Opozice: Město přišlo o miliony

Mladá fronta Dnes - 29.4.2003
Podtitulek: Veřejné zakázky byly zadávány nezákonně. Jen na úrocích Praha přišla o 4,8 milionu
Autor: JOSEF HYMPL
Právníci tvrdí, že kvůli nezákonným veřejným zakázkám lze stíhat odpovědné lidi. Radnice, která podle opozice přišla o stamiliony, trestní oznámení zatím nepodala.
Praha Vedení radnice ještě nedávno tvrdilo, že kvůli nezákonně provedeným veřejným zakázkám přišlo město pouze o sedm set patnáct tisíc korun. Tuto částku udělil jako pokutu antimonopolní úřad, který společně s nezávislým auditorem odhalil závažné chyby v desítkách případů.

Místo tisíců miliony
Nyní na povrch vyplouvají stále větší částky, o které město ve skutečnosti přišlo. Například zpráva magistrátního finančního odboru hovoří o částce 4,79 milionu. Jde o úroky ze záloh, které magistrát předčasně vyplatil některým soukromým firmám. Podle kontrol šlo o více než tři sta milionů korun. "Jde o peníze, které mohly pro město získávat zisk. Není to ale rozhodně konečná částka. Téměř ve třetině případů byla nezákonně navýšena cena. Podle skromných odhadů přišlo město nejméně o sto dvacet milionů korun," uvedl zastupitel Jiří Witzany z klubu Evropských demokratů.

Kolektivní odpovědnost?
Vedení radnice zatím na nikoho nepodalo trestní oznámení, přestože existuje seznam jmen lidí, kteří jsou podle auditorů a pracovníků Úřadu na ochranu hospodářské soutěže odpovědni za nezákonné zakázky. "Nelze nikoho stíhat pro kolektivní vinu," zní většinou odpověď. Právní rozbor renomované pražské advokátní kanceláře Brož, Novák, Sokol, který si samo město objednalo, však hovoří jinou řečí. Podle něj lze na základě rozhodnutí jednotlivých komisí dovozovat i odpovědnost jednotlivých lidí, kteří rozhodovali. Na to také poukazuje další ze zastupitelů, Markéta Reedová.
"Podle tohoto rozboru lze vyvodit odpovědnost zejména v případě předsedů výběrových komisí. Ti musí nést odpovědnost za to, že komise nerespektovala konkrétní povinnosti stanovené zákonem či pravidly pro zadávání veřejných zakázek," uvedla opoziční poslankyně Reedová,která je členkou kontrolního výboru pražského městského zastupitelstva.

Tajný seznam
Vedení radnice navíc již delší čas disponuje seznamem lidí, kteří jsou podle auditorů a pracovníků Úřadu na ochranu hospodářské soutěže odpovědni za nezákonné zakázky. Kromě úředníků, z nichž radnice přes dvacet propustila, jsou to i nynější poslanci, starostové městských částí a pracovníci ministerstev. Radnice však nechce seznam zveřejnit. Tajemník magistrátu Pavel Ťahan na čtvrtečním zastupitelstvu neustále odkazoval na zákonné problémy. "Nejde to kvůli porušení zákona o ochraně osobních informací," odmítal neustálé dotěrné otázky na toto téma. MF DNES má však tento tajný seznam k dispozici. Mezi nejznámější politiky, kteří jsou v něm uvedeni, patří například poslanec Petr Bratský, který si podle svých slov není žádného pochybení vůbec vědom. Podobně je na tom jeho kolega v poslaneckých lavicích Jan Vidím, který v minulosti pracoval na magistrátu jako tajemník. Podobné souvislosti spojení korupce se svým jménem striktně vylučuje. "Osobně jsem byl v desítkách komisí. Nikdy jsem ale nerozhodoval proti zákonům. Dbám o to, aby mé jméno bylo čisté," uvedl Vidím, který podle svých slov při odchodu z magistrátu z podobných důvodů odmítl nabízenou dvousettisícovou odměnu. "Nechtěl jsem, aby na mně bylo jakékoli podezření z korupce," dodal.
29. dubna 2003
29. dubna 2003