále nižší.

Veškeré náklady na projekt opencard byly vynaloženy v souladu s příslušnými strategiemi města a schvalovány příslušnými orgány MHMP, včetně Zastupitelstva a Rady hl. města Prahy.

I přes to z iniciativy 1. náměstka primátora Rudolfa Blažka a na základě rozhodnutí finančního výboru bude proveden nezávislý audit, který prověří dosavadní hospodaření v projektu opencard. Výsledky auditu budou zveřejněny ihned po jeho skončení, které lze očekávat na podzim letošního roku.

 

Martin Opatrný
tiskový mluvčí projektu opencard   

 

 

VPraze 17. 6. 2009

 

 

18. června 2009
18. června 2009